Share

Plzeňský festival o životě s odlišností nazvaný Můj život s…, jehož hlavním smyslem je poukázat na rozličné palčivé sociální problémy, vstupuje tuto neděli, 6. října do druhého ročníku. Letošní téma se týká anebo se jednou bude týkat každého z nás – je jím STÁŘÍ.

 

„Můj život s… je sociální festival, jehož cílem je přiblížit nejširší veřejnosti vybrané sociální téma pomocí kulturních zážitků jako jsou divadelních představení, výtvarné i filmového umění, či koncerty. Kulturní aktivity jsou pak doplněny přednáškami a diskusemi na dané téma. Každý z ročníků festivalu má své ústřední motto. Obsahem prvního, který se konal v loňském roce, byla HIV pozitivita, letos se věnujeme stáří,“ vysvětluje obsah a smysl festivalu Marcela Mašínová z občanského sdružení PaNaMo, která je hlavní koordinátorkou celého projektu.

Program festivalu odstartoval v neděli 6. října v 17:30 v kavárně Inkognito v Husově třídě v Plzni vernisáží fotografií Filipa Fojtíka nazvanou jednoznačně Stáří. Fotografie tu budou ke zhlédnutí až do neděle 9. listopadu.

Hlavní program festivalu se uskuteční 4. – 8. listopadu v různých kulturních zařízeních v Plzni.

„Zájemci se mohou například těšit na besedu s přední českou socioložkou Jiřinou Šiklovou, která se koná 7. listopadu v RDC Totem v Kaznějovské ulici v Plzni, dále na promítání polského filmu Čas umírat v Kině Beseda či na divadelní představení Makropulos v Divadle Alfa,“ zve na nabitý program Marcela Mašínová.

Autor fotografií Filip Fojtík, jehož výstava byla zahájena v neděli v kavárně Inkognito, okomentoval své fotografie na téma stáří: „Statistické údaje jasně ukazují, že počet seniorů v naší zemi roste. V současné době jich je zhruba čtvrtina. A penzistů bude přibývat. Státu budou brzy chybět peníze na vyplácení důchodů. Současní i budoucí senioři začínají mít obavy, kdo se o ně postará, z čeho budou na sklonku života žít. Rostoucí počet lidí vyššího věku byl hlavní důvod, proč jsem se zaměřil na tuto problematiku. Zaostřil jsem proto na seniory, kteří tráví poslední roky tam, kde prožili celý život. Do kontrastu jsem postavil ty, o něž se nemá kdo postarat, a tak byli na sklonku života vykořeněni ze svého přirozeného prostředí do domovů pro seniory. Snímky byly pořízeny na Slovácku v letech 2010 -2011.“

Základním cílem PaNaMo, o.s. je sdružovat zájemce o kulturní dění a vytvářet prostor pro rozvoj jejich kulturního povědomí.

Specializací sdružení, které vzniklo v roce 2004, jsou především kulturní a vzdělávací projekty. Široká veřejnost však jeho činnost zaznamenala až v roce 2008, kdy se PaNaMo stalo pořadatelem prvního ročníku festivalu Divadelní léto pod plzeňským nebem.

Program

Můj život s…

2013

 

Stáří

Výstava fotografií Filipa Fojtíka

Kavárna Inkognito 6. 10. – 9. 11. 2013

Vernisáž 6. 10. v 17.30 hod

Filip Fojtík se zaměřil na seniory, kteří tráví poslední roky tam, kde prožili celý život. Do kontrastu k nim postavil ty, o něž se nemá kdo postarat, a tak byli na sklonku života vykořeněni ze svého přirozeného prostředí do domovů pro seniory.

Snímky byly pořízeny na Slovácku v letech 2010 – 2011.

Filip Fojtík je fotoreportér na volné noze. Za cyklus Stáří získal na soutěži Czech Press Photo cenu Canon Junior Award 2011.

Vstup na výstavu zdarma

Nejčastější zdravotní potíže ve stáří a jak jim předejít
(přednáška v rámci cyklu Prevence pro zdraví)
Přednáší MUDr. Vlasta Šťastná

Totem, Kaznějovská 51, Plzeň – Bolevec

pondělí 4. 11. 2013 v 18 hodin

Jak rychle naše populace stárne? Rizikové faktory stárnutí a některé teorie o tom proč a jak stárneme. Představení medicínského oboru geriatrie. Jaké jsou nejčastější choroby ve stáří? Proč seniory trápí nejčastěji civilizační nemoci a degenerativní postižení? Podrobněji o nemocech srdce a cév, nemocech pohybového aparátu, neurologických chorobách a demenci. Jak těmto nemocem předcházet?

