Glosy

Twitter plánuje mazání pronacistických tweetů

Cenzura obstoupila už i Twitter. Ve čtvrtek sociální síť Twitter oznámila, že začne s mazáním některých „tweetů“ uživatelů v některých zemích. Dlouho však ještě tyto zprávy budou viditelné pro zbytek světa.

Připojte se k nám na Facebook  Superrodina je na Facebooku

Nepůjde o plošné mazání, ale na každý takový tweet, který bude smazán, bude jeho autor upozorněn a budou uvedeny důvody, proč k tomuto kroku došlo.

Mluvčí Twitteru, Jodi Olson, v e-mailu napsal, že si ve velké úctě váží svobody projevu a že firma bude tvrdě pracovat na odstraňování tweetů. Nejedná se o změnu ve filozofii Twitteru. Hlavním problémem jsou nátlaky vlád.

První mazání proběhne pro německé a francouzské uživatele v případě, že na Twitteru mají pronacistický obsah. Kvůli nárůstu neonacismu v těchto zemích, vznikl požadavek cenzurovat tyto projevy.

Některé země natolik omezují svobodu vyjadřování, že podle slov mluvčího, zde není možné, aby Twitter fungoval, neboť se firma nemůže s takovými zásahy do svobod smířit.

“Jedním z našich základních hodnot jako společnosti je hájit a respektovat hlas každého uživatele,” uvedl Twitter ve čtvrtek na blogu. A mimo jiné dodali, že se snaží se o maximální transparentnost a dostupnost pro uživatele kdekoliv a kdykoliv na světě.

Někteří lidé jsou však nespokojeni a považují to za další cenzorské kroky. Obhajovatelé svobody projevu upozorňují, že Twitter nemůže stát nad zákonem a v prvé řadě v demokratických zemí platí svoboda projevu.
Nicméně právě z těchto svobodných zemí přicházejí nařízení z jejich demokraticky zvolených vlád a Twitter vlastně dělá tu méně špinavou práci.

Tím, že smaže tweet, pak jako by neexistoval. Jestliže totiž vznikne nějaké vládní nařízení, které si bude vyžadovat obsah zpráv, pak dostane jen seznamy, ve kterých nebude nic v rozporu se zákonem ohledně propagace nacismu.

Share

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy