Spread the love

Keith Sparrow, Naučte se kreslit manga. Al Press, 2012.

 V nakladatelství Al Press vychází „učebnice“ o více jak 280 stranách, jak se stát od základu mistrem mangy. Každá stránka nabízí detailní rozkreslení krok po kroku a popis, jak vytvořit různé postavy – ve stoje, z profilu, ze zadu, v pohybu apod.

Připojte se k nám na Facebook. Hledáme fanoušky, kteří se nebojí říci svůj názor. Sledujte nové informace, užijte si články a soutěže.  Superrodina je na Facebooku

Pokud patříte k fanouškům komiksů a manga, právě tato publikace je pro vás jako stvořená. Je zcela nemožné, pokud už máte nápad a chuť, nenaučit se vykreslit vlastní komiks.

 Mám knížku v ruce a je mi jasné, že tohle musí pochopit i malé dítě. Manga učebnice prostě překonala mé představy – tak perfektně rozpracované části s detailními obrázky a popisy, tohle prostě nikde „nevygooglujete“. 

Naučte se kreslit manga je perfektní učebnicí i pro ty, kteří se chtějí zdokonalit v technice kreslení postav – jak vést ruku, jak znázornit běh – pomalý či prudký, útok, úskok, poklek na jednom koleni apod. Až budete znát veškeré postoje a pohyby, dozvíte se, jak nejlépe ztvárnit účes, typy oblečení, zbraní. Do detailu proberete pohyby paží a prstů, emoce, vlasy ve větru, obrázky různých manga zvířátek a mnohem více.

Kde se vzalo „manga“

Milovníci komiksů a japonských kreslených pohádek znají termín manga velmi dobře. Jedná se o jednoduché a přitom emočně a charakterově výstižné figurky. Podle výrazu a postoje je patrná nálada – radost, vztek, dojetí… Důležité jsou také různé postoje a figury v pohybu. Dále také typy postav a zvířat, jejich doplňky a zbraně.

V Japonsku příběhy mangy vycházejí v obsáhlých časopisech (mangaši). Mohou mít několik set a tisíc stránek!

Otec mangy a jeho pokračovatelé

Podle historiků původ mangy – jak ji známe dneska – pochází od malíře Osamu Tezuka (1928-1989), který vytvořil průlomovou sérii, jež by se dala přeložit do češtiny Hvězdný hoch (1951). Tezukovi se přezdívá „Bůh mangy“ nebo také „japonský Disney“. Na jeho počest bylo v roce 1994 otevřeno třípatrové muzeum v japonském městě Takarazuka. V prostorách muzea si fanoušci mangy mohou ve workshopu vytvořit vlastní animaci.

Tezuka měl své nástupce, které sic technicky překonali „otce“ mangy, ale jeho prvenství a originalitu mu už vzít nemohli.

V roce 1962 vznikl jakýsi „podžánr“ mangy, zvaný mahou (v překladu dívka – kouzelnice). V současné době do komiksů přibyli různé bojovné stroje a roboti.

Základní pomůcky

Pro kreslení manga budete potřebovat dva druhy papírů, jeden pro náčrty, druhý pro hotovou kresbu. Náčrt obtáhnete silně tužkou tak, abyste ho mohli snadno přenést na hlavní papír. Dále budete potřebovat tužku, gumu; k dokonalosti pro ostré obrysové čáry jsou doporučovány alespoň dva druhy per (0,5 mm a 0,8 mm) a fix střední tloušťky. Můžete také využít štětce. Vybarvovat lze vodovkami nebo fixaci. Profíci nepoužívají levné jednorázové fixy, ale dražší opakovaně plnící. Vybarvovat můžete rovněž technikou akvarelu nebo kvaše.

Figurky kreslete od ruky, ale budovy a jiné části ulice se doporučuje kreslit pomocí pravítka, popřípadě kružítka, aby byla na první pohled jasná ostrost a síla hrany.

Hodně štěstí!

Pochlubte se svými manga figurkami či manga komiksem admin@superrodina.cz.