Share

SLoniPříroda může být krásná i krutá. Jde o úhel pohledu a hlavně o přežití. My takzvaní civilizovaní lidé, kteří kolem sebe zlikvidovali přirozenost přírody pro své bezpečí, abychom se za ní jezdili dívat do ZOO nebo na nákladné exotické výlety, se obdivujeme její síle a rozmanitosti, ale v tom obdivu je strach – ano, příroda je úžasná, ale ty naše klícky jsou přeci jenom jistota.

Jde přece o přežití. Malý a slabý bude sežrán jako první. Ale co když se střetnou dva na první pohled těžko srovnatelní protivníci? Krokodýl versus slon?

Největší krokodýl dosahuje délky až sedm metrů a váhy jedné tuny; většina je ale menší. To oproti slonu, který váží tunu už po narození, nemusí nic znamenat. V dospělosti může mít 4 tuny a více, záleží na druhu a pohlaví. Slon je ve výhodě svou velikostí a váhou. A na souši je rozhodně obratnější nežli tento obrovský plaz. Nicméně, sloni milují vodu. A ve vodě je rozhodně mrštnější krokodýl. Navíc na rozdíl od býložravého slona je agresivním predátorem. On je ten, který zaútočí, maximalizuje sílu, aby zdolal svou kořist. Slon udržuje stabilitu na svých čtyřech statných nohách, ale jeho dlouhý chobot se stává snadným bodem k útoku.

Kdo zvítězí?

První video ukazuje rodinku s mládětem. Krokodýl zaútočil na matku, pijící vodu.

Druhé představuje nelítostný souboj mezi slonem a krokodýlem, a druhovu pomoc.

Nelze však říci, že vždy má slon převahu. Kdyby krokodýl neměl  sebemenší šanci, neútočil by.

Martina Boučková

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words’]