Knihy

Knížka za vysvědčení: Stromy a keře, šikovná příručka pro šikovné děti.

Birgit Kuhnová, Stromy a keře. Přírodě na stopě. Nakladatelství CPress ve společnosti Albatrosmedia, 2011.

Tato poutavá příručka pro malé i velké čtenáře by neměla chybět na žádných procházkách a toulkách přírodou. Úplně ze všeho nejvíce bych ji ráda doporučila prvňáčkům a druháčkům, kteří si tak mohou doplnit a rozšířit své znalosti do prvouky.

Hned na začátku se děti dozví, jaký je rozdíl mezi keřem a stromem, že máme listnaté a jehličnaté stromy a proč listy na podzim mění svou barvu, usychají a opadají.

Dále jsou pak jednotlivá povídání o dřevinách rozdělena do kapitol na listnaté, ovocné, jehličnaté stromy a keře. Každá stránka je samostatně věnovaná jedné dřevině – jejím základním znakům, na fotografiích pak lze vidět listy, plody, kůru a dozvíte se i některé zajímavosti.

Například – čím to, že květy kaštanů mění svou barvu?

Stromy mají v květu nejprve žlutou skvrnu, později červenou. Jejich vzhled se tím mění. Žlutá skvrna signalizuje hmyzu (zejména včelám a čmelákům) „zde se tvoří nektar“, červená znamená, že v květu už žádný nektar není. Květy s červenou „signální“ skvrnou již hmyz nenavštěvuje. (15)

Na závěr si děti mohou udělat kvíz a dozvědět se něco o ochraně přírody.

Knížka obsahuje informace o více jak šedesáti dřevinách. Velmi na ni oceňuji grafické a přehledné zpracování.

Jedná se o jednu z prvních dětských knížek, které seznamují čtenáře s keři a stromy, a k tomu odpovídá i množství informací ke každému typu. Přídavkem jsou různé zábavné pokusy a možnost si také vymalovat některý z obrázků.

Užijte si procházku – nechoďte jen tak krajinou, dívejte se kolem sebe. Kolik stromů a keřů tu roste a někdy tak málo o nich víme.

Share

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy