Spread the love

Ticho, nahrává se!

Unikátní plzeňský festival letos nese název Můj život se strachem. Jde už o 6. ročník akce, která návštěvníkům zprostředkovává vybraná sociální témata pomocí kulturních zážitků. Festival zahájí 17. 10. v Moving Station výstava fotografií onkologicky nemocných žen, následovat bude beseda s odborníky. Téma strach pak budou v průběhu měsíce na dalších místech Plzně reflektovat divadelní a filmová představení. Závěr festivalu bude patřit 14. 11. Netradiční módní přehlídce pro překonání strachu.

V prvním ročníku byla ústředním tématem festivalu Můj život s… HIV pozitivita, v dalších letech jsme se věnovali stáří, závislosti, paměti a rodině. Naším cílem je otevřít dané téma a přiblížit ho nejširší veřejnosti pomocí divadelních představení, výtvarného i filmového umění, literatury či koncertů. Kulturní aktivity doplňujeme tematickými přednáškami a diskusemi. Letos bychom se rádi podívali na strach, jeho různé podoby a na to, jak se s nimi vypořádáme. Pojďme si je prohlédnout a zjistit, jak na tom jsme my sami se svou citlivostí, odolností i manipulovatelností…,“ říká ředitelka festivalu Můj život s…Marcela Mašínová z pořádajícího spolku PaNaMo.

„Strach k životu patří a pomáhá nám v tom lepším případě rozlišovat, které situace a okolnosti našeho života jsou rizikové a jak se s nimi vypořádat, aby zůstala zachována naše duševní a fyzická integrita. Strach je také emoce, která má velký mocenský potenciál…využívají jej pojišťovny,  farmaceutické firmy, politické strany a jiné subjekty ve prospěch svých třeba ekonomických a jiných zájmů. V době hmotného nadbytku, který v posledních desetiletích zažíváme, jakoby klesá odolnost lidí vůči momentální nepohodě a roste touha po zachování iluzorních jistot…,“ uvádí na téma strach psychoterapeutka Dana Šedivá.

Festival Můj život se strachem zahájí 17. 10. v 18 hodin vernisáž výstavy Michael for Mamma HELP. Výstava fotografií studentů pražské Střední a vyšší školy reklamní a umělecké tvorby Michael zachycuje nemocné ženy v různých etapách nemoci – od momentu sdělení diagnózy, v průběhu léčby i po ní. Součástí vernisáže bude beseda o tom, s jakými strachy bojujeme a jakým způsobem se lze se strachem vyrovnat. S návštěvníky vernisáže si na toto téma popovídají MUDr. Stanislav Kudrle, psychiatr, přední český odborník na závislosti, který je pro letošní rok garantem festivalu, MUDr. Tomáš Svoboda, vedoucí lékař ORAK FN Plzeň – Lochotín a Mgr. Marie Zemanová, psycholožka.

Na divadelních prknech se téma strachu poprvé promítne ve volné  adaptaci známého románu Williama Goldinga Pán much v podání plzeňského Teátru Vaštar Svině! (2017, OSTROV) (24. 10. 20:00, Moving Station). Podruhé zazní v autorské inscenaci Ticho, nahrává se! Marie Novákové a Zuzany Burianové o rozhlasových žurnalistech v době protektorátu (1. 11. 20:00, Moving Station). Literaturu zastupuje ve festivalovém programu už tradičně Čítání lidu Divadla MY, které se tentokrát zaměří na knihy o strachu, obavách, fobiích i nočních můrách. Hrát a zpívat bude skupina Tabasker (30. 10. 20:00, Anděl Music Bar).

Filmový klub Plzeň zve návštěvníky festivalu na dvě filmová představení. Strhující snímek režisérů Richarda Dalea, Lixina Fana a Petera Webera EARTH: Den na zázračné planetě je ódou na život, která kontrastuje s naším strachem, že život na planetě skončí… (7. 11. 17:00, Kino Beseda). Druhým filmem je celovečerní debut dokumentaristy Pavla Jurdy Jmenuji se Hladový bizon, jehož hlavní hrdina Jan od narození nevidí a bohužel přichází i o sluch. Film sleduje zamilovanou a neustále dobře naladěnou manželskou dvojici na jejich velké výpravě do Ameriky za náčelníkem kmene Navajo, který má Jana, alias Hladového bizona zachránit před pádem do věčného ticha (7. 11. 20:00, Kino Beseda).

