Holčičí blog,  zdraví

Bojujeme s akné – 2. péče zvenčí

Share
Foto zdroj: coalporters

Jak pečovat o akné vnitřně jste se dočetli v předchozím díle zde.

Připojte se k nám na Facebook  Superrodina je na Facebooku

 

Péče zvenčí

Udržujte pleť čistou – to znamená bez bakterií. Tvář si můžete mýt antibakteriálním mýdlem či antibakteriální pleťovou vodou a pleťovou vodou s obsahem alkoholu (pro smíšený a mastný typ pleti). Doporučuje se čistit pleť i Jarišovou vodou. Většina žen však ví, že pouhé čištění pleti samo o sobě nestačí.

Celodenní make-up, prašné prostředí, vlastní pot, to všechno napomáhá k zanášení pórů a k množení nežádoucích bakterií.
Dělejte si v odstupu jednoho týdne peeling. Pomocí peelingu se odstraní stará „mrtvá“ kůže, pokožka se prokrví a rovněž se pročistí pleť od různých bakterií, uvolní se póry, kde je doslova živná půda pro vznik uhříků. Pokud nemáte po ruce peelingový krém, můžete si očistit obličej přírodními metodami.

Přírodní peelingy a masky

Pleť promasírujte použitým lógrem od kávy, který je hrubší. Je také možné smíchat dosud nepoužitou mletou kávu s trochou kvalitního olivového oleje. Někdo vkládá pro aktuální použití do obyčejnějšího krému hrubou mouku. Jiný recept je smíchat ve stejném poměru mleté vločky a mleté spařené ořechy. Přidejte trochu vody, aby vznikla hustší konzistence. Pokud nejsou doma ořechy – skončily už v troubě v buchtě – můžete použít ovesnou mouku v kombinaci s vodou.

Ne každá maska je však vhodná pro všechny. Jsme různí a jinak reagujeme. Nedoporučuji připravovat masku z tropického ovoce, pokud máte citlivější pleť. Mohli byste se pak „uškrábat“. Různé reakce jsou také na masky, kde je složka z kravského mléka (např. jogurt, tvaroh, mléko). Někoho osvěží, jiné spálí. Například já mám pleť po použití masky s obsahem kravského mléka rudou, šupinatou a to na mnoho hodin.

Nicméně tvář lze vydezinfikovat, zklidnit a hojit pomocí mastí s obsahem měsíčku lékařského. V oblibě je u všech lidí, trpících atopickým ekzémem. Ale měsíček lékařský je zaručeně blahodárný pro každý typ pleti.

Můžete si také udělat vývar z heřmánku pravého. U této byliny však pozor – Leč je na jednu stranu heřmánek úžasnou léčivou rostlinou, patří rovněž k jedněm z nejsilnějších alergenů. Nedoporučuji ho proto pro citlivější osoby. Komu ale heřmánek nesvědčí na pleť, může svědčit vnitřně. Není to však striktním pravidlem. Pokud víte o alergii, nebo pociťujete nepříjemné stavy  v blízkosti heřmánku, neriskujte. V menší míře vám může hrozit vyrážka, v horším se alergie projevují dušností, která vás může přivést až k hospitalizaci na nemocniční lůžko.

Můžete si pořídit pleťovou vodu s obsahem kontryhele obecného, řebříčku obecného či šalvěje lékařské pro jejich antibakteriální účinky. Z prvků pak vrahem akné je zinek. Opět, někteří lidé jsou alergičtí na vybrané kovy a mastě s obsahem zinku jim způsobí značně nevzhledné červené šupiny všude tam, kam se prvek dostal. A trvá to mnoho dní, než se pleť vrátí do původního stavu.

Rovněž si můžete rozmělnit s trochou vody či se syrovým vajíčkem kvasnice a potřít s nimi obličej. A pryč od lidí, kteří vás budou rozesmívat. Maska pořádně ztuhne a po dobu, co ji budete mít na obličeji, byste neměla hýbat mimickými svaly.
Pleť si můžete napařovat nad hrncem s horkou vodou, do které můžete vložit, pokud nejste alergik, květy heřmánku, nebo pomerančovou kůru. Po napaření se tvář lépe čistí.

Návštěva lékaře

Pokud vidíte, že vaše snaha je stále marná, navštivte kožního lékaře. Na problematická místa vám může předepsat lokální antibiotika a mastě s obsahem zinku. Akné se dá také za úplatu řešit pomocí laseru. Většinou úspěšnost je již během prvního sezení: akné je odstraněno, pleť pročištěna, avšak je ji potřeba chránit před přímým slunečním zářením ochrannými krémy s vysokým UV filtrem. Na laser tedy raději v zimě.

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy