Knihy

Víte, jak se správně tvoří melodie? Nahlédněte do Tajemství hudby.

Spread the love
Share

Jason Martineau, Tajemství hudby. Dokořán 2012

 Profesionálním hudebníkům je to zřejmé, ale těm, jimž nebylo dáno hudební vzdělání, je hudba jen nositelkou příjemných pocitů (Rovněž však i nepříjemných: záleží na žánru nebo samotné písničce či našem „naladění“ apod.).

Připojte se k nám na Facebook. Hledáme zajímavé fanoušky, kteří se nebojí říci svůj názor. Sledujte nové informace, užijte si články a soutěže.  Superrodina je na Facebooku

 

Do tajemství hudby také vstupují žáčci základních škol, kteří navštěvují hudební kroužky nebo ZUŠ.

Útlá publikace Tajemství hudby se může stát pro vás malou učebnicí nebo i šikovným „tahákem“. Za hudbou totiž není jen melodie – ta sama musela nějak vzniknout a s nápadem pak přišel zápis do notové osnovy. Ale pořád tu platí jisté další zákonitosti. Už Pythagoras viděl za melodií matematické souvislosti. Všechny zvuky lze vnímat určitými výškami, mají svou frekvenci. V souvislosti s akustikou přicházejí na mysl slova jako plozivám, sibilantám a další. Víte, co znamenají? Ani stupnice není jednoduchá záležitost. Jinak se propočítává u nás, odlišně na Blízkém východě či v Indii.

Hudba je … maminčina ukolébavka. Dává hlas našim pocitům, když my jsme sami němí, dává nám slova, když mlčíme. Prostřednictvím hudby chválíme, milujeme, doufáme a vzpomínáme. Hudba je vzdech duše, křivka letu kolibříka i vítr, který ho nese.“

Tajemství melodie vám dále vysvětlí principy harmonie, akordů, představí vám složitější rytmy, tonalitu a modulaci. Ukáže vám jak správně poskládat melodii. A na závěr přidá slovníček důležitých pojmů.

Po prostudování knížky budete mít pocit, že dělat hudbu, je vlastně věda. Ale té už vlastně budete alespoň částečně rozumět.

Tajemství hudby zejména doporučuji starším ročníkům ZUŠ.

 

 

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy