Kultura

Nahota jako umění. Spencer Tunick vystavoval v Mnichově.

ilustrační obrázek: Mnichov

Stydíte se svléknout i před lékařem? Někdo trpí větší plachostí a touhou skrýt svou intimitu z různých osobních důvodů, jiný své tělo dává na odiv třeba i veřejně, ať jsou to lechtivé filmy, nuda pláže anebo umění. Kde jsou hranice výrazového umění, o tom se vedou stále pře. Jisté je, že Spencer Tunick nemá nouzi o naháče v hojném počtu, kteří svými často nabarvenými těly jsou schopny pokrýt třeba i celé náměstí.

Poslední akce se konala v Mnichově.

Lidé se nejprve shromáždili v půl kilometrové frontě v sobotu v šest hodin ráno, aby Tunick bez sexuálního podtextu zvýraznil jejich nahá těla. Přišli lidé různého věku, od osmnácti do osmdesáti let a každý byl obarven – buď na červeno nebo do zlatavé barvy – a pak podle barev roztříděn. Naštěstí v Mnichově bylo teplo, Tunick však v minulosti konal instalaci i na ledovci Aletsch ve Švýcarsku.

Půlku mnichovského náměstí tedy zaplnili rudí lidé, vzezření jako by ďáblové, jejichž bílé zuby zářily v ranním hodinách. Pak se ti rudoši roztančili a začali tleskat. Po té přišli na řadu zlatí. Vytvářeli různé kruhy, skupiny, lehali si na schody a vydali se rušným městem.

Prohlédněte si fotogalerii naháčů z Mnichova zde.

Spencer Tunick pochází z New Yorku. Od roku 1992 prezentuje živé akty na veřejných místech; dokumentuje je za pomoci videa a fotografií. Raná díla se zaměřovala spíše na jednotlivce než skupiny. V roce 1994 vyfotil 28 naháčů před budovou OSN v centru Manhattanu. A byl to jeho zlomový bod v kariéře. Všimly si ho nejen Spojené státy, ale doslova celý svět. V roce 2003 už to bylo 500 dobrovolníků v Londýně a 7 000 v Barceloně. V roce 2004 instaloval v Clevelandu v Ohio 2754 lidí a tak činí v různém počtu dobrovolníků až dodnes. Nejvíce účastníků měl v roce 2007. 18 000 lidí pózovalo v Mexico City. Muži i ženy různého věku se postavili, zasalutovali a pak si lehli na zem, skrčeni v poloze plodu, po té i v jiných pózách. V srpnu téhož roku vyfotil 600 naháčů jako živé sochy na ledovci Aletsch, aby tak ve spolupráci s Greenpeace upozornil na hrozbu globálního oteplování. Lidé se tak vystavili v Evině a Adamově rouše při desetistupňovém chladu. V roce 2010 učinil rozsáhlou instalaci v Sydney. Vzhledem k tématu, který byl otevřený ke gay a lesbičkám se proslýchalo, že Tunick pozval i Lady Gaga.

Stránky Spencera Tunicka jsou zde.

triumfální legální fotografie z fotobanky www.pixmac.cz

Share

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy