Kultura,  Tiskové zprávy

Festival Animánie při slavnostním zakončení rozdal Animáničky

Spread the love
Share

14. ročník Mezinárodního festivalu animovaných filmů Animánie dnes končí, mezinárodní porota rozdala 10 festivalových cen Animániček a 10 čestných uznání. Porotci Lucie Sunková (CZ), Luděk Horký (CZ) a Hrvoje Selec (HR) vybírali z rekordního počtu 203 krátkých animovaných filmů, které do soutěže přihlásili děti a mladí tvůrci do 26 let z celého světa. Svoji cenu udělovali diváci i studentská porota. Animánie začala ve čtvrtek 14. 11. a čtyři festivalové dny byly doslova nabité projekcemi, workshopy, setkáními s tvůrci či debatami. V prostorách plzeňského centra Moving station se za čtyři dny vystřídalo více než 1200 návštěvníků festivalu.

Animánie je největší mezinárodní soutěžní přehlídkou mladých animátorů v České republice. „Moc nás těší, že počet soutěžních filmů rok od roku stoupá, letos jsme vybírali z více než šesti set snímků z mnoha zemí a poprvé bylo nutné rozdělit nejpočetněji obsazenou kategorii nejen podle věku, ale také na domácí a zahraniční,“ uvedl ředitel Festivalu Animánie Jan Příhoda. Animánii si spolu se začínajícími animátory užívají i desítky malých a velkých návštěvníků, kteří chodí na projekce soutěžních i nesoutěžních filmů a na dílny, a také učitelé, kterým Animánie poskytuje zajímavé tipy pro filmovou výchovu,“

Především pedagogům byl určen workshop filmové výchovy Císařův slavík Evropského vzdělávacího programu CinEd. S mladými animátory a výtvarníky při workshopech pracovali například kreslířka a autorka komiksů Lucie Lomová, belgická animátorka Anaïse Lafontaine nebo Martin Pertlíček, autor snímku Noctuelle a student FDU ZČU.

„Spolupráce se studenty a absolventy Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara dala letošnímu festivalu tvář, od vizuální podoby, přes znělku, ceny až po lektorské a technické zajištění, věříme, že tato spolupráce bude pokračovat i v příštích letech,“ dodal Jan Příhoda.

Tečkou za 14. ročníkem Animánie jsou projekce vítězných filmů a také ozvěn Anifilmu, které se odehrají v neděli 17. 11. večer v kavárně Družba.

TZ

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Festival Animánie při slavnostním zakončení rozdal Animáničky

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy