Knihy,  Soutěž

Soutěž pro všechny začínající spisovatele a vášnivé psavce

 

tp1-pro-web-malyTvůrčí psaní má jedno veliké úskalí. Není jako pečení bábovky. Bábovku buď upečete dobře a všem chutná, nebo se nepovede a hned to poznáte. S psaním je to v tomto ohledu mnohem složitější. Někteří vás budou chválit a plácat po zádech a jiní budou říkat, že vaše psaní nestojí za nic. Zcela běžně budete dostávat zcela protichůdné ohlasy na svou tvorbu a nikdy vlastně nebudete pořádně vědět, jak na tom jste,“ říká Markéta Dočekalová v knize Tvůrčí psaní pro každého.

Možná poznamenáte, že to vlastně všechno nemá smysl. Co tím nakonec mohu získat? Americký spisovatel Elbert Hubbart (zemřel před 101 lety) kdysi řekl: „Aby ses vyhnul kritice, nic nedělej, nic neříkej, ničím nebuď.“ To je docela náročný úkol: ono se nakonec i to nicnedělání snadno kritizuje. Ale jaký potom má život smysl? Měl by přece naplňovat, dělat člověka šťastným, aby byl schopen se o své štěstí podělit. Pokud je tedy vaší vášní psaní: pište!

knihy-free-image-pixabay2

Ale co od svého psaní očekáváte?

Chcete-li ukojit své pisatelské touhy, položte si otázku, co od svého počinu očekáváte? Co by mělo být výsledkem celého úsilí? Postačí vám psaní do šuplíku bez zpětné vazby, nebo pro pár přátel, či máte vyšší ambice? Chcete, aby vaše texty byly publikovány, viděny na knižních pultech a čtenáři je vyhledávali? Určitě tušíte, že k tomu nestačí mít jen talent a chuť.

Stejně jako sportovec potřebuje svého trenéra, aby dosáhl kladných výsledků, tak by mělo platit v každém oboru, že vždy byste se měli učit od těch, kteří svému řemeslu rozumí, a tak nejlépe vám mohou pomoci zlepšit se v tom, co děláte. Stejně tak byste měli přistupovat i ke svému psaní. Nabídek na trhu naleznete určitě hodně, otázka je, jak dostatečně kvalitních. Před nedávnem znovu vyšla publikace Markéty Dočekalové TVŮRČÍ PSANÍ PRO KAŽDÉHO 1. Je docela možné, že jste se již s ní setkali. Poprvé byla vydána v roce 2006, dočkala se několika dotisků a nyní nového aktualizovaného a rozšířeného vydání.

Ačkoliv si kniha dává do podtitulu termín učebnice, neočekávejte bichli plnou strohých faktů, určených k „našprtání“. Tak se spisovatelem člověk vskutku nestává. Markéta Dočekalová má za sebou řadu let zkušeností z oboru, vede kurzy tvůrčího psaní a Agenturu Mám talent pro začínající autory. Profesionální a upřímný vztah ke klientům se prolínají celým textem, a proto je právě Tvůrčí psaní pro každého vyhledávaná a oblíbená učebnice mezi všemi začínajícími autory.


________________________________________________________________________________

Baví vás psaní? Chcete jednou publikovat své knihy? Psát články do médií? Neodkládat plody svého talentu jen do šuplíku? Zlepšete svou techniku, zdokonalte styl! Pracujte na sobě – a třeba právě s knihou Markéty Dočekalové TVŮRČÍ PSANÍ PRO KAŽDÉHO 1. Publikaci si můžete pořídit přímo zde nebo zkusit Štěstěnu a jednu ze tří vyhrát.

Co proto musíte udělat?

Napište nám nejpozději do 14. 12. do půlnoci na e-mail admin@superrodina.cz  (předmět zprávy: Tvůrčí psaní) odpovědi na otázky níže. Témata se týkají agentury Mám talent, kterou Markéta Dočekalová vede pro začínající autory:

1) Uveďte alespoň dva tituly, které byly publikovány právě díky této agentuře. Podívejte se na portál, věříme, že snadno naleznete úspěchy jejich klientů.

2) Která žánrová rubrika je nejvíce zastoupena u autorů, jež zveřejňují své práce na webu Mamtalent.cz?

