Glosy

George Clooney říká, že jižní Súdán bombarduje súdánská vláda. Není pravda, že je to partyzánská válka.

Spread the love
Share

Několik dní po své zatčení George Clooney dává jeden rozhovor za druhým, hovoří o Súdánu a o prezidentských volbách. Je přívržencem Baracka Obamy a doufá v jeho znovuzvolení. „Vyrůstal jsem v rodině, která věřila, že .. vaší prací je, abyste pomáhali bližním,“ řekl George Clooney. Nyní se snaží, aby Spojené státy spolu s Čínou diplomaticky ukončily násilí v Súdánu. Do politiky však vstoupit nechce, chce hájit svůj názor touto cestou, jež považuje za správný a věří mu.

Když ho policie zatkla, využil svého práva jednoho telefonu a zavolal své matce. Pokutu (pro něho pochopitelně zanedbatelných) sto dolarů zaplatil, aby se vyhnul soudnímu líčení.

Žádá, aby vláda Chartúmu okamžitě „zastavila náhodné zabíjení svých vlastních nevinných mužů, žen a dětí“ a pomohla doručit humanitární pomoc lidem, kteří ji rychle potřebují.

Tisíce lidí v jižním Súdánu musely uprchnout ze svých domovů do okolních hor. Chtějí si zachránit holé životy. Jejich vesnice už byly zpustošeny. Zájem o Súdán se dostává stále více do médií. Rozruch způsobil protest George Clooneyho. Zachrání medializace tyto vesničany?

Z vraždění civilistů byla obviněna súdánská armáda. Už řadu měsíců trvají v této oblasti vojenské útoky ze vzduchu i ze země.

Nicméně vláda v Chartúmu trvá na tom, že za vše mohou separastičtí bojovníci SPLM. Jsou to prý severští separatisté, podobná partyzánská skupina jako jižní separatisté, jimž se podařilo v loňském roce v referendu osamostatnit jižní Súdán.

Lidé z jižního Súdánu však říkají, že to je armáda, která hází bomby a nechává místní vyhladovět. OSN také viní súdánskou vládu, že blokuje dodávku humanitární pomoci. Jestli to takhle půjde dál, v zemi může vypuknout hladomor.

Místní tvrdí, že jediné, co mohou zatím pro své rodiny udělat, je zůstat schovaní v jeskyních v pohoří Nuba. Dlouho nejedli. Jeden z vesničanů říká pro Al-Jazzeru: „Máme hlad. Nemáme vůbec nic v žaludku a když vidím takhle své děti a sebe, musím plakat.“

Připojte se k nám na Facebook. Hledáme zajímavé fanoušky, kteří se nebojí říci svůj názor. Sledujte nové informace, užijte si články a soutěže.  Superrodina je na Facebooku

Dříve soběstační zemědělci, dnes žebráci. Jejich vesnice je městem duchů. Všechny domy a úrodu armáda zapálila.

Poradce pro ministra financí Súdánu, Rabie Abdul Atti, popřel, že by armáda útočila na jižní Súdán. „To, co nyní probíhá v jižním Kordofanu, je právě útok Súdánského lidového osvobozeneckého hnutí,“ řekl. Podle ministra by vláda nešla proti svým lidem.

 

Povstaleckých hnutí v Súdánu je hodně a jejich mottem z převážné většiny bývá svržení současného prezidenta Omara Hasana al-Bašíra.

Ať hází vinu jedna strana na druhou, lidé jsou stále odříznuti od světa a hrozí jim smrt hladem.

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy