Panoptikum

Překlepy, bláboly a fámy: tak to vypadá, když v novinách řádí Šotek

Share

Sem tam se Šotek vloudí. Nevyhne se tomu nejspíš žádné médium. Někdy je to však strašný trapas, zejména dojde-li k vážné mystifikaci. Rádi si nyní smlsneme na některých takových chybách.

 Superrodina je na Facebooku

Připojte se k nám na Facebook

Osobně si myslím, že mistrem překlepů jsou Novinky.cz. Mistrem nejtrapnějších nadpisů pak Aktualne.cz. Sic nerada jim dělám takto reklamu zadarmo. Manžel, který si předplácí Svět motorů, padá při každém čísle do kolen. Perla za perlou je článek za článkem.
Televizní noviny na Nova.cz jsou zase mistři ve zveličování: čeho je někde „mnoho“, tam je samozřejmě „giganticky“ a „obrovsky“ a čísla se spíš přidávají, než podobají realitě.

Ale pojďme se podívat nyní na některé mediální perličky.

Na Silvestra jsme v článku   Trocha lehčího humoru pro zítřejší Silvestr upozornili na skvostného Šotka z idnes.cz, který informoval o létajících mrtvých pávech. Mohu jen nadneseně poznamenat, že takový článek je geniálně nezapomenutelný.

Mistři v překlepech a fámách, Novinky.cz, mají problémy s lecčím, dokonce i s  počty ze základní školy. Nu, posuďte sami. “Hasiči vytáhli z Labe žigulík ukradený před osmi lety”  ( zde), oznamují Novinky.cz 2. ledna 2012.  A vzápětí se dozvíme, že žigulík byl ukradený v roce 2006. Něco mi tu nesedí 🙂

Matematika ze základky? Zásadní problém pro redaktory Novink.cz

Anebo píší články absolutně po tmě, takže se jim některá písmenka zcela vytrácí. Ani netuším, jestli vyhláška má být “zpopelněna” či “zpoplatněna”, či co to vlastně “zpoplnění” je. A nejedná se o jedinou chybu.

Asi by si to chtělo při psaní článků rozsvítit nebo zaplatit editora 🙂

U tohoto média bychom mohli pokračovat do vyčerpání. Každý den se tam Šotek namlsá. Jestliže má člověk nervy číst tyto články, tak jedině pro tuto zábavu.

Nicméně – další chuťovčička je opravdu k popukání. V srpnu 2010 jste mohli číst v lidovky.cz článek “Jedovatí pavouci u Litoměřic: kousnutí se podobá bodnutí sršně”.  Redaktor nejspíš chyběl na hodině přírodopisu na základní škole, neboť si myslí, že pavouky se zabývají “etymologové”.  Avšak etymologové se zabývají zcela jinou disciplínou, při níž vůbec nemusí vyrážet do přírody. Přesná definice etymologie zní “nauka o zákonitostech vývoje slov a změnách jejich významu”. Nejspíš chtěl redaktor použít slovo “entomologové”, neboť entomologie je věda, která zkoumá hmyz. Bohužel však pavouci nejsou hmyz. Pavouci patří do třídy pavoukovců a zásadní rozdíl mezi nimi a hmyzem – jak už vědí děti ve čtvrťáčku v mateřské školce je – že pavouci mají osm nohou.

Superblábol nabízí opět Novinky.cz. Podle jejich redaktora osoba, která se bude potírat mateřským mlékem, se může zbavit akné. Je to samozřejmě nesmysl. Redaktor se chytil slovíčkaření – nevinným původcem mystifikace je kyselina laurová. Ta je rovněž obsažena v mateřském mléce (a dále také v kokosu). Neznamená to však, že když odeberete kojenci mléko od úst a dáte si ho na líčka, že máte vyhráno.
Jeden americký student bioinženýrství publikoval v březnu 2010 tento svůj objev v časopise ACS Nano. Stručně – jedná se o složitý proces, vycházející z nanotechnologie. Přípravek obsahuje nanočástice zlata, které jsou spojené s kyselinou laurovou.  Zlaté nanočástice rovněž pomáhají liposomům najít na kůži bakterii, která způsobuje akné, včetně pH. Jakmile se tato chytrá „nano-bomba“ dostane k bakteriálním membránám, kyselé mikroprostředí zapříčiní, že zlaté nanočástice se začnou ztenčovat. Takto je lék přesně vedený nanotechnologií na postižená místa a může výrazně napomoci léčbě bakteriálních infekcí kůže. Dodáním přípravku přímo do bakterie se zvýší antimikrobiální účinnost a minimalizují se nepříznivé vlivy.

Novinky.cz nikdy nezklamou 😀

Chápu, že se člověk může přepsat. Komu se to nestalo. Mně se to také stává. Myslím si však, že jestliže k chybě dojde, je dobré ji opravit. Zejména v případě, když je na chybu ještě v komentářích upozorňováno. Někdy číst komentáře pod články je daleko zábavnější a poučnější než texty samotné.

Doufám tedy, že nás šotek co nejdéle ochrání. A v případě, že se k nám vloudil, předem děkujeme za upozornění a chybu rádi obratem napravíme.

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy