Share

Festival vědy se chýlí ke svému konci. Akce, která se ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou UK konala od 24. ledna až do tohoto víkendu v pražském Obchodním centru Šestka, přilákala tisíce návštěvníků z celé Prahy. Festival trval 24 dní, obsáhl 3 výstavy, 9 workshopových stanovišť, pár „mazlíčků“ z řad bezobratlých, několik desítek exponátů, mnoho pokusů a nespočet dětských úsměvů a udivených výrazů nad tím, co všechno je možné. „Dostáváme nadšené reakce od návštěvníků, kteří se na festival vydali. Největší ohlasy jsou na molekulární bar, Fear Factor se štírem, šváby, mnohonožkou a podobnými zvířátky. Dámy jsou nadšené z výroby vlastního parfému a děti fascinuje neviditelné písmo,“ vypočítává marketingová manažerka Šestky Barbora Frydrychová. Video z toho, jak Festival vědy v Obchodním centru Šestka probíhá, najdete zde:

I během posledního festivalového víkendu si návštěvníci budou moci vzít do ruky štíra či mnohonožku, vyrobit si osobní voňavku, odlít trilobita nebo popustit uzdu fantazii v tvorbě svého vlastního glóbu. V sobotu bude k dispozici molekulární bar, kde se připravují nejen chuťově výborné avšak trochu tajemně bublající drinky, ale i zmrzlina z tekutého dusíku. Neděle jsou již tradičně ve znamení forenzních věd – možnost nechat si sejmout otisky prstů nebo izolovat vlastní DNA, které si pak návštěvníci mohou odnést domů, se přece jen nenaskytne každý den.

Na Festivalu se velké oblibě těší nejen interaktivní workshopy, ale i stálé expozice: „Velmi mě potěšilo, když jsem jednomu tatínkovi se dvěma dcerami ukazovala tabule s nápady na domácí pokusy a poté jsem ho potkala v obchodě, kde mi oznamoval, že už nakupují potřeby pro několik pokusů,“ popisuje Michaela Hartychová z oddělení vnějších vztahů Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Podrobný program Festivalu vědy je k dispozici na www.oc-sestka.cz.

Stejně jako během předcházejících víkendů bude i tentokrát na Festivalu vědy skutečně živo. Výroba osobního parfému ve Workshopové místnosti láká nejen malé slečny, ale i jejich maminky. V té samé místnosti si lze pod mikroskopem prohlédnout různé bezobratlé živočichy a parazity. Hned vedle jsou k vidění různé chemické soustavy, baňky a laboratorní vybavení.

Oba víkendové dny si budou moci zájemci odlít trilobita u geologického stanoviště. Vedle toho se také dozvědí, co to trilobit je, respektive byl, prohlédnou si zkameněliny, čelist medvěda, zub žraloka nebo kostru Ichtyosaura.

V další univerzální laboratoř se proměnilo oblíbené Family centrum. Prohlídka měkkýšů z tropů, luk, moří, řek, zahrad… Ty velké si lze prohlédnout pouhým okem, ti malí (jako špendlíková hlavička) se v celé jejich kráse zjeví pod mikroskopem.

Chemické stanoviště je tak trochu výbušné, ale především pestré. Nadšenci z katedry chemie zde předvádějí, jak si lze doma vyrobit sopku, falešnou krev, neviditelný inkoust, barevnou chemikovu zahrádku anebo udivují přihlížející vlastnostmi ne-newtonovské kapaliny.

Další stanoviště se těší obrovské oblibě nebojácných, nese totiž název Fear Factor, nebo-li Faktor strachu. Ale není se čeho bát: štír, švábi, strašilky, a další „havěť“ jsou v bezpečí krabic, ale můžete si je také vzít do ruky. K dispozici je i svačinka v podobě moučných červů rozličných velikostí.

Geografické stanoviště je vlastně takovou kreativní dílnou. Děti si zde mohou nakreslit svou vlastní zeměkouli nebo mapu – a pozor, fantazii se meze nekladou, takže ve finále je ze zeměkoule spíše nová vlastní planeta.

V sobotu je ve Family centru umístěn molekulární bar, kde chemici míchají zvláštní drinky. Jeden bublá, z druhého se kouří a ve třetím plavou různé barvené kuličky. Vše se ale může pít a je to dokonce i velmi dobré. Máte-li hlad, můžete si dát zmrzlinu připravenou pomocí dusíku při mínus 196°C, nebo třeba barevné želé.

V neděli pak barmany střídají pracovníci podobní vyšetřovatelům z kriminálky. Zájemce naučí snímat otisky prstů či izolovat DNA – opět se není čeho bát. Nic z toho nebolí, naopak je to zábavné (ostatně jako celý Festival vědy) a návštěvníci si domů odnesou vedle nákupů i svou vlastní DNA v malé zkumavce zvané eppendorfka.

TZ  SMART Communication s.r.o.

Nejnovější příspěvky na webu:

Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc

Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc

16. Červen 2018

Famózní úspěch této knihy v zahraničí lze podle mě přičítat dvěma věcem: nádherně a jímavě, leč velmi překvapivě rozbalovaným charakterům postav. A potom příběhu, ve kterém si čtenář každého věku i založení najde to svoje. Od mystiky k akčnosti, od jemných linií příběhu, až po chvíle, kdy jednotlivé řádky zazní jako osudové volání do boje. Dívka, která upíjela měsíc je jednou z obětovaných holčiček, které se každoročně nechávají napospas v černém lese pro zlou čarodějnici. Ne, nikdo se neptá, co se s dětmi stane... Ale jedno je jisté. Z druhé strany lesa je už na cestě čarodějnice, obyčejně má nějakou tu ptačí podobu, aby se jí rychleji cestovalo,

Hans Rath: A Bůh pravil: Musíme si promluvit

Hans Rath: A Bůh pravil: Musíme si promluvit

16. Červen 2018

Odpočinek sladký jako nadýchaná šlehačka. Mozek odpočívá, duše se usmívá a od jemného vtipu a plné chuti vám radostí poskakuje každá buňka v těle. Jo, tak takové čtivo je vážně na jedničku. A Hans Rath to skutečně umí. Když Bůh praví, že si musíte promluvit, nedá se to odmítnout. Za prvé by to byla škoda, za druhé by to vůbec nešlo, protože vás ten člověk bude neustále pronásledovat. No jo, když jste psychoterapeut, tak je to první volba. Protože možná to je skutečně tak, Bůh šest dní tvořil lidstvo, sedmý den odpočíval a osmý vyhledal psychologa. A volba padla na Jakoba Jakobiho v Berlíně. Jednu