Knihy,  Renata Petříčková

James Altucher: Zvolte sebe!

James Altucher

Ačkoliv tento autor vypadá na první pohled jako šílenec či naprostý moula, který ve svém minulosti sklidil od života jeden smolný kopanec za druhým, je možná právě to na jeho stylu psaní i myšlení to, co ho odlišuje od ostatních monotónních motivačních autorů.  Když si ho najdete na youtube, tak zjistíte, že si i tak trošku šlape na jazyk a vůbec, jeho nedbalý vzhled a rozlítané vlasy a vůbec, celá ta jeho roztržitost se rázem stává právě tím, čím si upoutá vaši pozornost.

A teď jsem opravdu velmi zvědavá, co mi v této knize nabídne, čím namotivuje unavenou a uhasenou duši… Anotace zní slibně:

„Jediný skutečný oheň, který musíte udržovat, je oheň uvnitř vás. Nedá se udržovat ničím zvenčí. Čím je váš vnitřní oheň mocnější, tím víc jej lidé budou chtít. Budou kouřit každou drogu, zapálenou vaším ohněm. Budou se snažit zažehnout svůj vlastní oheň. Budou se snažit osvětlit temné jeskyně ve své duši. Vesmír se k vám skloní.

Pokaždé, když řeknete „ano“ k něčemu, co nechcete udělat, začne vás oheň skomírat.

Vyhoříte.

Po celý život se bojíme prázdnoty. Toužíme vyplnit ji láskou, penězi, radostmi, čímkoli, co by mohlo oddálit nekonečno. Ale všechno tohle nestačí. To, čím jsme prázdnotu vyplnili, podléhá rozkladu.

Rozkladu nepodléhá jedině samotná prázdnota.

Zjistil jsem, že nejlepší způsob, jak tuto prázdnotu vyplnit, je nehledat vnější motivaci, nýbrž zažehnout vnitřní oheň, který nikdy neuhasne.“

Čím mne kniha zaujala a jaká jsou na ní plus?

1400352-Synergie-Zvolte sebe-obalka-BC.inddJednoznačně to je množství nápadů, které jsou malé a snadno proveditelné, množství motivačních drobností, díky kterým si uvědomíte nejen cenu svého času, ale i cenu své opravdu kvalitní myšlenky.

A drobnosti, třeba tato:

ZERO TASKING. Rozšířil se běžný mýtus, že velikáni mezi námi dokážou rozdělit pozornost a úspěšně a efektivně zvládat víc úkolů současně. To může být pravda, já to ale nedokážu. Mám pro to statistický důkaz. Vypěstoval jsem v sobě příznaky vážné závislosti. Když se mnou mluvíte telefonem, můžete si být stoprocentně jistí, že současně hraji on-line šachy. Když zazvoní telefon, jedna moje ruka sáhne po sluchátku, druhá po počítači a spustí jednominutovou partii. Žebříček hráčů je založen na statisticky generovaném systému. Můžu si snadno porovnat, jak si vedu, když telefonuji a když netelefonuji.  Směrodatná odchylka vykazuje výrazný rozptyl. Představte si mě, jak řídím a přitom  telefonuji. Nebo odpovídám na emaily. Mám na mysli totéž: kvůli telefonickým hovorům odečtete směrodatnou odchylku 3 v pozornosti. A to je základ „multitaskingu“, který všichni tak či onak praktikujeme.

Zajímavé video:

Takže velikáni dokážou dělat víc činností najednou. Obdivuhodné. Ale jelikož většina z nás už samou podstatou nejsou velikáni (99 procent z nás nepatří mezi horní 1 procento), je mnohem lepší soustředit se na jeden úkol, praktikovat „single-tasking“. Když si myjete ruce, nesnažte se čistit si zuby. Poslouchejte zvuk tekoucí vody, vnímejte pocit, jaký máte, když vám voda smáčí ruce, důkladně omyjte každý kousek ruky. Soustřeďte se plně na to, co právě děláte.

O ZERO-tasking by často měli usilovat průměrní podnikatelé. Nedělat nic. Máme neustále pocit, že musíme „něco dělat“, jinak bychom (spíš by se hodilo říct „bych“) si připadali provinile. Někdy je líp prostě „vysadit“, vůbec na nic nemyslet. Jeden velmi úspěšný byznysmen, selfmademan, mi kdysi řekl: „Nepodceňujte sílu dlouhého, rozvleklého ticha.“

Při takovémto „zklidnění“ vznikají největší kreativní nápady.

Nevzniknou, jestliže spěcháme a panikaříme.“

A co považuji za její nevýhody?

Mrzí mne trochu nepříliš umírněný styl. Někdy kniha až moc křičí, zejména zezačátku a to může čtenáře citlivého na propagační agitace nejrůznějšího druhu, poněkud zastrašit a odradit od dalšího čtení, což by ovšem byla velká škoda.

Kniha má opravdu co nabídnout a je kvalitní. Berme to tedy tak, že americký čtenář třeba tento styl komunikace potřebuje, aby si autor udržel jeho pozornost. Buďme shovívaví, protože se nám to vyplatí.

James Altucher schoval do této knihy perly. Jen je třeba se k nim trpělivě dobrat.

A na závěr jeho slova: Procházej nezdary tak dlouho, až nezdary neočekávaně skončí. Tomu se říká vytrvalost

O autorovi:

James  Altucher je podnikatel, investor, zároveň autor několika knih a šesti bestsellerů ohledně investování. Podílel se na vzniku více než 20 společností,a jak sám tvrdí, 17 z nich zkrachovalo. Kromě toho, že píše knihy, přispívá také do významných  deníků včetně Financial Times. USA Today zařadilo jeho knihu Zvolte sebe! mezi 12 nejlepších byznys titulů všech dob. Jamese Altuchera si můžete také poslechnout na jeho podcastech, které se pravidelně na iTunes drží mezi nejsledovanějšími.  Více o autorovi najdete na www.jamesaltucher.com.

Vydalo nakladatelství Synergie Publishing, SE, 2015, www.synergiepublihing.com

 Renata Petříčková

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words‘]

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem James Altucher: Zvolte sebe!

This will close in 0 seconds

error: Obsah je chráněný autorskými právy