Knihy

Jake má problém. Satirický román o stárnoucím muži, jeho životě a hledání řešení k uspokojení jeho libida.

Spread the love
Share

Kingsley Amis, Jake má problém. Nakladatelství Plus ve společnosti Albatrosmedia, a. s. 2012

V Anglii vyšel už v roce 1978, s českým překladem Miroslava Jindry si ho nyní můžete koupit v českých knihkupectvích.

Jake má problém je satirický román o stárnoucím oxfordském profesorovi, který donekonečna řeší problémy se svým libidem. Má doma obtloustlou ženu, jež nosí již delší dobu pouze dlouhý vytahaný svetr a často je navštěvuje manželčina kamarádka Alcestis. Jake Alcestis nesnáší, ale jeho nástrahy, aby Alcestis vytrestal, byť třebas jen výměnou drahého vína, jež si chtěl užít sám pro sebe, za laciný šunt, mu (také) nevyšel. Se zaťatými zuby pln vzteku protékal Alcestiným hrdlem diamant mezi víny a on se musel opět tvářit, jako že o nic nejde, neboť by jeho původní lest byla hned prokouknuta.

Připojte se k nám na Facebook. Hledáme fanoušky, kteří se nebojí říci svůj názor. Sledujte nové informace, užijte si články a soutěže.  Superrodina je na Facebooku

Ztrpčen životem se dostává do ironických situací, takže se vám při čtení tohoto románu na tváři nejen vyrojí úsměv, ale místy vypuknete i v hlasitý smích. Pokud budete číst Jakea obklopeni dalšími lidmi, třeba v dopravních prostředcích, nevědomky na sebe strhnete pozornost.

Je to prostě „brilantně britské“, suché, jízlivé a komické. I popisy a charaktery osob jsou popisovány se stejnou kousavostí.

Jake navštěvuje odborníka, který má vyřešit jeho sexuální problémy. Nicméně, je předáván mezi specialisty jako horký brambor. Zdá se, že nikdo nemůže najít rychlé a účinné vyřešení k plné spokojenosti.

Doma plní se svou manželkou přesně podle doporučení všechny pokyny a stává se z toho spíše mechanická rutina, která nikam nevede, a Jake jen přemýšlí, jak by z této povinné sexuální předehry mohl prchnout. Od „předepsaných“ dotyků až po mechanické hračky, nakonec skončí na stole mezi mediky a mladá lékařka mu nasazuje na jeho penis vylepšený super přístroj menzurátor. Zvláštní situace. Jake je tu proto, že hledá vzrušení, že chce být zase mužem. Ale nakonec jako pokusný králík nabízí to své nejintimnější na vědecký odiv a zkoumání.

Na závěr dojde k jistému probuzení – ale…nechte se překvapit.

Pokud máte rádi typický „pichlavý“ britský humor a knížky, co mají více jak 300 stran, Jake se vám bezpochyby bude líbit, navzdory (a vlastně právě proto), že má (neu)stále problém.

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy