Share

 

Živá stravaUž jste taky slyšeli, že živá strava (raw food) disponuje naprosto luxusními moučníky? Dokonce i Petr Havlíček, výživový poradce, ačkoliv má k živé stravě připomínky, nakonec celou věc uzavřel tím, že jejich sladké mlsání je ovšem zcela bezkonkurenční. Jenže ať jsem hledala v tištěných kuchařkách, jak jsem hledala, nenacházela jsem kromě základních receptů nic, co by mne uchvátilo. Tato kuchařka vystupuje nad ostatními právě rozsáhlou částí o dezertech, kde se sice dokola opakují podobné postupy i ingredience, ale množství nápadů a kombinací je obrovské.

A oba autoři si tu opravdu hrají a je znát, že se živou stravou zabývají už dlouhé roky a dovádějí svá jídla k dokonalosti. Nečekejte žádné běžné pokrmy, naopak, zdá se mi, že vytáhli z raw food to nejlepší. A to jak ve sladkých dezertech, tak i v slaném pochutnání.

A být znovu maminka, labužím si!

Smoothie je součást živé stravy, kterou jsem s radostí zařadila do svého jídelníčku: možnosti ochucení i zahuštění jsou tak obrovské, že jen s rozpaky nahlížím zpět do minulosti na způsoby, jakými jsem kašičkovala se svými dětmi. Myslím si, že v raw food mohou maminky najít obrovskou inspiraci k pokrmům tak chutným a především výživným, že lze takto šmahem vařit jak pro dítě, tak pro  maminku.  Vlastně bychom dítěti i sobě dávali základní biologickou energii…

Autoři rozvíjí v knize velmi zajímavou teorii, která se zprvu může zdát přehnaná, ale třeba právě proto si ji zapamatujete, a jsem si jista, že časem, jak se nám bude povalovat v hlavě, jí přijdeme na kloub i na chuť.

„Když vytrhneme živý list z jeho organismu, uvolní se proud energie, podobně jako u výkřiku. Tento „výkřik“ nelze slyšet, nýbrž lze pouze vidět jako nejmenší částečku světla. Rostliny ukládají světelnou energii dlouho po utržení, energie každým dnem slábne a rostlina tak svůj život pomalu „vydechuje“. Nejmenší částečky světla udržují, např. v salátu, stále svou fotosyntézu v procesu. Světlo se však neukládá a nevyužívá pouze ve zmíněném salátu, ale také v lidských buňkách.

Kiwi_dort

Když se na to podíváme pozorně, přijímáme do naší bytosti potravou především světlo, vše ostatní je proměněno a vyloučeno. Čím více světla je v potravinách nejprve přijato a potom opět vyzařováno, tím více života je v nich obsaženo, a tak je možné více tvořit, udržovat a léčit vše, co je živé! Sluneční světlo je nejdůležitější faktor našeho stravování a hraje důležitou roli pro látkovou výměnu.“

Tajemstvi_zeleneho_smoothieČlověk i zvířata instinktivně dávají přednost potravinám v biokvalitě. A u syrové stravy bych řekla, to platí dvojnásob. Je to jídelníček, který je silně regenerační, takže se hodí pro osoby oslabené, alergické nebo po nemoci.  Unavené maminky tu najdou nápady, kterak si dodat energii a nemuset při tom sahat po stimulantech typu káva nebo čokoláda. Jsou tu základní postupy, z nichž mnohé zvládneme doma jen s obyčejným mixérem a to pro začátek úplně stačí.  Syrová strava je velice chutná a i kdyby se od ní časem člověk z jakýchkoliv důvodů odklonil, stále si udrží ve svém jídelníčku alespoň vyšší podíl vitariánských jídel. Z jednoho důvodu – jsou to prostě rychlé dobroty. Příprava těch nejjednodušších jídel netrvá často ani pět minut a tak šetříme nejen nádobí a připálené hrnce, ale i čas. A hlavně energii, která se nám bude stále zvyšovat.

O autorech: Růžena a Andreas Wegenerovi žijí společně v Německu, kde si pěstují na vlastní zahrádce většinu svých plodin. Růžena je od roku 2009 vitariánkou, předtím byla vegetariánka a pak veganka. Tvrdí, že vitariánství podle ní přináší do života člověka klid a pochopení prapodstaty lidského bytí. Tato osvětová kniha je výtečným počinem už jen proto, že přibližuje a ukazuje gurmánskou tvář syrové stravy.

Vydalo nakladatelství IFP Publishing, s.r.o., 2014, www.ifp-publishing.cz

Renata Petříčková

Nejnovější příspěvky na webu:

Dobrodružství s obrovskou hruškou

Dobrodružství s obrovskou hruškou

9. Leden 2018

Tajemný ostrov, ztracený starosta, piráti, drak, ale především obrovské dobrodružství. To vše najdete s dětmi v nové, taktéž obrovské, knize Neuvěřitelný příběh o obrovské hrušce. Přímořské městečko Sluníčkov žilo poklidně. Obyvatelům dělalo starost „jen“ záhadné zmizení oblíbeného a hodného starosty Jeremiáše Bartoloměje Severýna Olsena, řečeného Bart, a to, že na jeho místo zasedl zlý a panovačný místostarosta Hvizd. Klid sluníčkovských naruší dopis v láhvi, který z vody vyloví dva kamarádi kocour Macík a slon Sebastian. Jak se podiví po zjištění, že dopis je od zmizelého Barta. Píše z Tajemného ostrova, že se má skvěle, a nabádá je, aby zasadili přiložené semínko. Když z něj přes noc vyroste

Válku lze prohrát i dvakrát

Válku lze prohrát i dvakrát

19. Prosinec 2017

Válka z druhé strany, z pohledu těch poražených, viníků. Jenže, nic není tak černobílé, jak by se mohlo zdát, mezi Němci bylo také mnoho odbojářů. Jejich a nejen jejich příběh přináší historický román Prozření. Je 9. listopadu 1938, Křišťálová noc. Zatímco po celém Německu se tříští skleněné výlohy, okna domů i zdravý rozum, na hradě Lingenfels cinkají skleničky a hraje jazz. Avšak v pozadí zdánlivě dekadentní párty roste plán na likvidaci Hitlera. Hraběnka Marianna von Lingenfels slíbí oné osudné noci svému manželovi a jeho přátelům – spolupracovníkům, že se stane jakousi velitelkou žen a dětí. Bude ostatní manželky ochraňovat a kdyby došlo na nejhorší,