Share

Na začátku uvedu několik důležitých informací, které jsou obecně známé, ale jejich připomenutí jistě není na škodu. Například to, že screening nádorů prsu byl v České republice zaveden již před více než 10 lety, a to na podzim roku 2002. Účastní se ho ženy od 45 let, kdy jim screeningovou mamografii jednou za 2 roky hradí zdravotní pojišťovny. Horní věková hranice není stanovena. Takže pro dámy od 45 let není problém jít v rámci prevence na mamografii, je jen potřeba mít žádanku od gynekologa či praktického lékaře, objednat se ve screeningovém centru, kterých je v České republice dostatečný počet (kolem 70), a nechat se vyšetřit na mamografu. Též předpokládám, že víte, že ženy mohou jít na preventivní mamografii již od 40 let, toto vyšetření si však většinou musí samy zaplatit. Možnost preventivní mamografie mají tedy ženy od 40 let výše, ne všechny ji ale využívají. Hodně zodpovědných žen však pravidelně screeningovou mamografií projde.

Podle demografických údajů žije v České republice přes pět milionů žen, z toho je zhruba polovina od 40 do 80 let, což jsou ženy, které můžou jednou za 2 roky jít na preventivní mamografii, kterou můžou absolvovat i starší ženy.

Ve věkové skupině od 20 do 40 let žije v ČR kolem 1 500 000 žen. A to je skupina, kterou také problematika onemocnění prsu zajímá, ale screeningový program pro ně není stanoven tak, jako pro ženy od 45 let. Ale i ony můžou podstoupit příslušné vyšetření. V této věkové kategorii není závažné onemocnění prsu zdaleka tak časté jako u starších žen. Přesto můžou tyto mladé ženy onemocnět. Ve většině případů však nejde o závažné onemocnění prsu. Ale, jak poznat, že se nejedná o nic vážného? Na sto procent si ve chvíli, kdy si „něco“ nahmatáte, nejste určitě jisté, co se ve vás děje. Stokrát si můžete říkat, že mně se to stát nemůže, ale stejně propadáte panice. Nejlepším řešením nejistoty a strachu je jít co nejdříve na vyšetření prsů. Rozhodně nedoporučuji vyčkávat, až čas ukáže, a už vůbec není moudré namlouvat si, že ten útvar určitě zmizí. Nemusí zmizet a je potřeba jednoznačně vyloučit, že nejde o závažný nález. Nejsnadnější cesta ke zjištění, o co se jedná, je navštívit svého lékaře, nejlépe gynekologa či praktického lékaře, který napíše žádanku na vyšetření a vy se co nejdříve objednáte na ultrazvukové vyšetření prsů. Pokud je to pro vás složité nebo je lékař daleko, neboť pracujete a bydlíte jinde, tak nemusíte mít ani žádanku. V tomto případě si ale vyšetření musíte uhradit; dost mladých žen dává tomuto postupu přednost.

Teď jistě přijde otázka, kam se na ultrazvuk prsů objednat? Nejlépe do některého ze screeningových akreditovaných center v blízkosti vašeho bydliště, kde mají největší zkušenosti s vyšetřováním prsů. Pokud se objednáváte, určitě uveďte, že máte v prsu hmatnou bulku, abyste vyšetření podstoupily co nejdříve.

Další dobrá otázka zní, proč se objednat na ultrazvuk a ne rovnou na mamografii? Ultrazvukové vyšetření prsů je základní vyšetřovací metoda pro mladé ženy do 40 let, tedy pro ty, kterým příroda prsa připravila na eventuální mateřství, a proto jsou prsní žlázy na mamografu pro lékaře nepřehledné. Mamograf tak v tomto mladém věku nepřinese potřebnou informaci o případném onemocnění. Někdy, pokud je to zapotřebí, tak samozřejmě i u ženy pod 40 let se závažným nebo nejistým nálezem doplníme o mamografické vyšetření, ale jen v ojedinělých případech.

Ve většině hmatných nálezů u mladých žen je zjištěn takzvaný benigní, tedy nezávažný nález. Jedná se zpravidla o cysty, nezhoubné nádorky nebo jen nápadnější okrsky žlázy. Většinou doporučíme v časovém odstupu kontrolu, u velkých cyst punkci. Punkce je léčebný ambulantní výkon, který zabere jen několik minut a jehož se nemusíte bát, pokud vám ho lékař doporučí. V některých případech doplníme biopsii z ložiska, abychom ověřili, že nejde o nic závažného. Ani biopsie se nebojte. V obou případech používáme místní znecitlivění, které rychle a účinně zabírá proti bolesti. Ze zkušenosti vím, že biopsie není pro ženy náročným výkonem.