Módní přehlídka

U part wigs

Netradiční módní přehlídka pro překonání strachu má za cíl, ukázat prostřednictvím autorské módy, že každý z nás může najít odvahu nosit to, co opravdu chce. Přehlídka vznikla díky spolupráci s plzeňskou módní návrhářkou Alenou Čížkovou, která se ve své tvorbě zaměřuje na přírodní materiály, zejména len, bavlnu a úplet. „Miluji přírodu a snažím se její tvary a pohyb dát do smyslu oděvu,“ říká ke své tvorbě Alena Čížková. Kromě autorské módy Aleny Čížkové budou v průběhu večera k vidění i kreace z Ateliéru Franco Arazzi – Multibags a Galerie Adelaida Plzeň. Přehlídka je zároveň také oslavou 10. výročí organizace Mamma HELP v Plzni.

„Část programu festivalu Můj život s… je opět určena školám, proto některá představení hrajeme také dopoledne. I na ně však má veřejnost přístup, vstupenky budou vždy k dostání přímo na místě,“ upozorňuje Marcela Mašínová.

 

Program festivalu Můj život  se strachem   17/10 – 14/11/2017

17/10/2016 – 18.00   Vernisáž výstavy Michael for Mamma HELP
Moving Station
Výstava fotografií zachycuje nemocné ženy v různých etapách nemoci – od momentu sdělení diagnózy, v průběhu léčby i po ní.
Součástí vernisáže bude beseda s odborníky.
Výstava potrvá do 14. 11. 2017.
Zdarma.

24/10/2017 – 20.00    Michal Ston a Teátr Vaštar: SVINĚ! (2017, OSTROV) Moving Station
Volně na motivy knihy Williama Goldinga Pán much. Jsme tohle opravdu my? A co to máš pod tím svým evropsko-křesťanským mejkapem? Co to tam vyčuhuje?
Vstupenky za 150 Kč na www.goout.cz.
Představení pro školy se koná 24. 10. v 10 hodin.

 

30/10/2017  – 20.00  Čítání lidu
Anděl music bar
Tradiční Čítání lidu Divadla MY. Jeho členové budou tentokrát číst z knih o strachu, obavách, fobiích i nočních můrách. Hrát a zpívat bude skupina Tabasker.
Vstupné dobrovolné.

 

1/11/2017 – 20.00    Marie Nováková, Zuzana Burianová: Ticho, nahrává se!
Moving Station
Autorská inscenace o (nejen) rozhlasových žurnalistech v době protektorátu. O kolaborantech, konfidentech a odbojářích. O proměnách funkce, úrovně a postoje médií v dobách Mnichovské dohody, Protektorátu Čechy a Morava a Pražského povstání.
Vstupenky za 200 Kč na www.goout.cz.
Představení pro školy se koná 2. 11. v 9 a ve 12 hodin.

 

7/11/2017 – 17.00    EARTH: Den na zázračné planetě
Měšťanská beseda, kinosál, Filmový klub Plzeň
Strhující film režisérů Richarda Dalea, Lixina Fana a Petera Webera o naší planetě. Óda na život kontrastuje s naším strachem, že život na planetě skončí…
Vstupenky za 110 Kč na www.goout.cz. Členové FK za 90 korun.

 

7/11/2017 – 20.00    Jmenuji se Hladový bizon
Měšťanská beseda, kinosál, Filmový klub Plzeň
Pavel Jurda ve svém celovečerním debutu sleduje zamilovanou a neustále dobře naladěnou manželskou dvojici na jejich velké výpravě do Ameriky za náčelníkem kmene Navajo, který má Bizona zachránit před pádem do věčného ticha.
Vstupenky za 110 Kč na www.goout.cz. Členové FK za 90 korun.

 

14/11/2017  – 19.00  Netradiční módní přehlídka pro překonání strachu
Papírna
Dovolme si nosit to, co opravdu chceme a dejme tím světu najevo, kdo opravdu jsme! Přehlídka autorské módy oděvní návrhářky Aleny Čížkové, Ateliéru Franco Arazzi – Multibags a Galerie Adelaida Plzeň. Hudební doprovod Lakuna Duo. Večer připomene i 10. výročí plzeňské organizace Mamma HELP.

Vstupenky za 220 Kč na www.goout.cz.

Tisková zpráva

Nejnovější příspěvky na webu:

[pt_view id=“8f01f87e0f“]