Vyhrávají tří správné odpovědi v tomto pořadí první, třicátá a poslední z emailových adres doručených do 14. 12. do půlnoci. Hodně štěstí! 

Pokud se také chcete podělit o své práce s ostatními, popř. podstoupit služby agentury, zaregistrujte se na portále. Více detailů naleznete přímo na webu.

Chcete v knize věnování? Napište si o něj!

psani-na-stroji-free-image-pixabay

Existuje cesta, jak se stát slavným spisovatelem?

Markéta Dočekalová vám v knize čtivou formou sděluje krásy a úskalí spojené s psaním, jak hodně se mohou rozcházet původní představy s realitou, kterým chybám byste se měli vyhnout a jaká doporučení přijmout. Žádná učebnice světa vám ale nemůže zajistit, že po jejím nastudování se stanete uznávaným mistrem v oboru, v tomto případě spisovatelskou celebritou. V mnohém vždy záleží na vás, na píli a na Štěstěně. Řada profesionálně propracovaných textů může zapadnout v zapomnění, nebo spíše zůstanou neobjevena kvůli vysoké konkurenci. Mnoho potenciálně kvalitních autorů svět z mnoha důvodů nikdy nepozná. Jedním z nich může být právě rezignace: kdy autor ještě v začátcích ustoupí, vzdá se úspěchu kvůli dřině spojené s učením, trénováním a vnitřním bojem spojeným s kritikou. Nic není na světě jednoduché, pokud se chce dosáhnout výjimečných hodnot. Za kvalitní prací stojí vždy pořádná dřina. A každý růst potřebuje také svůj čas.

spisovatel-free-image-pixabayNicméně poctivá píle bývá odměněna; ať už tím, že se prvopočátečně vaše práce podstatně zlepší, vybrousí se technika, styl, naučíte se text „vidět“ i jinýma očima, vnímat chyby, které jste dříve těžko identifikovaly a snadno přehlédly. Přitom právě ony mohly bránit tomu, aby váš rukopis byl přijat do nakladatelství. Často je to sisyfovská a úmorná práce: komunikace s nakladatelstvími není nijak snadná, a ani druhá strana se nenachází v jednoduché situaci. Najít nejlepší cestu ke vzájemné spokojenosti, to je také jedním z témat této knihy.

Odměna a moc tvůrčího psaní

Rozhodně Tvůrčí psaní pro každého udělá pro vás velmi záslužnou práci: je to předání cenných zkušeností, ukázání cesty, čímž ušetříte spoustu času. Nutí vás na sobě pracovat a inspiruje vás. Ačkoliv ji samozřejmě začnete číst jako každou jinou knihu, nejspíš stejně jako já se budete zastavovat, přemítat a zhodnocovat právě získané skutečnosti a budete chtít psát a psát a ještě víc psát. Pokud je to ve vás, je to nejlepší cesta, jak dát průchod emocím na papír.

Pro rychlejší seberůst v jakémkoliv oboru je pochopitelně vždy vítaná zpětná vazba, v tomto případě adekvátně návštěvou kurzů a neopomenout zůstat v kontaktu s lidmi podobných zájmů. Tak nejlépe neztratíte motivaci a získáte nejvíce.

Tvůrčí psaní pro každého se věnuje žurnalistům, blogerům, spisovatelům, obsahuje důležité přílohy (Sedmero práv novináře, Etický kodex novináře a Deklaraci principů novinářského chování) a klíč k praktikám. Přečtete si rozhovory s profesionály a naučíte se také hodně z teorie. Dozvíte se, jak přejít z koníčku k přivýdělku nebo i k hlavní činnosti, jak je to s žurnalistikou, reportážemi, fejetony, interview, glosou, příběhem… Prý jedno krásné přísloví říká: „Jenom dvě bytosti mají tu moc určit, kdy se co komu stane, kdy se kdo narodí a kdy kdo zemře – Bůh a spisovatel.“ Abyste byli věrohodní jako Bůh, musíte ale na sobě hodně pracovat.

knihy-free-image-pixabay

MB

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words’]
Soutěž byla zařazena do největšího českého katalogu soutěží o ceny České-soutěže.cz.

Share
Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Soutěž pro všechny začínající spisovatele a vášnivé psavce

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy