Spread the love

Zdroj: James Heilman, MD

Přezdívají ji „Eiffelovka“ nebo „žirafa“, protože měří jako pořádný chlap. 183 cm. Může to být otravné nebo úsměvné. Podle vědců to má však ještě další vedlejší efekt. Vysoké ženy mají o něco vyšší pravděpodobnost, že onemocní rakovinou vaječníků.

Připojte se k nám na Facebook. Hledáme zajímavé fanoušky, kteří se nebojí říci svůj názor. Sledujte nové informace, užijte si články a soutěže.  Superrodina je na Facebooku

Výška samozřejmě není jediným faktorem, který může vést k rakovině vaječníků – mezi další patří například dědičnost, obezita, kouření, vyšší konzumace alkoholu a další.

Studie proběhla ve čtrnácti zemích a zúčastnilo se jí zhruba 25 000 žen s rakovinou vaječníku a více než 80 000 zdravých žen. Výsledky byly publikované v časopise PLoS Medicine.

Profesorka Valerie Beralová z Epidemiologického oddělení na Oxfordské univerzitě uvedla, že u žen existuje zřejmý vztah mezi obezitou a rakovinou vaječníku; rizikovým faktorem je ale i výška. Ženy mohou snížit riziko tím, že budou žít zdravě, budou mít hodně dětí a dlouho kojit; že se budou chránit před početím hormonální antikoncepcí či podvázáním vaječníků. Svou výšku však neovlivní.

Například žena, která měří přibližně 152 cm, a jiná žena s přibližnou výškou 168 cm. Mezi nimi je rozdíl rizikovosti zhruba 23 % v neprospěch pro vyšší ženu.

Ale absolutní riziko je malé, brání se vědci. Více nebezpečné jsou další zmíněné faktory.

Příznaky rakoviny vaječníku mohou zahrnovat nadýmání, bolesti v pánvi, časté močení, zácpu, únavu a problémy s konzumací jídla. Menstruace bývá silnější a žena nedobrovolně ztrácí na váze. V dutině břišní se může hromadit tekutina Ve většiny případů tyto  svým způsobem drobné příznaky přetrvávají i několik měsíců, než jsou diagnostikovány.

Přesná příčina vzniku rakoviny vaječníku je neznámá, nicméně jsou zde faktory, které se považovány za rizikovější. Mezi nimi patří výše zmíněná dědičnost, dále předchozí rakovina psu, věk (zejména po menopauze), první menstruace před dvanáctým rokem či menopauza ještě před padesátkou, konzumace léků na neplodnost, kouření a nadměrné pití alkoholických nápojů.

Uvádí se také, že jestliže žena brala antikoncepci minimálně tři roky, snižuje se tak riziko onemocnění rakovinou vaječníku o 30-50 procent. Podvázání vaječníků dokonce snižuje rizikovost až o 67 %.