Share

Informační doba je z mnoha ohledů velkou výhodou. Nejsem si však úplně jistá, jestli tomu tak je i ve vztahu k dětem. Vzpomínáte si, že byste za svého dětství trávili hodiny u počítačových her? Troufám si říct, že si vybavíte to velké množství výrobků, malůvek, pampeliškových věnců a rozbitých kolen, nikoli však hodiny pojídají chipsů u pokémonů. A přece – dnešní děti si rychleji vybaví televizní program a přesné znění reklamy, než den, kdy pořádaly v pokoji výstavu svých veledíl.

„Proč bych se měl něco učit, když si to najdu na googlu? Nač chodit ven, když si můžu s kamarádem pokecat přes skype nebo facebook?“ Toto jsou super hračky, ale osobně si myslím, že pro dospělé, nikoli pro děti.

V  roce 2012 byla prováděna studie, ve které bylo dětem ve věku od 6 do 15 let položeno několik otázek, mj. „Kterou z událostí, jež jsi viděl/a v televizi či videu bys nechtěl/a zažít?“

Výsledky mě neskutečně vyděsily. Válku. Aby zavraždili mámu a tátu. Aby mě zabili. Spadnout s letadlem. Setkat se s živým upírem. Být probodaná nožem. Mučení. Setkat se s různými příšerami a vrahy…

Jak já jsem ráda za každé rozbité koleno. A těch obrázků, které zdobily můj pokojíček. Stovky vypsaných fixů a pastelek. Sešit vylepený vystřiženými obrázky mých snů.  To množství přečtených pohádkových knížek před spaním. A proto se ptám – proč dnešní děti nemůžou mít stejně kouzelné dětství, jaké jsem měla já? Proč nemůžou zažívat dobrodružství na vlastní kůži?

Bojím se, že jestli to tak bude pokračovat dál, nastane doba, kdy se lidé přestanou vzdělávat úplně, komunikovat budou jen pomocí klávesnice a jejich životní dobrodružství budou probíhat na obrazovkách.

Chce to ZMĚNU! Ale ne žádnou technologickou novinku, ale návrat ke starým dobrým kořenům v novém originálním a jedinečném provedení. Protože jen strom, který má silné kořeny, přečká každou bouřku.

Proto budu ráda, když věnujete svých pár minut času na přečtení webových stránek www.pohadkoveputovani.cz, a tím podpoříte myšlenku Skřítka Šmudlafouse.

 

S láskou a poděkováním

Monča Makarová

Nejnovější příspěvky na webu:

Strakaté pohádky ze šuplíku

Strakaté pohádky ze šuplíku

15. Listopad 2017

Vodníci, princezny, ale i strašidla a chytrá zvířátka jsou hrdiny pohádek Františka Nepila. Díky veselé knížce Strakaté pohádky můžete poznat na dvě desítky nových.   Strakaté pohádky pocházejí z pozůstalosti Františka Nepila. Většina z dvanácti pohádek patří k souboru, jenž sestavil ještě sám autor. Zdena Nepilová a Ivana Hutařová přidaly k osmi původním ještě čtyři, které vznikly ve zhruba stejné době a vyšly v dětských časopisech. František Nepil uměl kouzlit se slovy, hrál si s jazykem, miloval naši krásnou řeč a dobře vyprávěné příběhy. Z jeho fejetonů dodnes dýchá pohoda, klid a jemný humor. Stejné spisovatelské umění se skrývá i v autorových pohádkách. Seznamte se s pejskem, který se naučil od koček lhát

Veselý zvěřinec do kapsy

Veselý zvěřinec do kapsy

14. Listopad 2017

Žirafy, sloni, psi, hadi, opice. Tihle všichni a ještě mnozí další defilují v knize Kapesní zvěřinec. Útlá, drobná knížka se může stát velkým a vtipným dárkem.   Kapesní zvěřinec je přehlídkou nejrůznějších zvířat světa, divokých i zdomácnělých, vystupujících v něžných, humorných básničkách. Knížka, vycházející v nakladatelství Šulc – Švarc, se může stát ideálním dárkem pro sběratele knih Jiřího Žáčka, milou pozorností, kteří si rádi počtou v dobré poezii, ale i pro ty, jimž se prozatím básničky vyhnuly. Možná se lehké Žáčkovy rýmy stanou jejich novou láskou. Jiří Žáček je autorem svěžích a hravých básniček, dětských říkadel a apokryfů, něžných sonetů i písňových textů. Již dávno se zapsal