Glosy

Čipy na některých městských kartách jsou zastaralé. Snadno vám může někdo data ukrást a změnit!

Spread the love
Share

Data uživatelů karet na městskou hromadnou dopravu v Pardubicích, v Hradci Králové a v Plzni jsou v ohrožení. Mohou za to zastaralé čipy.

Stačí jen pár sekund a můžete se dostat k osobním informacím držitele karty, aniž byste kartu zcizili. Potřebujete jen zapnout dostupnou aplikaci na svém mobilním telefonu a okrádaný ani netuší, co se děje. Prakticky nemá šanci se nic dozvědět.

Nevládní organizace Iuridicum Remedium natočila video (viz níže), které ukazuje, jak je jednoduché data z karet ukrást .

Ačkoliv organizace již dříve upozorňovala výše jmenovaná města na tuto kritickou situaci, nyní by ji měla začít brát opravdu vážně. Záměrem krátkého snímku rozhodně není, aby se stalo jakýmsi návodem, nicméně se obávám, že přesto může posloužit jako snadná zábavná atrakce pro některé nevyzrálé typy. Připustíme-li dokonce skutečnost, že například v Plzni data na kartě lez rovněž majiteli bez jeho vědomí změnit. „Video jsme natočili především proto, abychom ukázali, jak snadné je zneužití městských karet s čipem Mifare Classic a přiměli tak města i dopravní podniky, aby karty lépe zabezpečily a věnovaly ochraně dat jejich uživatelů větší pozornost,“ říká Kateřina Hlatká z IuRe.

V Hradci Králové bylo vydáno zhruba 120 000 karet, v Pardubicích 90 000 a v Plzni 269 000 karet. Organizace upozorňuje, že děravý systém funguje i v mnoha dalších městech. Bezpečné jsou karty zejména v Praze a v Ostravě. Platnost zastaralých čipů Mifare Classic je v některých případech až do roku 2017.

foto legální fotografie z fotobanky www.pixmac.cz

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy