Share

Finanční gramotnost 1

Čtvrtý ročník interaktivní soutěže Rozpočti si to! umožňuje žákům základních a středních škol stejně jako dětem z dětských domovů seznámit se zábavnou formou s tím, jak správně nakládat s penězi. Soutěž zařazená i do přehledu MŠMT v rámci kategorie Podpory finanční gramotnosti pomůže týmům složeným z žáků a studentů pochopit pravidla sestavování rodinného rozpočtu a význam peněz. Právě zaměření na výuku finanční gramotnosti prostřednictvím každodenních situací a úkolů z běžného života činí tuto soutěž odlišnou od běžně pořádaných. Letošní ročník odstartoval 1. ledna 2017, registrovat se je možné do 31. ledna 2017.

finanční gramotnost RosťaObecně prospěšná společnost yourchance v rámci svého projektu Finanční gramotnost do škol vyhlásila již 4. ročník zábavné interaktivní soutěže Rozpočti si to! Soutěž odstartovala první lednový den letošního roku a soutěžní týmy složené z žáků šestých až devátých tříd základních či středních škol, případně učilišť a také dětí z dětských domovů se mohou registrovat na www.rozpoctisito.cz do 31. ledna 2017.

Interaktivní online hrou Rozpočti si to! provede týmy dětí a studentů Rosťa Rozpočtář. Během celkem tříkolové hry si děti vyzkouší, jak je složité sestavit rodinný rozpočet a zajistit obživu rodiny. Za každý splněný úkol v rámci jednotlivých kol budou týmy získávat zlaté mince, tzv. chechtáky. Patnáct týmů s největším počtem chechtáků se ve finálovém kole utká se třemi nejlepšími týmy sestavenými z dětí z dětských domovů. Před odbornou porotou během zábavného finálového dne na deset nejlepších týmů ze středních škol a učilišť pak čeká finálová hra Burza, která jim umožní nahlédnout do fungování obchodu s cennými papíry a akciemi.

Virtuální e-shop i vydělávání peněz

Základy finanční gramotnosti jsou naprosto esenciální složkou všeobecného vzdělání. Uspět dnes v životě znamená vyznat se v nabídce různých finančních produktů, ale také pochopit skutečnou hodnotu peněz. Právě to činí žákům a studentům, ale i některým dospělým, velký problém. Klíčové je to také pro děti z dětských domovů, které jsou od reality běžného života z pohledu financí odtrženy ještě více než žáci a studenti pocházející z rodinného prostředí. Proto je velmi důležité, že soutěž Rozpočti si to! umožňuje zapojení i týmů z dětských domovů.

„Soutěž Rozpočti si to! na jedné straně umožňuje realizovat výuku a naplňovat cíle rámcových vzdělávacích programů. A na straně druhé umožnuje učit o finanční gramotnosti prakticky a s využitím v každodenním životě a běžných životních situacích. Tím se také odlišuje od jiných soutěží v oblasti finanční gramotnosti a v řadě ohledů je překonává,“ uvádí ve svém stanovisku k soutěži Ing. Petr Klínský, spoluautor Standardů finanční gramotnosti a člen pracovní skupiny MFČR pro finanční vzdělávání.

I letošní ročník je zaměřen na rodinný rozpočet. Na žáky čekají úlohy vycházející z reálných a běžných situací, které na rodiny čekají. Účastníci si mohou na začátku vybrat profil rodiny, což jim pomůže uvědomit si, že ne všichni jsou na tom stejně. Zároveň se tak ale dozví, jak velké náklady na tu kterou rodinu čekají a co obnáší její každodenní provoz. V prvním kole se musí týmy pokusit na základě výběru profilu rodiny sestavit jednoduchý měsíční rozpočet. K tomu jim pomůže herní e-shop, ve kterém si vyberou základní výdaje – potraviny, bydlení a dopravu. Atraktivitě dodávají soutěži i náhodné události, které ale na běžnou rodinu mohou čekat. Ať už je to nutnost zaplatit veterinární ošetření domácího mazlíčka, servis auta nebo třeba škoda v domácnosti. Těmto událostem pak musí přirozeně přizpůsobit i další výdaje a vývoj rozpočtu.

Důležitost spoření

Hra Rozpočti si to! ale nezůstává jen u základů. Proto si ve druhém kole musí týmy účastníků poradit s jednorázovými výdaji, které se ale pravidelně opakují. Příkladem může být nákup dárků k Vánocům, plánování dovolené a podobně. Stejně tak si ale musí poradit i s mimořádnými příjmy, např. v podobě prémií či výhry. Díky tomu mohou účastníci hry pochopit význam vytváření finanční rezervy a práce s ní. V závěrečném třetím kole pak posunou své znalosti ještě o stupínek výš a zorientují se v problematice spoření a různých finančních produktů dostupných na trhu, a také investování volných prostředků, které umožní zvýšit příjmy v budoucnu.

Jako jedna z mála aktivit umožňuje hra Rozpočti si to! dětem a mladým lidem pochopit význam peněz nikoli prostřednictvím učení se pojmů či nezáživné teorie, ale prostřednictvím situací z reálného života. Díky motivaci v podobě chechtáků a výher čekajících na vítěze od partnerů soutěže získají tyto vědomosti velmi nenásilnou a především zábavnou formou, což je zárukou toho, že budou více motivováni k pochopení skutečného fungování finančního života.

Tisková zpráva

Nejnovější příspěvky na webu:

Život je právo, ne povinnost

Život je právo, ne povinnost

13. Únor 2018

První premiérou v roce 2018 v Městském divadle Mladá Boleslav bude inscenace Teď mě zabij, současného kanadského dramatika Brada Frasera. Režie se ujal umělecký šéf Petr Mikeska. Hra je příběhem otevírajícím téma sexuality hendikepovaných a nabízí citlivý pohled do intimního života lidí s postižením. Dalším silným tématem hry je eutanazie. Premiéra se uskuteční 23. 2. 2018 od 19:00 na Velké scéně. Hra Teď mě zabij je příběhem jedné rodiny, která žila šťastně až do osudového okamžiku. Ten zamíchá kartami a navždy změní životy všech členů a jejich přátel. Nehody se totiž stávají a musíme jim čelit, ať chceme nebo ne. To důležité je ale

Ztratila všechno, našla mnohem víc

Ztratila všechno, našla mnohem víc

26. Leden 2018

Místo svatby smuteční obřad. Aimee se měla vdávat a teď kráčí za rakví svého snoubence. Ale co se vlastně stalo a proč musela přijít o Všechno, co máme? Aimee poznala Jamese, když byli oba malé děti. Jejich mnohaleté přátelství postupně přerostlo v hlubokou životní lásku. Touha a náklonnost logicky vykrystalizovala v žádost o ruku a zasnoubení. Jenže James dva měsíce před svatbou zmizel kdesi v Mexiku, a pak jeho bratr Thomas pouze vyzvedl mrtvé tělo. Aimee tedy nakonec ve svůj plánovaný svatební den oplakává milovaného muže na jeho pohřbu. Plna zoufalství utíká před zármutkem, toužící zavřít se v tichu a klidu, pryč od všech blízkých.