Share

V Praze dne 2. listopadu 2012 – Bugatka Elišky Junkové, kulečník kancléře Metternicha, osobní výtah císaře pána nebo salónní vůz Ferdinand d’Este, který později ho využívali i Edvard Beneš či Emil Hácha, to jsou hlavní hrdinové příběhů. Autoři původního televizního pořadu neúnavně pátrali v archivech a zpovídali pamětníky a nyní se o své objevy podělí i ve stejnojmenné knize. 

Vydává Edice České televize, 128 stran, doporučená cena 299 Kč

Dvanáct předmětů a dvanáct osudů jejich majitelů vyprávějí dokumentarista Jiří Střecha a publicista a moderátor Václav Žmolík zajímavě, citlivě a s vědomím souvislostí. Při sběru podkladů a při natáčení pročetli stohy knih a archivních dokumentů, prohlédli stovky fotografií a najezdily tisíce kilometrů. Získali tak mnoho informací, které dosud nikde nebyly publikovány.

Podnětem k televiznímu cyklu se stal obyčejný kuchyňský sporák Elpa. Zatímco se na jeho plotýnkách kouřilo z hrnců, za okny kuchyně se odehrávalo všelicos… Ulicemi pochodovali němečtí okupanti a po nich lidové milice, Gottwald podepisoval na Hradě rozsudky smrti, krajinou se prohnaly sovětské tanky a pak prezident Havel z televize oznámil, že naše země nevzkvétá. Po sedmdesáti letech skončil sporák z kuchyně manželů Šípkových v Milovicích ve sbírkách Národního technického muzea a dozvěděl se o něm Jiří Střecha.

„Zatoužil jsem o pohádkovém sporáku natočit pořad. Vyprávět osudy, které pamatuje. A tak vlastně přišel na svět cyklus Příběhy předmětů. Vlastně je to slovní hříčka, protože příběhy předmětů jsou konec konců zase jen příběhy lidí,“ píše v kapitole Maminčin sporák Jiří Střecha. Právě on je autorem námětu k celému cyklu, scenáristou a režisérem některých dílů. Václav Žmolík pak vedle toho, že napsal některé scénáře, byl i průvodcem cyklu Příběhy předmětů. Televizní cyklus Příběhy předmětů získal 1. cenu v televizní kategorii novinářské soutěže Média na pomoc památkám o Prix non pereant.

Jiří Střecha – dokumentarista, je autorem více než 150 dokumentárních pořadů a filmů, získal ocenění na domácích i zahraničních festivalech dokumentární tvorby. Zavítal i do oblasti hraného filmu jako výkonným producent výpravné pohádky Nesmrtelná teta. Při režii dokumentů zažil řadu pohnutých natáčení: plavil se po Atlantiku s osamělým mořeplavcem, pátral v podzemí Moravského krasu, projel Indii, cestoval s formulí 1 po evropských okruzích. Velký počet repríz zaznamenal v České televizi jeho cyklus o zajímavých osobnostech českého původu v New Yorku. Byli mezi nimi fotograf A. Kratochvíl, designérka E. Eislerová, jazzman L. Deczi, Masarykova pravnučka Ch. Kotíková. Zaujal i dalším cyklem Vráceno v restituci o lidech, kteří po vrácení majetku navázali na odkaz svých rodin a pokračovali v jejich práci. Z jeho dílny pochází i prvotní námět cyklu Příběhy předmětů.

Václav Žmolík – publicista, rozhlasový a televizní moderátor, začínal v Českém rozhlasu, kterému je jako moderátor Radiožurnálu věrný dodnes. Z Kavčích hor moderoval první ranní televizní show u nás – Studio 6, v České televizi se stal i tváří politické diskuse v Aréně anebo podvečerního publicistického bloku Černá, bílá. Mnozí si jistě vzpomenou na úspěšné Pohlednice z olympijských her v Atlantě a Naganu, které připravoval, na kontaktní vzdělávací show Volejte učiteli anebo pořad o železnici a lidech na ní Svět na kolejích. Už roky se na televizní obrazovky vrací jako průvodce po pozoruhodných místech, na kterých Počesku můžete vidět nevšední věci a potkat zajímavé lidi. Na úspěch tohoto pořadu navazuje i vlastivědným cyklem Bohemia Incognita, ve kterém diváky zavádí na méně známá místa naší vlasti. Jeho rozhlasový vlastivědný cyklus Po Česku se na Radiožurnálu vysílá bez přerušení týden co týden už jedenáct let a dostal i knižní podobu.

TZ zaslala Radka Potměšilová, Albatrosmedia, a. s.