Share

Život je jako jízda na kolotoči.
Nejdřív nasedneme,
pak se roztočíme stále rychleji,
stoupáme vzhůru, a když jsme nejvýš,
kolotoč se zastavuje, náš let končí
a my klesneme na zem,
odkud jsme vzlétli.

Bohumil Hrabal řekl:
Vzpomínka je druhá přítomnost.
A někdo jiný řekl:
Vzpomínka je jediný ráj, z něhož
nemůžeme být vyhnáni.
J. A.

Po malých dávkách jsem putovala s Jířím Anderle jeho knihou. Od vzpomínky ke vzpomínce, od kapitoly ke kapitole. Tato publikace se opravdu nedá zbrkle prolítnout. Člověk se při četbě musí pokusit vcítit do doby, o které je vyprávěno, svým vnitřním zrakem si představit doby dávno minulé, jejich půvabný kolorit. Teprve pak si něžné a jímavé vzpomínky malířovy může náležitě užít.

Kniha Láska za lásku vznikla na motivy stejnojmenného rozhlasového pořadu. Nejde o prostý přepis jednotlivých dílů cyklu. Pan Anderle se opravdu věnoval každé části zvlášť, poupravil je, dovyprávěl, a hlavně domaloval. V knize totiž je řada půvabných ilustrací, kterými dokresluje Jiří Anderle své vzpomínky. Mají přímo dokumentární charakter, nahrazují dobové ilustrace a skrývají v sobě notnou dávku lyriky. Publikace se tak stává vskutku skvostem, uměleckým artefaktem.

Velmi originální jsou i její předsádky, na kterých jsou vyskládané rukopisné stránky s poznámkami. Krásně dokreslují jeho precizní práce s texty. I tyto stránky jsou ilustrované. Jsou rukou psané, barevně podtrhané a opoznámkované s velkým množství ilustrací… Máme možnost nahlédnout do autorovy kuchyně, nasát vůni minulých časů a vlastně se připravit na vyprávění, které na nás čeká na následujících stránkách.

Chtěla jsem se pustit do sáhodlouhého povídání, co vše se v knize dočteme. Jenže mi to nyní připadá trošku zbytečné, zdá se mi, že stačí vám představit úvodní motto výtvarníkovo, které jsem pro vás opsala. Pokud vás tato vřelá slova pobídnou – můžete začít listovat, můžete se pustit do čtení.

Jak jsem napsala v úvodu – nejde to zbrkle, nejde to kvapně, nejde to hltavě – tato kniha je pochoutkou k pokoukání a počtení. Nespěchejte! Naopak, dejte si načas, aby se moudrá slova moudrého muže vám dostala jaksepatří pod kůži.

 

Jiří Anderle: Láska za lásku

Radioservis, 2013

 

Jana Semelková

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words’]