 

Čas umírat

film Doroty Kedzierzawske, Polsko 2007

Filmový klub Měšťanská beseda

úterý 5. 11. 2013 v 17 hodin

Stará dáma se vrací do zchátralé dřevěné vily, kterou právě opouští poslední z úředně dosazených nájemníků. Aniela blaženě vychutnává získané soukromí, v němž je jí věrným společníkem její vše chápající pes. Sní o renovaci rozlehlé vily, v níž by ráda dožila s rodinou syna. Ten má však s rodinným sídlem jiné záměry. Plynou krásné letní dny, stará dáma se kochá výhledem na vzrostlé stromy v zahradě, vede nekonečné monology a přitom se vzmáhá její nechuť k synovi a jeho hloupé, obézní dcerce. Cítí, že svět někdejších hodnot odumírá a že brzy vyhasne i její vůle k životu. Proto se vzepne k možná pošetilému činu – ale jen tak zaručí své vile právo na další existenci.

 

Čítání lidu

Divadlo My tentokrát na téma “stáří”

hudební host Jiří Dědeček

Kulturní kavárna Jabloň, Krátká 2, Plzeň

úterý 5. 11. 2013 ve 20 hodin

Další pokračování cyklu Čítání lidu obohatí svými písničkami Jiří Dědeček. Všechno se bude točit kolem tématu stáří, ale neznamená to, že čítání bude smrtelně vážné. Budete se možná divit, kolik legrace se dá s tímhle tématem užít. Pokud oželíte Ligu mistrů a setkání s chlapci z FC Bayern Mnichov, nebudete litovat.

 

 

Stáří není pro zbabělce

Divadelní soubor Třetí věk Louny

Divadlo Dialog, Smetanovy sady 9, Plzeň

středa 6. 11. 2013 v 19 hodin

Před čtyřmi lety Hronov okouzlily starší dámy ze souboru Třetí věk při Městské knihovně v Lounech s vtipně sebeironickým pohledem na milostný život žen v různém věku „Včera se mi zdálo“. Tehdy se ještě opíraly o texty Jiřího Suchého, letos se však objevily s plně autorskou inscenací „Stáří není pro zbabělce“. K značné sebeironii přidaly i nebývalou upřímnost ve výpovědi o sexuálním životě a touhách seniorů („když už to po mně chce, zavřu oči a myslím na Belmonda“), to celé rámované obrazem dámského sedánku s řadou příznačných refrénů v konverzaci (v čele se stále opakovaným „Ta vypadá! Ta zestárla!“). Obě inscenace dělí čtyři roky, během tohoto večera je bude dělit jen krátká přestávka.

 

Beseda s Jiřinou Šiklovou

Totem, Kaznějovská 51, Plzeň – Bolevec

čtvrtek 7. 11. 2013 v 18 hodin

Jiřina Šiklová (78) vystudovala historii a filozofii na FF UK Praha. V roce 1969 vystoupila z KSČ, podepsala Chartu 77. Za normalizace byla perzekvována a v roce 1981 uvězněna za pašování literatury. Po revoluci iniciovala vznik Katedry sociální práce na FF UK, kterou do roku 2000 vedla. Založila centrum Gender Studies. Získala ocenění Žena Evropy (1995), Medaili za zásluhy I. stupně (1999), plaketu Alice Masarykové (2000), v Plzni pak Cenu 1. června (2012). Téměř dvacet let pracovala na geriatrii v Thomayerově nemocnici, čtvrt století přednáší gerontologii. Má syna, dceru a sedm vnoučat.

Píše populárně vědecké knížky o stáří, opakovaně vydávané jsou např. Deník staré paní, Dopisy vnučce, Než nastane podzim života, Bez náhubku, Žena v dnešní rodině. Na besedě představí svou novou knihu Mlčení před smrtí.

 

Makropulos

Elixír věčného mládí a dokonalé krásy zažene Vaše úzkosti ze smrti i stáří

Depresivní děti touží po penězích

Divadlo Alfa

pátek 8. 11. 2013 v 19 hodin

Čapek je mrtvý a Marty je kurva!

Josef Škvorecký, Whitney Houston, Ivan Demjanjuk, Dagmar Hochová, Donna Summer, Ray Bradbury, prof. Holý, Zita Kabátová, Tony Scott, Radek Brzobohatý, dokonce i syn Sylvestra Stallona… V poslední době to všechno umírá. Ale Soňa Červená drží. Elixír věčného mládí a dokonalé krásy, který namíchaly Depresivní děti, zažene Vaše úzkosti ze smrti i stáří. Než být starý, je lepší zemřít! Než zemřít, je lepší dosáhnout nesmrtelnosti!

Vstupenky na divadelní představení a film jsou k dostání prostřednictvím systému Plzeňská vstupenka.

Občanské sdružení PaNaMo již plánuje další ročníky festivalu Můj život s…

„Téma vždy volíme co nejaktuálnější, s ohledem na stav společnosti či sociální situaci. Jsme přesvědčeni, že tyto aktivity napomáhají boření bariér a stereotypů a podporují porozumění a toleranci mezi majoritou a minoritami. Do Plzně, která je otevřeným a kulturním městem, rozhodně patří,“ vysvětluje Marcela Mašínová.

TZ

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words’]