Spread the love

Tak se rovnou přiznám, že jsem Individualista. Je to docela průšvih. Test enneagramu popisuje devět typů osobností, struktur duše a především hlubokých vnitřních motivů k jednání, prožívání a do jisté míry i k uchovávání vzpomínek. Navenek tyhle typy zní celkem nevinně (Perfekcionista,  Pomocník, Vítěz, Individualista, Pozorovatel, Loajální skeptik, Požitkář, Bojovník, Usmiřovatel). Tak co si vyberete, takhle narychlo?

Struktura osobnosti člověka je složitá. Donedávna jsem si myslela, že mnohé osvětlí astrologické charakteristiky a kousek psychologie k tomu. Jenže tohle zcela předčilo má očekávání. Devět typů osobnosti je tady rozebráno s takovou pečlivostí, navíc rozvětvenou ještě tím, že v mnohých situacích se náš profil může nahýbat do jiného typu osobnosti a můžeme reagovat jako člověk jiného typu. Lidská duše se tu jeví jako pavučina, po níž pečivě procházíme a navštěvujeme různé komory, kde je jasně definované proč a jak na něco reagujeme tak, jak reagujeme.

Součástí knihy jsou dva dotazníky pro určení vašeho typu a pro jeho dopřesnění. Osobně ale doporučuji si poté, co si přečtete vlastní typ, přečíst si i ty další, protože čas od času se člověk chová v jiných situacích podle jiného typu. Někdo může být čistým křížencem vícero zde uvedených typů.

Připravte si ledový obklad na hlavu, protože autoři se s tím opravdu nemazlí. Vaše slabé stránky popíšou se syrovostí, nad kterou vám budou jihnout emoce nebo se notně bouřit ego. Uvítáte v takovou chvíli výpovědi klientů, kteří přesně tohle přiznávají a dělí se s vámi o své příběhy, reakce a nachází své vlastní kořeny a důvody.

Moje matka byla velmi silná, dominantní a jistým způsobem okouzlující žena. Byla schopná mi najednou upřít svoji lásku, vztekle a často na první pohled i bezdůvodně. Aby si někdo její lásku zasloužil, musel splnit spoustu podmínek a především musel být absolutně oddaný jejím hodnotám, přesvědčení a úsudku, bez ohledu na to, jak moc se mýlila nebo v něčem vymykala. Často jsem měl pocit, že mým úkolem je pouštět se s matkou do konfrontací – bojovat za své vlastní přežití. Problém byl v tom, že můj postoj byl negativní: odolával jsem jí a přežil jsem, ale nikdy jsem si nebyl jistý, že jsem zvítězil. Nikdy nebylo možné získat si souhlas druhých (především matky), a přitom si udržet nezávislost a vytvořit si vlastní sebepojetí.

Aby tohle dilema Šestky vyřešily (mimochodem jsou to Loajální skeptikové, mezi které patřila třeba Princezna Diana, ale i Julia Roberts nebo Robert Kennedy), pokoušejí se navázat spojenectví s otcovskou postavou. Ale obvykle to vede k ambivalentnosti: otcovská postava/autorita se jim zdá příliš přísná a manipulativní, nebo je málo podporuje a nezajímá se o ně. Mnoho Šestek tak skončí u nesnadného kompromisu. Navenek se chovají poslušně, ale uchovávají si pocit autonomie skrze vnitřní revoltu a cynismus, jako i pomocí větších a menších projevů pasivní agresivity.

Pak se typy a reakce dělí na zralé, střední a nezralé, což jsou faktory, které podle autorů nejvíce ovlivňuje naše dětství nebo následná nelehká práce na nápravě toho, co bylo zanedbáno. Nejcennějším poznatkem, který si z této rozsáhlé knihy můžete vzít je právě ten žebříček, po kterém lze své nedostatky zlepšit, využít ve svůj prospěch a dotáhnout je k maximálně možnému zralému prožívání, v němž se najednou stávají vaší silnou stránkou.

V předmluvě Eva Velechovská o knize říká, že vás ohromí a pak ochromí. To je pravda. Z prvotního úžasu jsem přecházela do ochromení tím, co čtu, co cítím, jak dokonalý systém psychologického rozboru osobností toto je.

Pomoc v krizi i ve šťastných chvílích

Je úplně jedno, jestli se nacházíte v nějaké krizi, nebo je vám fajn. Tady najdete základní charakteristiky, možnosti, jak na sobě zapracovat lepším směrem. V krizi tu najdete varování, kdy už se začínáte hroutit někam, odkud je těžká cesta zpět, duchovní budíčky, signály, že něco není v pořádku, u kterých pochopíte, že u vás v pořádku jsou, protože je to součást vaší osobnosti… a především řadu návodů, jak to zvrátit, změnit, vylepšit.  Je to ideální zdroj informací o lidské duši, která se díky enneagramu dá pochopit v celé své šíři a plnosti.

Pro sebe, i pro snazší pochopení druhých.

Každopádně, přeji hodně strávených hodin a příjemného čtení, protože tohle je kniha na řadu týdnů studia! Kolikrát jen se u jejího čtení zastavíte, abyste jí dali za pravdu a párkrát zalapali po dechu!

O autorech:

Don Richard Riso je nejvíce uznávaným autorem, který se enneagramy zabývá a dále ho rozvíjí. Je prezidentem a zakladatelem několika společností a institutů. Enneagram vyučuje déle než dvacet let a jeho knihy jsou bestsellery v nejrůznějších zemích, kromě jiných také v Číně, Koreji, Španělsku  a jiných. Třináct let byl jezuitou, je držitelem vysokoškolských titulů v oborech angličtina a filosofie.

Russ Hudson je jedním z dalších významných autorů a učenců a myslitelů ve světě enneagramu. Píše knihy ve spoluautorství s Donem Risem, aktivně působí jako spoluzakladatel institutů a získal vysokoškolský diplom v oboru východoasijská studia na Kolumbijské univerzitě v New Yorku.

Vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE, 2017, www.synergiepublishing.com

Renata Petříčková

Nejnovější příspěvky na webu:

[pt_view id=“8f01f87e0f“]