Jana Semelková,  Knihy

Život je jako jízda na kolotoči… Jiří Anderle, Láska za lásku.

Spread the love
Share

Život je jako jízda na kolotoči.
Nejdřív nasedneme,
pak se roztočíme stále rychleji,
stoupáme vzhůru, a když jsme nejvýš,
kolotoč se zastavuje, náš let končí
a my klesneme na zem,
odkud jsme vzlétli.

Bohumil Hrabal řekl:
Vzpomínka je druhá přítomnost.
A někdo jiný řekl:
Vzpomínka je jediný ráj, z něhož
nemůžeme být vyhnáni.
J. A.

Po malých dávkách jsem putovala s Jířím Anderle jeho knihou. Od vzpomínky ke vzpomínce, od kapitoly ke kapitole. Tato publikace se opravdu nedá zbrkle prolítnout. Člověk se při četbě musí pokusit vcítit do doby, o které je vyprávěno, svým vnitřním zrakem si představit doby dávno minulé, jejich půvabný kolorit. Teprve pak si něžné a jímavé vzpomínky malířovy může náležitě užít.

Kniha Láska za lásku vznikla na motivy stejnojmenného rozhlasového pořadu. Nejde o prostý přepis jednotlivých dílů cyklu. Pan Anderle se opravdu věnoval každé části zvlášť, poupravil je, dovyprávěl, a hlavně domaloval. V knize totiž je řada půvabných ilustrací, kterými dokresluje Jiří Anderle své vzpomínky. Mají přímo dokumentární charakter, nahrazují dobové ilustrace a skrývají v sobě notnou dávku lyriky. Publikace se tak stává vskutku skvostem, uměleckým artefaktem.

Velmi originální jsou i její předsádky, na kterých jsou vyskládané rukopisné stránky s poznámkami. Krásně dokreslují jeho precizní práce s texty. I tyto stránky jsou ilustrované. Jsou rukou psané, barevně podtrhané a opoznámkované s velkým množství ilustrací… Máme možnost nahlédnout do autorovy kuchyně, nasát vůni minulých časů a vlastně se připravit na vyprávění, které na nás čeká na následujících stránkách.

Chtěla jsem se pustit do sáhodlouhého povídání, co vše se v knize dočteme. Jenže mi to nyní připadá trošku zbytečné, zdá se mi, že stačí vám představit úvodní motto výtvarníkovo, které jsem pro vás opsala. Pokud vás tato vřelá slova pobídnou – můžete začít listovat, můžete se pustit do čtení.

Jak jsem napsala v úvodu – nejde to zbrkle, nejde to kvapně, nejde to hltavě – tato kniha je pochoutkou k pokoukání a počtení. Nespěchejte! Naopak, dejte si načas, aby se moudrá slova moudrého muže vám dostala jaksepatří pod kůži.

 

Jiří Anderle: Láska za lásku

Radioservis, 2013

 

Jana Semelková

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words’]

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Život je jako jízda na kolotoči… Jiří Anderle, Láska za lásku.

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy