Spread the love

Rachel, Ann a Megan. Tři ženy, tři osudy, které se navzájem nejen ovlivní, ale dokonce velmi úzce propletou. Příběh tří žen vypráví román Dívka ve vlaku, jenž vyšel česky v podobě audioknihy dříve než tištěný.

12106766_501365173372112_7490652057585631921_n

Napínavý román Dívka ve vlaku, britské autorky Pauly Hawkins, se prakticky ihned po vydání ve Velké Británii stal bestsellerem a je dost možné, že se mu to zanedlouho povede i u nás. Příběh tří žen, jejichž osudy se prolínají a proplétají, je vyprávěn neobvyklou deníkovou formou. Kniha Dívka ve vlaku vyšla v České republice jako audiokniha u vydavatelství OneHotBook o několik týdnů dříve, než dostane svou tištěnou podobu, a čtenáři/posluchači mají tak možnost prožít příběh Rachel, Ann a Megan nejprve ústy tří skvělých českých hereček.

Rachel je mladá žena, která ztratila vše. Přišla o manžela, o práci, nebylo jí dáno přivézt na svět vytoužené dítě, propadla alkoholu a přišla trochu i o důstojnost. Aby před spolubydlící skryla své neúspěchy a to, že je bez práce, jezdí Rachel denně ráno z předměstí vlakem do Londýna a předstírá, že pracuje. Každodenní cesta vlakem je pro ni radostí a jediným únikem z šedi dní. Při cestách se kouká z okna a vymýšlí si příběhy o lidech žijících u trati, nejvíce jí zajímá jeden dům, v němž žijí její oblíbenci – Jason a Jess. Ne, ti lidé se tak nejmenují, to jen Rachel si je pro své iluzorní představy pojmenovala. Jednoho dne šokovaně sleduje, jak se na terase jejich domu líbá Jess s úplně cizím mužem.

divka_ve_vlaku_onehotbook

Pár dní poté se probudí, zmatená, s ránou na hlavě, zkrvavenými šrámy, kocovinou a především totální ztrátou paměti. Jediné, čím si je jistá, je, že v noci zažila něco ošklivého, že něco viděla. Jenže si vůbec nepamatuje co. V ranních novinách ji šokuje zpráva, že její oblíbená Jess, jejíž pravé jméno zní Megan, zmizela. Rachel se vydává na dech beroucí výpravu zpět v čase, aby si vzpomněla, co vlastně viděla, jelikož si je jista, že Megan předešlého večera potkala, možná dokonce přesně ví, co se jí stalo.

Rachelinu vyprávění však nevěří policie, protože ve stejné čtvrti, kde došlo ke zmizení Megan, bydlí i Tom, bývalý manžel Rachel, se svou novou ženou Ann. Ann je přesvědčena, že Rachel jí chce ukrást malou dcerku nebo jednoduše jinak ublížit její rodině. A policie spíše věří úzkostné matce, než zbité alkoholičce. Má Ann pravdu? Viděla skutečně Rachel to, co si myslí? A proč zmizela Megan, ublížil jí někdo nebo jen utekla s milencem? A jak jsou do všeho zapleteni jejich muži – Annin a Rachelin Tom či Meganin Scott? Spletitý příběh tří žen se postupně rozplétá, a posluchač/čtenář zjišťuje, co se v onu osudnou noc vlastně stalo.

„Jedna straka pro smutek je, druhá pro radost, třetí dívku znamená, třetí dívku znamená, třetí… Na té třetí jsem se zasekla, ústa plná krve…“

Poslechněte si audioukázku ZDE.

Deníková podoba je pro už tak napínavý děj dokonalým zpracováním. Dívka ve vlaku se jistě stane vaší oblíbenou audioknihou, kterou zatoužíte poslouchat víckrát. Po prvním poslechu totiž zjistíte, že vám spousta informací a důležitých maličkostí unikla a jen druhý poslech je může pochytat. Kdyby si takhle mohla znovu projít své zážitky Rachel, možná se nemuselo stát co, co se nakonec přihodilo…

Interpretace tří hrdinek britského dech beroucího románu Dívka ve vlaku se ujaly tři výborné herečky. Petra Špalková se stala úžasnou, zmatenou, ale přesto uvědomělou Rachel, Tereza Bebarová dala hlas sebevědomé i nešťastné Megan a Lucie Pernetová se proměnila v křehkou, bezbrannou Ann, toužící chránit svou rodinu za každou cenu. Děj zaznívající těmito třemi hlasy ve vás bude ještě dlouho rezonovat a nenechá zapomenout na pocity, které při poslechu vyvolá.

Tentokrát není použita jako doprovod příběhu jen jímavá hudba, nýbrž také drásavé a tajemné zvuky jedoucího vlaku. V posluchači uzraje pocit úzkosti, který dokonale navodí náladu, potřebnou k poslechu tohoto napínavého příběhu.

DÍVKA VE VLAKU, Paula Hawkins
Vydalo vydavatelství OneHotBook, v roce 2015
www.onehotbook.cz

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words‘]