Share

Festival vědy se chýlí ke svému konci. Akce, která se ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou UK konala od 24. ledna až do tohoto víkendu v pražském Obchodním centru Šestka, přilákala tisíce návštěvníků z celé Prahy. Festival trval 24 dní, obsáhl 3 výstavy, 9 workshopových stanovišť, pár „mazlíčků“ z řad bezobratlých, několik desítek exponátů, mnoho pokusů a nespočet dětských úsměvů a udivených výrazů nad tím, co všechno je možné. „Dostáváme nadšené reakce od návštěvníků, kteří se na festival vydali. Největší ohlasy jsou na molekulární bar, Fear Factor se štírem, šváby, mnohonožkou a podobnými zvířátky. Dámy jsou nadšené z výroby vlastního parfému a děti fascinuje neviditelné písmo,“ vypočítává marketingová manažerka Šestky Barbora Frydrychová. Video z toho, jak Festival vědy v Obchodním centru Šestka probíhá, najdete zde:

I během posledního festivalového víkendu si návštěvníci budou moci vzít do ruky štíra či mnohonožku, vyrobit si osobní voňavku, odlít trilobita nebo popustit uzdu fantazii v tvorbě svého vlastního glóbu. V sobotu bude k dispozici molekulární bar, kde se připravují nejen chuťově výborné avšak trochu tajemně bublající drinky, ale i zmrzlina z tekutého dusíku. Neděle jsou již tradičně ve znamení forenzních věd – možnost nechat si sejmout otisky prstů nebo izolovat vlastní DNA, které si pak návštěvníci mohou odnést domů, se přece jen nenaskytne každý den.

Na Festivalu se velké oblibě těší nejen interaktivní workshopy, ale i stálé expozice: „Velmi mě potěšilo, když jsem jednomu tatínkovi se dvěma dcerami ukazovala tabule s nápady na domácí pokusy a poté jsem ho potkala v obchodě, kde mi oznamoval, že už nakupují potřeby pro několik pokusů,“ popisuje Michaela Hartychová z oddělení vnějších vztahů Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Podrobný program Festivalu vědy je k dispozici na www.oc-sestka.cz.

Stejně jako během předcházejících víkendů bude i tentokrát na Festivalu vědy skutečně živo. Výroba osobního parfému ve Workshopové místnosti láká nejen malé slečny, ale i jejich maminky. V té samé místnosti si lze pod mikroskopem prohlédnout různé bezobratlé živočichy a parazity. Hned vedle jsou k vidění různé chemické soustavy, baňky a laboratorní vybavení.

Oba víkendové dny si budou moci zájemci odlít trilobita u geologického stanoviště. Vedle toho se také dozvědí, co to trilobit je, respektive byl, prohlédnou si zkameněliny, čelist medvěda, zub žraloka nebo kostru Ichtyosaura.

V další univerzální laboratoř se proměnilo oblíbené Family centrum. Prohlídka měkkýšů z tropů, luk, moří, řek, zahrad… Ty velké si lze prohlédnout pouhým okem, ti malí (jako špendlíková hlavička) se v celé jejich kráse zjeví pod mikroskopem.

Chemické stanoviště je tak trochu výbušné, ale především pestré. Nadšenci z katedry chemie zde předvádějí, jak si lze doma vyrobit sopku, falešnou krev, neviditelný inkoust, barevnou chemikovu zahrádku anebo udivují přihlížející vlastnostmi ne-newtonovské kapaliny.

Další stanoviště se těší obrovské oblibě nebojácných, nese totiž název Fear Factor, nebo-li Faktor strachu. Ale není se čeho bát: štír, švábi, strašilky, a další „havěť“ jsou v bezpečí krabic, ale můžete si je také vzít do ruky. K dispozici je i svačinka v podobě moučných červů rozličných velikostí.

Geografické stanoviště je vlastně takovou kreativní dílnou. Děti si zde mohou nakreslit svou vlastní zeměkouli nebo mapu – a pozor, fantazii se meze nekladou, takže ve finále je ze zeměkoule spíše nová vlastní planeta.

V sobotu je ve Family centru umístěn molekulární bar, kde chemici míchají zvláštní drinky. Jeden bublá, z druhého se kouří a ve třetím plavou různé barvené kuličky. Vše se ale může pít a je to dokonce i velmi dobré. Máte-li hlad, můžete si dát zmrzlinu připravenou pomocí dusíku při mínus 196°C, nebo třeba barevné želé.

V neděli pak barmany střídají pracovníci podobní vyšetřovatelům z kriminálky. Zájemce naučí snímat otisky prstů či izolovat DNA – opět se není čeho bát. Nic z toho nebolí, naopak je to zábavné (ostatně jako celý Festival vědy) a návštěvníci si domů odnesou vedle nákupů i svou vlastní DNA v malé zkumavce zvané eppendorfka.

TZ  SMART Communication s.r.o.

Nejnovější příspěvky na webu:

Lucie Ernestová: Miluj svůj život 2018

Lucie Ernestová: Miluj svůj život 2018

14. Srpen 2017

Zpříjemnit si celý rok krásným kalendářem, který sem tam okoření život hladkou myšlenkou, úvahou a tématem, o kterém lze bez nadsázky říci, že zůstává věčné! Vděčnost, radost, plynutí života, láska, péče o tělo – to všechno patří mezi dvanáct drobných životních témat, která vám Lucie Ernerstová nabízí k přemýšlení a působení na svou duši v průběhu roku 2018. Námět na tento kalendář k ní přišel z loňského roku, kdy poprvé ilustrovala stejný kalendář s texty Louise L. Hay, jejíž kalendáře u nás už vycházejí řadu let. Letos po poprvé dostala do rukou samotná ilustrátorka. V rozhovoru, který jsem s ní při té příležitosti dělala, mne zajímalo,

ROZHOVOR MUDr. David Frej: Antibiotika může porazit ve výsledku jen silná lidská imunita

ROZHOVOR MUDr. David Frej: Antibiotika může porazit ve výsledku jen silná lidská imunita

14. Srpen 2017

Jak dál po antibiotikách… jak si vylepšit trávení a imunitu. Ta obrovská a dokonale vyvážená džungle bakterií v našem těle zajišťuje bezproblémový chod naší imunity, orgánů a vstřebávání živin. Je s podivem, jakými zásahy ji často „potěšíme“ a stále zůstáváme naživu. Nemluvíme jen o antibiotikách. S jedním z autorů knihy Jak dál po antibiotikách (a během jejich užívání) jsme se podívali na všechno to naše trávení a imunitu ještě bližším pohledem. První, co mne v knize zaujalo se týkalo kvality mateřského mléka. Když matka trpí dysmikrobií, předává dítěti v mateřském mléce i produkty toxických procesů, které probíhají v jejím střevě. Faktem je, že mnoho kojích matek trpí vyčerpáním