Ženy

Ne násilník, ale znásilněná je ve vězení.

ilustrační obrázek

Mnohokrát ji znásilnil. Křičela, ale nikdo ji nepomohl. Nyní ji čeká trest. Dvanáct let vězení za cizoložství. Svou pověst může očistit tak, že si násilníka vezme za manžela. Takový je život pro mnoho žen v Afgánistánu.

CNN přináší příběh mladé afghánské ženy. Každodenní noční můry, strach a bolest vždy po té, co její matka odešla z domu. Násilník vtrhl do domu, zavřel dveře a okna, aby nebylo slyšet volání o pomoc.

„Měl na sobě špinavé šaty, protože pracoval na stavbě a s kovem. Když moje matka šla ven, přišel do mého dmu a zavřel dveře a okno. Začala jsem křičet, ale položil na má ústa svou ruku,“ říká oběť znásilňování.

Násilník byl bratranec manžela.

Skrývala následky útoku a svou bolest, jak dlouho to šlo. Brzy ale začala po ránu zvracet. Otěhotněla. Místo soucitu, trest. Ve svých devatenácti letech ji soud shledal vinou za mimomanželský sex a odsoudil ke dvanáctiletům vězení.

Jediný způsob, jak zmírnit ostudu a cizoložství v očích Afgánců, je vzít si útočníka za manžela.

Osud mnohých dalších však nevypadá tak „růžově“. Leckterá taková žena, nařčená z cizoložství, je zavražděna, neboť přináší hanbu na rodinu. Přesto ani tato žena nemá ještě vyhráno – i když, je vůbec nějakou výhrou sňatek s násilníkem?

 

I jí je vyhrožováno, že jakmile odejde z vězení, bude rovněž zavražděna. Učiní tak někdo z její rodiny „jen proto“, aby očistil hanbu.

Slabou (snad je nepatrnou) naději možná však tato žena má. Kvůli mezinárodní pozornosti, kterou získal její konkrétní případ.

Před nedávnem vstoupil tým filmařů z EU na území Afghánistánu, aby natočil dokumentární film o právech žen v této odlehlé zemi. Výše jmenovaná žena a mnohé další otevřeně hovořily o svém krutém osudu.

Nyní tu vyvstává další problém – kterého se však obávají zainteresovaní delegáti z EU – ženy ve filmu mohou být identifikovány a čelí tak jisté smrti.

Delegace z EU by se mohla zaměřit na afghánský soudní systém.

Jakákoliv pomoc pro všechny ženy v Afghánistánu, pro změnu myšlení a jednání lidí však vyžaduje značné úsilí a mnoho času. Zdali ženy, které se objevily v dokumentu, skutečně přežijí a nebudou násilně zabity, není vůbec jisté. Zdali jejich dcery povede lepší osud, je značně mlhavé.

 

 

Share

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy