Knihy

Já se z tebe zblázním. Romantická komedie od Carole Matthewsové.

Carole Matthewsová, Já se z tebe zblázním. Nakladatelství Motto ve společnosti Albatrosmedia, a. s. 2012.

Kdyby současná britská literatura vypovídala o skutečném životě ve Spojeném království, pak to vypadá, že stárnoucí single jsou nešťastní, že nejsou pod chomoutem a nemají děti, ještě vdané a ženatí skuhrají nad stereotypem manželství a trpí pod nadvládou svých hyperaktivních dětí, ženy mají pocit, že se nedokáží urvat od plotny, hory nevyžehleného prádla a uřvaných dětí, a pak později – neboť podle knížky 50 % manželství končí rozvodem – jsou nešťastní opuštění, s dětmi na krku či bezdětní, odepsaní, kteří nastupují novou cestu v barech pro rozvedené, aby mohli tuto strastiplnou cestu znovu absolvovat.

Ale tak určitě trpké to ve skutečnosti není. (Leč si teď vzpomínám na svou cestu do Velké Británie, už před mnoha lety, rozvedený tatík měl „na krku“ dvě děti a jen donekonečna bloumal, jak je nešťastný a že kdyby mohl vrátit čas zpátky, všechno by dělal úplně jinak)

Já se z tebe zblázním je lehce ironický spíše ženský román. Čte se lehce, výtečně se u něho bavíte a připomíná vám ty klasické úžasné komediální filmy s Hughem Grantem, Colinem Firthfem a dalšími. Anna, hlavní představitelka, by klidně v jiném časoprostoru mohla být přítelkyní Bridget Jones. Netrpí sice nadváhou, není single, je rozvedená, už podruhé a má dvě děti. Ale semílá ji čas a má pocit, že vše se děje jakoby proti její vůli, jako by jí osud a pravá láska nebyly nakloněny.

Vždy měla smůlu na chlapy. Podvakráte natrefila na opravdové „sígry“, kteří ji nechali s malým děckem ve štychu. V tom prvním případě ještě před samotným narozením prvorozené dcery.

U rozvodového právníka se ve stejné chodbě setká s jistým Nickem. Jeho vadou je, že je příliš „hodný“. Také se rozvádí. Poprvé – to Anna hned poznala. I když zběhlost v těchto praktikách jí samozřejmě není připisována k dobru. Anna se rozvádí za nepřítomnosti svého manžela. Slzy již došly, již asi rok ho vůbec neviděla. Jednou, respektive již potřetí se prostě sbalil, ale tentokrát se  domů již nevrátil.

Anna zapřede s Nickem rozhovor. Vypadá v této chodbě před advokátní kanceláří sebevědoměji, zatímco on je v rozpacích: stále mu chybí jeho žena vegetariánka, která Nicka vyhodila z jeho vlastního domu kvůli novému milenci. Život je plný paradoxů – nabrnkla si řezníka. Anna, aby zamaskovala své životní ztroskotání, vykresleuje o sobě před Nickem jakousi světáckou auru – sexy kočka, zavržená bohatým manželem, bezdětná; jediné, o co se kdy starala, byl jeho kocour, který však utekl den po té, co ji opustil ten bídák. Holt s nevykastrovanými kocoury a muži je stejný kříž. A nikdy nepracovala.

To poslední je jediné pravda. Nepracovala, protože se stále musela ometat kolem svých dětí. Předivo osudu či snad náhoda, ale bude vám to již v prvopočátku zřejmé, ji později znovu svede na cestu k Nickovi. A nejen jednou.

Zatímco Nick si musí uspořádat svůj život se svou manželkou, která z domu vyhodí nového amanta a chce zpátky svého manžela.

Ani Annina přítelkyně Sophie to nemá lehké. Patří mezi ty šťastné, které žijí v kompletní rodině. Přesto je zoufalá. Z jejího manžela již vyprchala veškerá vášeň, život se motá jen kolem domácnosti a dětí. Nechá se svést Don Juanem Samem a probudí se v ní nezkrotná živočišná touha. Udrží ji na uzdě nebo se jí také rozpadne manželství? Zůstane Nick u své přepečlivé matky nebo se vrátí k manželce? Pozná Anna konečně slušného muže, který od ní již nikdy neprchne, nebo se opět „zčistajasna“ k ní navrátí její nevěrný manžel Bruno?

Pokud jste žena a je vám 30+, budete knize rozumět nejlépe. S vysokou pravděpodobností již máte děti, určitě jste si také prožila nějakou tu domácí krizi, anebo možná patříte mezi muži opuštěné jako Anna nebo po nové vášni toužící jako Sophie. Pak si v klidu lehnete s knížkou do postele a budete hltat stránky. Vůbec vám nebude vadit, že dopředu tušíte, jak se děj bude vyvíjet, protože budete mít pocit, jako by se příběh odehrával někde blízko, snad jako by ho vyprávěla vaše kamarádka.

A sem tam se pořádně od plic zasmějete. Zbožňuji scénku, kdy se samoživitelka Anna v restauraci při obchodním jednání znemožní, jakmile nakloněna k japonskému obchodníkovi, neboť ho v hluku špatně slyší, automaticky popadne jeho příbor a začne mu krájet steak – přesně tak, jak to dělá pro svého syna.

Autorka má prostě cit pro takový ten „ženský pohled“.  Carole Matthewsová je populární britskou spisovatelnou různých podobně laděných romantických komedií. Je to sympatická mladá dáma, která se také objevuje v televizních pořadech  jako moderátorka a občas hostuje i v rozhlase.

Share

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy