Share

Taky už léta bojujete při procházkách s vlastním psem? Každé venčení se tak, na místo příjemného společného zážitku, mění pro vás oba v nepříjemné přetahování. Odnaučit psa tahat na vodítku ale nemusí být žádná věda – pokud se chcete učit i vy sami.

Lindner Ralf, Jak naučit psa, aby netáhl na vodítku. Nakladatelství Grada 2013.

Možná si teď říkáte ono otřepané: „Starého psa novým kouskům nenaučíš.“ Psi jsou ale schopni učit se celý život, stejně jako lidé, a žádný z nich není tak hloupý, aby se něco nenaučil. Vše záleží jen na pánovi.

Nechte si poradit

Dobrým rádcem všem, kteří mají se svým psem nějaký komunikační problém, může být například knížka Ralfa Lindnera – Jak naučit psa, aby netahal na vodítku.

Nenechte se ale zmást tím češtinářsky trochu krkolomným názvem. Nejedná se o učebnici, která by popisovala metodu výcviku psa v tomto konkrétním případě. Jde o poměrně šikovnou příručku, která rozebírá, jak pes vnímá svět a proč se v dané situaci chová tak, jak se chová.

Stejně tak ukazuje, kde se my jako páníčci dopouštíme chyb, učí nás, jak psovi lépe porozumět, nenásilně sladit jeho životní styl s naším a odstranit bariéry při vzájemné komunikaci. To jsou pravidla důležitá nejen tehdy, když chcete odnaučit psa tahat na vodítku, ale i v mnoha dalších situacích.

Proč pes na vodítku táhne?

To, co psa nutí vás táhnout, jsou jeho vlastní cíle. Ty mohou být různé: potřeba vyprázdnit se, označkovat sloup, na kterém už nechal vzkaz jiný pes před ním a tak dále. Na jediné procházce jsou takových cílů desítky.

Jak je to možné? Psi nedokážou přemýšlet o budoucnosti a plánovat jako lidé. Zatímco my vyrazíme na cestu s jasným cílem dostat se do práce, pes nemá jasný cíl a jde od podnětu k podnětu. Na začátku procházky vás tak může táhnout, protože se potřebuje vyprázdnit, pak chytí pachovou stopu a jde po ní, někde se pohne stéblo trávy a pes běží ono místo prohlédnout… Tím, že vás pes táhne na vodítku, vždy dosáhne úspěchu, protože vás dostane přesně tam, kde sám chce být. A proto své chování stále opakuje.

Svou roli v tom, jak se pes chová na vodítku, navíc hraje stres. Ten u psa může vyvolávat řada faktorů, nepříjemných pocitů z napnutého vodítka a škrtícího obojku nevyjímaje. Proto je důležité snažit se je eliminovat. Začít se musí mnohdy už doma – příprava na procházku je důležitá. A nejen  to…

Předpokladem k tomu, abyste se dorozuměli se svým psem, je už to, jaká pravidla mu nastavíte v běžném životě. Celkově vzato, důležité je, aby pes věděl, že jsou pravidla, která určujete vy a která on musí dodržovat. Vy přitom musíte být důslední. Promíjení drobných nedostatků, jako například když pes leží mezi dveřmi a vy ho překročíte, protože ho nechcete „otravovat“, je zásadní chyba.

Jaké je řešení?

Možná si teď říkáte, že je těch pravidel nějak moc a že by to pro vás bylo hodně práce, nebo že byste svého psa zbytečně stresovali. Pokud nemáte chuť a snahu se svým psem pracovat (a tedy zapracovat i na sobě), pak dál nehledejte řešení svých problémů, protože, jak píše i Ralf Lindner, bez práce to nejde.

Pokud však svého psa nevnímáte jen jako mazánka a chcete, aby z vás byli dobří parťáci, pak sáhněte po titulu Jak naučit psa, aby netahal na vodítku. Tato knížka vám dá odpovědi na vaše otázky a nabídne řešení výše nastíněných (ale i dalších) problémů ve vašem vztahu se psem.

Knížka Ralfa Lindnera přináší praktické rady co se výběru vhodných pomůcek týče (typů obojků, postrojů, vodítek a podobně) i návody na to, jak psa něčemu naučit, jinému odnaučit a naučit se s ním komunikovat.

Nakonec zjistíte, že řešení se dá najít. Záleží ale na vás, jestli se problému budete chtít postavit čelem, něco nového se sami přiučit a budete-li mít dost trpělivosti pracovat se svým psem.

Anna Burdová

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words’]