Share

Festival vědy se chýlí ke svému konci. Akce, která se ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou UK konala od 24. ledna až do tohoto víkendu v pražském Obchodním centru Šestka, přilákala tisíce návštěvníků z celé Prahy. Festival trval 24 dní, obsáhl 3 výstavy, 9 workshopových stanovišť, pár „mazlíčků“ z řad bezobratlých, několik desítek exponátů, mnoho pokusů a nespočet dětských úsměvů a udivených výrazů nad tím, co všechno je možné. „Dostáváme nadšené reakce od návštěvníků, kteří se na festival vydali. Největší ohlasy jsou na molekulární bar, Fear Factor se štírem, šváby, mnohonožkou a podobnými zvířátky. Dámy jsou nadšené z výroby vlastního parfému a děti fascinuje neviditelné písmo,“ vypočítává marketingová manažerka Šestky Barbora Frydrychová. Video z toho, jak Festival vědy v Obchodním centru Šestka probíhá, najdete zde:

I během posledního festivalového víkendu si návštěvníci budou moci vzít do ruky štíra či mnohonožku, vyrobit si osobní voňavku, odlít trilobita nebo popustit uzdu fantazii v tvorbě svého vlastního glóbu. V sobotu bude k dispozici molekulární bar, kde se připravují nejen chuťově výborné avšak trochu tajemně bublající drinky, ale i zmrzlina z tekutého dusíku. Neděle jsou již tradičně ve znamení forenzních věd – možnost nechat si sejmout otisky prstů nebo izolovat vlastní DNA, které si pak návštěvníci mohou odnést domů, se přece jen nenaskytne každý den.

Na Festivalu se velké oblibě těší nejen interaktivní workshopy, ale i stálé expozice: „Velmi mě potěšilo, když jsem jednomu tatínkovi se dvěma dcerami ukazovala tabule s nápady na domácí pokusy a poté jsem ho potkala v obchodě, kde mi oznamoval, že už nakupují potřeby pro několik pokusů,“ popisuje Michaela Hartychová z oddělení vnějších vztahů Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Podrobný program Festivalu vědy je k dispozici na www.oc-sestka.cz.

Stejně jako během předcházejících víkendů bude i tentokrát na Festivalu vědy skutečně živo. Výroba osobního parfému ve Workshopové místnosti láká nejen malé slečny, ale i jejich maminky. V té samé místnosti si lze pod mikroskopem prohlédnout různé bezobratlé živočichy a parazity. Hned vedle jsou k vidění různé chemické soustavy, baňky a laboratorní vybavení.

Oba víkendové dny si budou moci zájemci odlít trilobita u geologického stanoviště. Vedle toho se také dozvědí, co to trilobit je, respektive byl, prohlédnou si zkameněliny, čelist medvěda, zub žraloka nebo kostru Ichtyosaura.

V další univerzální laboratoř se proměnilo oblíbené Family centrum. Prohlídka měkkýšů z tropů, luk, moří, řek, zahrad… Ty velké si lze prohlédnout pouhým okem, ti malí (jako špendlíková hlavička) se v celé jejich kráse zjeví pod mikroskopem.

Chemické stanoviště je tak trochu výbušné, ale především pestré. Nadšenci z katedry chemie zde předvádějí, jak si lze doma vyrobit sopku, falešnou krev, neviditelný inkoust, barevnou chemikovu zahrádku anebo udivují přihlížející vlastnostmi ne-newtonovské kapaliny.

Další stanoviště se těší obrovské oblibě nebojácných, nese totiž název Fear Factor, nebo-li Faktor strachu. Ale není se čeho bát: štír, švábi, strašilky, a další „havěť“ jsou v bezpečí krabic, ale můžete si je také vzít do ruky. K dispozici je i svačinka v podobě moučných červů rozličných velikostí.

Geografické stanoviště je vlastně takovou kreativní dílnou. Děti si zde mohou nakreslit svou vlastní zeměkouli nebo mapu – a pozor, fantazii se meze nekladou, takže ve finále je ze zeměkoule spíše nová vlastní planeta.

V sobotu je ve Family centru umístěn molekulární bar, kde chemici míchají zvláštní drinky. Jeden bublá, z druhého se kouří a ve třetím plavou různé barvené kuličky. Vše se ale může pít a je to dokonce i velmi dobré. Máte-li hlad, můžete si dát zmrzlinu připravenou pomocí dusíku při mínus 196°C, nebo třeba barevné želé.

V neděli pak barmany střídají pracovníci podobní vyšetřovatelům z kriminálky. Zájemce naučí snímat otisky prstů či izolovat DNA – opět se není čeho bát. Nic z toho nebolí, naopak je to zábavné (ostatně jako celý Festival vědy) a návštěvníci si domů odnesou vedle nákupů i svou vlastní DNA v malé zkumavce zvané eppendorfka.

TZ  SMART Communication s.r.o.

Nejnovější příspěvky na webu:

Život je právo, ne povinnost

Život je právo, ne povinnost

13. Únor 2018

První premiérou v roce 2018 v Městském divadle Mladá Boleslav bude inscenace Teď mě zabij, současného kanadského dramatika Brada Frasera. Režie se ujal umělecký šéf Petr Mikeska. Hra je příběhem otevírajícím téma sexuality hendikepovaných a nabízí citlivý pohled do intimního života lidí s postižením. Dalším silným tématem hry je eutanazie. Premiéra se uskuteční 23. 2. 2018 od 19:00 na Velké scéně. Hra Teď mě zabij je příběhem jedné rodiny, která žila šťastně až do osudového okamžiku. Ten zamíchá kartami a navždy změní životy všech členů a jejich přátel. Nehody se totiž stávají a musíme jim čelit, ať chceme nebo ne. To důležité je ale

Ztratila všechno, našla mnohem víc

Ztratila všechno, našla mnohem víc

26. Leden 2018

Místo svatby smuteční obřad. Aimee se měla vdávat a teď kráčí za rakví svého snoubence. Ale co se vlastně stalo a proč musela přijít o Všechno, co máme? Aimee poznala Jamese, když byli oba malé děti. Jejich mnohaleté přátelství postupně přerostlo v hlubokou životní lásku. Touha a náklonnost logicky vykrystalizovala v žádost o ruku a zasnoubení. Jenže James dva měsíce před svatbou zmizel kdesi v Mexiku, a pak jeho bratr Thomas pouze vyzvedl mrtvé tělo. Aimee tedy nakonec ve svůj plánovaný svatební den oplakává milovaného muže na jeho pohřbu. Plna zoufalství utíká před zármutkem, toužící zavřít se v tichu a klidu, pryč od všech blízkých.