Share

Plzeň / Praha – 12. února – Filmový festival Finále Plzeň, který je největší bilanční a soutěžní přehlídkou českého filmu, letos uvede pocty třem významným domácím osobnostem spjatým se světem stříbrného plátna: režisérce, scenáristce, výtvarnici a ženě mnoha dalších profesí Ester Krumbachové, která by se letos dožila 90 let, spisovateli Pavlu Kohoutovi, který oslaví 85. narozeniny, a výtvarníkovi a režisérovi filmů pro děti Břetislavu Pojarovi, kterému by letos bylo také 90 let. Návštěvníci se tak během sedmidenního festivalu, který proběhne od 21. do 27. dubna tradičně v krásném secesním prostředí Měšťanské besedy, setkají jak se snímky, na kterých se uvedené osobnosti podílely, tak i osobně s Pavlem Kohoutem při projekcích a debatách.

Další z velkých programových bloků bude tvořit retrospektiva dvou výrazných českých dokumentaristů Filipa Remundy (letos 40. narozeniny) a Víta Klusáka, v rámci níž diváci uvidí ve festivalové premiéře tři dokumenty ze série Český žurnál a kromě známých provokativních snímků jako Český mír a Český sen také řadu raných děl, zajímavostí, perliček a bonusů.

Celkově bude na festivalu uvedeno cca 170 filmůkompletní česká hraná produkce za rok uplynulý od dubna 2012 do dubna 2013 (v soutěži nebo mimo soutěž), výběr toho nejlepšího a nejzajímavějšího z dokumentů roku 2012 (opět v soutěžní i nesoutěžní sekci), dále unikáty z archivů, které jinde nejsou k vidění, či další retrospektivy. Díky mezinárodním porotám nabízí festival pohled na český film zahraničníma očima.

V sekci Křídla slávy, která také vzdává hold významným jubilantům, se letos na Finále objeví filmy Juraje Jakubiska a Jiřího Menzela.

Budeme také pokračovat v sekci ZOOM, která se zaměřuje na zahraničí,“ uvádí ředitel festivalu Ivan Jáchim. Po loňském Polsku se dostane do centra pozornosti Německo. „Naším cílem je seznámit diváky s tamější kinematografií a zdůraznit její kvality, umožnit srovnání české a německé tvorby a v neposlední řadě v rámci odborných panelů i neformálních setkání poskytnout tvůrcům prostor pro výměnu zkušeností,“ pokračuje Ivan Jáchim. V mezinárodních porotách, které hodnotí nové české dokumentární a celovečerní hrané filmy a udílejí cenu Zlatý ledňáček, také zasednou německé osobnosti. Pro zahraniční a domácí profesionály se stane součástí tradičních Industry Days i vydání „industry guide“ zaměřeného na Německo.

Součástí programu jsou také besedy s mnoha tuzemskými filmovými osobnostmi, projekce krátkých filmů, venkovní promítání zdarma, autorská čtení, projekce pro děti či výstava. Festival poprvé proběhl v roce 1968, po několika ročnících se na 20 let odmlčel. Na původní tradici se podařilo navázat po sametové revoluci. Vstupenky na letošní ročník budou v prodeji cca měsíc před zahájením.

Více informací na www.festivalfinale.cz.

Více informací o poctách a retrospektivě:

Ester Krumbachová bývá označována jako múza české nové vlny. „Přestože je režijně podepsána pod jediným filmem, její vliv na československou tvorbu té doby je naprosto nepopiratelný. Ať už jde o hravost a originalitu výtvarných řešení mnoha snímků nebo o scenáristické spolupráci na takových filmech jako Sedmikrásky či Valerie a týden divů,“ uvádí Ivan Jáchim. Návštěvníci tak uvidí například díla O slavnosti a hostech (r: Jan Němec), Vražda ing. Čerta (r: Ester Krumbachová), Poslední motýl (r: Karel Kachyňa), autorské dokumenty z řady GENUS a další.

Pavel Kohout patří mezi významné umělce, kterým se daří propojovat německou a rakouskou kulturu s českou. „Na jeho osobnost se letos zaměří tradiční publikace složená ze vzpomínek jeho kolegů, spolupracovníků a přátel,“ říká Ivan Jáchim. Editory knihy z edice Finále „Pavel Kohout – 85 let“ jsou jako každý rok Jan a Ivana Lukešovi. V rámci programu pak budou uvedeny snímky, na kterých se Pavel Kohout podílel, například: Zítra se bude tančit všude (r: Vladimír Vlček), Das Ohr (r: Pavel Kohout) a další včetně snímků, které vznikly za našimi hranicemi. „Počítáme samozřejmě s návštěvou autora i jeho manželky – jak na křtu knihy, tak i při besedách s diváky po projekcích,“ doplňuje Ivan Jáchim.

Pocta Břetislavu Pojarovi se odehraje v rámci tradičního dopoledního programu pro děti, které tak uvidí pohádky Potkali se u Kolína a Jája a Pája.

Filip Remunda a Vít Klusák, dvě osobnosti, dva pohledy, enfant terrible na druhou. „Navzdory mládí mají za sebou neuvěřitelné počiny, které překračují hranice České republiky. Nebojí se točit o ožehavých tématech, šťourat se ve vosích hnízdech a vzbuzovat emoce,“ uvádí Ivan Jáchim. Letos o sobě dá režijní tandem vědět třemi dokumenty ze série Český žurnál. Snímky o „tykadlovém“ řidiči Romanovi Smetanovi, přímé volbě hlavy státu a ožehavém tématu rasismu v Tanvaldu totiž určitě vzbudí ohlasy.

TZ Mgr. Daniela Vítová , DOMINIK CENTRUM, s.r.o. 

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words‘]