V předchozích odstavcích jsem se zabývala takzvaným diagnostickým vyšetřením prsů u mladých žen, které si nahmatají bulku v prsu. Mnohé mladé ženy vidí u svých maminek, babiček, tet či kolegyň, že chodí na screeningovou mamografii. Nemají, stejně jako jejich starší příbuzné a známé, žádný problém s prsy, ale chtějí vědět, že jsou v pořádku. Tomuto typu vyšetření se říká screeningové či preventivní.

Důvodů, proč chtějí mladé ženy absolvovat preventivní vyšetření prsů, je mnoho. U některých se vyskytlo v rodině onemocnění prsu u příbuzných, jiné se s ním setkaly u kamarádek, nebo chtějí preventivní vyšetření absolvovat jen pro jistotu. Vhodným obdobím pro tento typ prevence je věk od 30 let. Pokud se chcete objednat na preventivní ultrazvukové vyšetření, tak nemusíte mít žádanku, ale musíte si ho zaplatit. Cena za toto vyšetření se většinou pohybuje kolem 300 Kč.

Do 40 let můžete jako preventivní vyšetření absolvovat ultrazvuk prsů. Doporučuji se na něj objednat též do screeningového centra nebo tam, kde mají zkušenost s tímto typem vyšetření. Ultrazvuk je zcela neškodná vyšetřovací metoda, bez vedlejších účinků, dá se bez problémů podle potřeb opakovat, není pro pacientky nepříjemná a nebolí. Vyšetření trvá kolem 10 až 15 minut.

Závěrem bych chtěla připomenout, že pokud chcete jít na preventivní vyšetření prsů, tak máte tuto možnost v každém věku. Pokud si v prsu nebo v podpaží nahmatáte bulku, a to bez ohledu na datum narození, neváhejte, nečekejte na zázrak a co nejdříve se na mamograf nebo ultrazvuk objednejte. Rozhodně se nenechte odbýt. Jde totiž o vás a o vaše zdraví!

 

Autorka: MUDr. Alena Bílková, Ph.D., vedoucí lékařka Mamma centra Zelený pruh, www.mammacentrum.cz

zasláno: J. Semelková

Nejnovější příspěvky na webu:

Život je právo, ne povinnost

Život je právo, ne povinnost

13. Únor 2018

První premiérou v roce 2018 v Městském divadle Mladá Boleslav bude inscenace Teď mě zabij, současného kanadského dramatika Brada Frasera. Režie se ujal umělecký šéf Petr Mikeska. Hra je příběhem otevírajícím téma sexuality hendikepovaných a nabízí citlivý pohled do intimního života lidí s postižením. Dalším silným tématem hry je eutanazie. Premiéra se uskuteční 23. 2. 2018 od 19:00 na Velké scéně. Hra Teď mě zabij je příběhem jedné rodiny, která žila šťastně až do osudového okamžiku. Ten zamíchá kartami a navždy změní životy všech členů a jejich přátel. Nehody se totiž stávají a musíme jim čelit, ať chceme nebo ne. To důležité je ale

Ztratila všechno, našla mnohem víc

Ztratila všechno, našla mnohem víc

26. Leden 2018

Místo svatby smuteční obřad. Aimee se měla vdávat a teď kráčí za rakví svého snoubence. Ale co se vlastně stalo a proč musela přijít o Všechno, co máme? Aimee poznala Jamese, když byli oba malé děti. Jejich mnohaleté přátelství postupně přerostlo v hlubokou životní lásku. Touha a náklonnost logicky vykrystalizovala v žádost o ruku a zasnoubení. Jenže James dva měsíce před svatbou zmizel kdesi v Mexiku, a pak jeho bratr Thomas pouze vyzvedl mrtvé tělo. Aimee tedy nakonec ve svůj plánovaný svatební den oplakává milovaného muže na jeho pohřbu. Plna zoufalství utíká před zármutkem, toužící zavřít se v tichu a klidu, pryč od všech blízkých.