Spread the love

Lada Skulilová, Šťastný domov pomocí FENG ŠUEJ, nakladatelství Alpress, 2012.

Stejně jako člověk utváří prostředí kolem sebe, účinkuje i toto prostředí určitou formou zpětně na člověka. Ovlivňuje jeho pocity a duševní rozpoložení, navozuje nálady, libost či nelibost.

Chceme-li se ve svém „prostoru“ cítit co nejlépe, je třeba se zamyslet, jak ho harmonicky uspořádat. S tím nám může pomoci staré čínské umění feng šuej. Naše okolí na nás neustále působí a i jeho relativně malá změna může ovlivnit náš život. A naopak – změna v našem životě nás přiměje k novému uspořádání našeho okolí.

V publikaci od architektky Lady Skulilové se můžete seznámit se základními principy feng šuej a následně se nechat vést při úpravách či zařizování svého domu, kanceláře, zahrady nebo třeba panelákového bytu. Kniha je přizpůsobena českému prostředí, tak si tam „to svoje“ najde opravdu každý.

Dozvíte se například, že základem a výchozím bodem pro jakoukoliv změnu je úklid. A to v ideálním případě úklid nejen té jedné místnosti, na kterou se třeba chcete zaměřit, ale důkladný úklid a vyčištění celého bytu či domu, včetně sklepních prostor a půdy. Všechno staré, rozbité, odložené musí pryč, jen tak opět rozpohybujete stagnující energii chi.

Další kapitoly vás srozumitelně seznámí se základními pravidly optimálního uspořádání prostoru. Napadlo vás někdy, jak důležité jsou vstupní prostory vašeho obydlí? Možná už si jejich nedostatků ani nevšimnete a přitom by někdy stačilo tak málo… A co teprve ostatní části bytu – kuchyň, ložnice, obývací nebo dětský pokoj, dokonce i WC a garáž si zaslouží vaši pozornost. Společně s autorkou takto můžete postupně projít celým bytem či domem, dozvíte se, jak s jednotlivými prostory co nejlépe zacházet, jak uspořádat nábytek, jaké použít barvy, či jaké materiály a dekorace jsou pro dané místo nejvhodnější.

Učení feng šuej je nejznámější v souvislosti s designem a uspořádáním prostoru. Tato čínská filozofie má však obecnější platnost; je to ucelený systém životního stylu, který měl a má spojitost i s dalšími oblastmi… Bez rovnováhy sil jing a jang, z níž vycházejí i principy a pravidla pro uspořádání a zařízení hmotného prostředí, nemůže kvalitně existovat žádná sféra lidského bytí.

Soňa