Kultura

Kde končí hranice studu, tam začíná umění?

Share

Kanadský choreograf Dave St-Pierre se proslavil nejen výrazovým tancem pro svou fyzickou extrémnost, která choreografické jazyk posouvá někam dál, ale i pro své poslání vyjádřit vzestupy a pády lidské zkušenosti.

Un PEU de Tendresse bordel de merde! (Trochu něhy, proboha!) je druhým pokračováním v trilogii poznání utopie a dystopie. Všechny projevy, veškeré emoce vyjádřené tancem mají překračovat hranice, mají otevírat dveře něčemu, čemu se běžně říká tabu. Balet zprostředkovává intimitu a ukazuje naléhavost tohoto tématu. V představení účinkuje 20 nahých tanečníků a neschovávají vůbec nic na svém těle. Nečekejte ani žádný suspenzor. Vypravěč poskytuje slovní komentář, práce slibuje fyzické a emocionální vyjádření od extáze, komedie, tragédie až traumatu. Pochopitelně show byla doporučena pro diváky nad 18 let.
V Anglii proběhla před prázdninami.

Jedna z protagonistek řekla v Guardianu v květnu, že tancovat nahá, bylo pro ni výzvou, ale jakmile se blížilo do finále a měla skutečně předstoupit před publikum, odvaha ji opouštěla.

„Když jste v sauně, je to zcela přirozené. Ale na jevišti jste opravdu vystaveni.“

Mezi tanečníky naleznete různé typy lidí. Nejsou zde žádné primabaleriny ze špičkového baletního souboru. Ba naopak – a i to je úmyslem celé show. Účinkující se odlišují věkem i váhou. Vedle sebe se umělecky vyjadřují v naprosté intimní nahotě před jistě značně udiveným publikem muži i ženy. Proč taková „agresivní nahota“, ptá se Guardian. Jedná se prý o snahu vytvořit syrovou fyzickou intimnost mezi tanečníkem a publikem. Nemá jít o erotickou show, divák se má bavit a smát. Michael Watts, jeden z tanečníků, říká, že většině lidí se scény zdají být vtipné a smějí se. Najdou se však tací, kteří si zakryjí tvář, nebo se pokusí utéct a nebo také uštědří tanečníkům nějaký ten políček.

Vnímání nahoty však může být člověk od člověka různé. Choreografové v uměleckém vyjádření mohou cítit politické, estetické nebo psychické motivy. Avšak běžný divák může pociťovat vzrušení, trapnost nebo znechucení.

V historii to však není poprvé, kdy divák byl konfrontován s nahotou ve jménu umění. A ve jménu tance v minulosti stačilo poodhalit více, než bylo zvykem či morálním tabu, a už z toho byl poprask. V roce 1725 balerina Marie Camargo si zkrátila sukni, aby se mohla lépe pohybovat. A najednou měla o diváky postaráno. Mnozí se chodili dívat do pařížské opery právě jen proto, aby viděli záblesk lýtka nebo stehna.

Isador Duncanová v roce 1900 sundala korzet, tančila bosá a občas neměla pod lehkou tunikou vůbec nic. Slavila tak lidského ducha. A její inspirace, stejně jako její proslulost, vedla k tomu, že více tanečníků se začalo svlékat ve jménu vysokého umění.

Uvolněné cenzurní zákony během šedesátých let přinesly nahotu více do umění. Yvonne Rainerová v roce 1970 tančila v New Yorku nahá před americkou vlajkou na protest proti válce ve Vietnamu. A britská tanečnice Diana Payne-Myersová si postavila celou svou kariéru na nahotě na jevišti.

To, co se někomu může zdát obscénní, jiný slaví jako vítězství naprosté přirozenosti a dávají hold vysokému umění. Navzdory různým názorům britské divadlo nemá nouzi o diváky.

Připojte se k nám na FACEBOOKU a TWITTERU.


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Transformers 3: Dark of the Moon překročil miliardů v ziscích!
Captain America: První Avenger – dnes startuje v českých kinech – 4. 8. 2011
Co takhle líbat se přes internet?
Očkování proti planým neštovicím zabrání doživotním jizvám
Kde všude kolem nás je jedovatá rtuť?
Kovbojové nebo Šmoulové? Kdo má větší šanci?
Máte strach pomoci zraněnému?
Amy Winehouse hrála na bicí a zpívala až do rána.
George W. Bush natočil s National Geographic dokument o 11. září
Vychovávají počítačové hry masové vrahy?
Nejodvážněší psi světa
Íránské herečky propuštěny na kauci
Jsou evropští nacionalisté víc nebezpeční než islamističtí teroristé?
Matka Amy Winehouse: „Byla to jen otázka času…“
Amy Winehouse – její peklo na Zemi
Nápravné znásilňování lesbiček v Africe, utrpení a smrt
Iránská herečka, která vystoupila ve filmu bez šátku, je držena na neznámém místě
Malá dívka s dospělým hlasem strčí mnohé hvězdy do kapsy
Má Charlie Sheen naději rozbít svou pověst ztroskotance?
Porovnali jsme za vás: Dinopark Plzeň a Dinopark Vyškov
Medvědi se chladí ledem
Maggie oslavila padesátiny

darky
wellnes

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy