Share

Pro dva březnové páteční večery nachystala Opera Národního divadla svým divákům koncertní program v podobě uvedení jednoho ze dvou sakrálních děl širokého tvůrčího odkazu italského hudebního skladatele Gioacchina Rossiniho. Stabat Mater zazní ve Stavovském divadle v termínech 22. a 29. 3. 2013 a ozdobí tak tematicky také poslední pátek před Velikonocemi zvaný v liturgickém kalendáři Velký pátek.

V rozsáhlém tvůrčím odkaze Gioacchina Rossiniho (1792–1868) se třiceti devíti operami a sto padesátí písněmi a klavírními i komorními skladbami jsou jen dvě sakrální díla: Stabat Mater a Malá slavnostní mše.

Rossiniho Stabat Mater patří podobně jako Verdiho Requiem k dílům, ve kterých skladatelé dokázali mistrovsky spojit hlubokou víru v Boha se svými prověřenými kompozičními postupy. Tyto velkonoční koncerty patří spolu s lednovým mozartovským programem a červnovým závěrečným Galakoncertem k sérii, kterou jsem se jako šéfdirigent rozhodl se Sborem a Orchestrem Národního divadla v této sezoně pro diváky připravit. Spolu se zmíněnými kolektivními tělesy vystoupí také vynikající kvartet sólistů a tak bude koncert jistě vítaným zpestřením operní sezony v Národním divadle“, řekl k chystanému koncertu jeho dirigent Jaroslav Kyzlink.

Vedle domácích sólistů Opery Národního divadla Kateřiny Jalovcové, Petera Bergera a Jiřího Sulženka, kteří na koncertu vystoupí, se jako host představí také světově uznávaná sopranistka a držitelka mnoha prestižních pěveckých ocenění Adriana Kučerová.

Těší nás, že při této tradiční slavnostní události můžeme kromě našich předních sólistů divákům ve Stavovském divadle představit také výjimečného hosta, který dodá atmosféře těchto koncertů nádech speciální atmosféry“, pochvaluje si obsazení umělecký šéf Opery Národního divadla Rocc.

Gioacchino Rossini: Stabat Mater

Dirigent: Jaroslav Kyzlink
Sbormistr: Pavel Vaněk
Orchestr Národního divadla
Sbor Národního divadla
Soprán: Adriana Kučerová
Mezzosoprán: Kateřina Jalovcová
Tenor: Peter Berger
Bas: Jiří Sulženko

22. a 29. března 2013 v 19:00 ve Stavovském

TZ Opery Národního divadla

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words‘]