Share

Informační doba je z mnoha ohledů velkou výhodou. Nejsem si však úplně jistá, jestli tomu tak je i ve vztahu k dětem. Vzpomínáte si, že byste za svého dětství trávili hodiny u počítačových her? Troufám si říct, že si vybavíte to velké množství výrobků, malůvek, pampeliškových věnců a rozbitých kolen, nikoli však hodiny pojídají chipsů u pokémonů. A přece – dnešní děti si rychleji vybaví televizní program a přesné znění reklamy, než den, kdy pořádaly v pokoji výstavu svých veledíl.

„Proč bych se měl něco učit, když si to najdu na googlu? Nač chodit ven, když si můžu s kamarádem pokecat přes skype nebo facebook?“ Toto jsou super hračky, ale osobně si myslím, že pro dospělé, nikoli pro děti.

V  roce 2012 byla prováděna studie, ve které bylo dětem ve věku od 6 do 15 let položeno několik otázek, mj. „Kterou z událostí, jež jsi viděl/a v televizi či videu bys nechtěl/a zažít?“

Výsledky mě neskutečně vyděsily. Válku. Aby zavraždili mámu a tátu. Aby mě zabili. Spadnout s letadlem. Setkat se s živým upírem. Být probodaná nožem. Mučení. Setkat se s různými příšerami a vrahy…

Jak já jsem ráda za každé rozbité koleno. A těch obrázků, které zdobily můj pokojíček. Stovky vypsaných fixů a pastelek. Sešit vylepený vystřiženými obrázky mých snů.  To množství přečtených pohádkových knížek před spaním. A proto se ptám – proč dnešní děti nemůžou mít stejně kouzelné dětství, jaké jsem měla já? Proč nemůžou zažívat dobrodružství na vlastní kůži?

Bojím se, že jestli to tak bude pokračovat dál, nastane doba, kdy se lidé přestanou vzdělávat úplně, komunikovat budou jen pomocí klávesnice a jejich životní dobrodružství budou probíhat na obrazovkách.

Chce to ZMĚNU! Ale ne žádnou technologickou novinku, ale návrat ke starým dobrým kořenům v novém originálním a jedinečném provedení. Protože jen strom, který má silné kořeny, přečká každou bouřku.

Proto budu ráda, když věnujete svých pár minut času na přečtení webových stránek www.pohadkoveputovani.cz, a tím podpoříte myšlenku Skřítka Šmudlafouse.

 

S láskou a poděkováním

Monča Makarová

Nejnovější příspěvky na webu:

Velmi lidské povídky

Velmi lidské povídky

29. Březen 2018

Muž, jenž podezřívá ženu z nevěry, žena toužící po dítěti, chlapík, který naoko zvládá vše, ale moc dobře ví, že je jen šikovný babral. Ti a mnozí jiné jsou hrdiny povídek v nové sbírce Nelidské zdroje. Monika Petrlová už čtenářům předvedla, že povídka je jejím oblíbeným literárním útvarem. Po dvou úspěšných povídkových souborech – Hafni! a jiné povídky a Mrkev pro vězně – se vrací se třetí sbírkou Nelidské zdroje. Nelidské zdroje se v deseti povídkách zaměřují na dnešní uspěchanou dobu, kdy nás společnost tak trochu tlačí k rychlosti, odtažitosti, z lidí se stávají zdroje a ze všech jsou manažeři, asistenti  či specialisté. Mezilidské vztahy však nikdo

Enrique Barrios: Ami, vnitřní civilizace

Enrique Barrios: Ami, vnitřní civilizace

27. Březen 2018

„Když jsme přijeli, myslel jsem si, že se Ami a jeho kosmická loď navrátí v prvních dnech letního období, ale strávil jsem téměř dva měsíce marným čekáním na skalách, kde jsme se předtím dvakrát setkali. Prázdniny už pomalu končily, zanedlouho jsme se měli vrátit do města a pořád nic. Toto smutné čekání změnilo mé prázdniny ve skličující, nekonečně dlouho trvající okamžiky. Každý den jsem chodil na skály na pláži a dlouhé hodiny, někdy až dlouho do noci, jsem pozoroval oblohu a přál jsem si spatřit známý létající předmět. Při každé světlušce, která nade mnou prolétla, mi srdce poskočilo nadějí, ale vždycky se