zdraví

Špatně vedená technika Pilates může vést k závažným zdravotním problémům.

Spread the love
Share

Asi před osmdesáti lety vyvinul Němec Joseph Hubertus Pilates cvičební techniky, jejichž popularita nejenže neuhasla, ale naopak stále více roste, zejména proto, že se cvičení zaměřuje na propracování zádového, břišního a hýžďového svalstva a to jsou právě ty partie, které při sedavém způsobu života nejvíce zanedbáváme.

Celebrity jako Madonna, Gwyneth Paltrow a Pippa Middleton učinily z Pilates obzvláště populární celosvětovou záležitost a nadchnuli řadu dalších lidí, zejména žen.

Obecně se Pilates doporučuje všem věkovým kategoriím, sportovně aktivním i méně aktivním jedincům a také těhotným. Podle Daily Mail však může v sobě tato cvičební technika skrývat i určitá zdravotní rizika.

Pilates je doporučovaný pro zlepšení držení těla a proti bolesti zad. Lékaři však upozorňují, že přichází stále více pacientů, kteří právě díky nesprávnému cvičení docílili naopak zhoršení zdravotního stavu, trpí svalovým napětím nebo degenerativním onemocněním meziobratlové ploténky.

Zdravotní problémy, které lidé zažívají, jsou zapříčiněny z několika důvodů: může to být špatně vedená technika díky nezkušenému laickému přístupu nebo kvůli vysokému počtu klientů ve třídě, kdy lektor nemá možnost sledovat každého individuálně, zdali vykonává cviky přesně podle doporučení. Obecně se doporučuje méně jak dvanáct lidí na třídu. Někteří odborníci také uvádějí, že tato technika nemusí být rovněž vhodná pro lidi, kteří mají problémy se zády nebo vrozené vady páteře.

V Daily Mail například uvádí příběh mladé ženy, jež má vrozenou skoliózu a anomální zakřivení páteře. Rovněž těhotenství přispělo k větším tlakům na její páteř. Sedm měsíců po porodu se rozhodla, že začne cvičit a na doporučení zvolila Pilates. Chodila na lekce v severozápadním Londýně jednou týdně po dobu tří měsíců ve skupině o dvanácti lidech. Byla spokojená až do okamžiku, kdy se jednoho rána probudila s necitlivou levou nohu. Pokračovala ve cvičení a po několika týdnech se necitlivost v noze zhoršila a k tomu se připojila nesnesitelná bolest ve spodní části páteře. Po lékařském vyšetření bylo zjištěno, že má vyhřezlou ploténku. Taková situace může však také vyústit až v chirurgický zákrok.

Cvičení je zdraví prospěšné a Pilates patří skutečně k jedněm z nejlepších technik, jak posílit své tělo, okysličovat svaly správným dýcháním a dodat tělu energii. Je však nutné jako u každé jiné aktivity mít na paměti, že je třeba zohledňovat i své zdravotní možnosti.

Druhý rokem se také v Praze koná Pilates Festival, kde se můžete setkat s podobnými nadšenci a více se seznámit s touto oblíbenou technikou. Pilates víkend proběhne 22. a 23. září 2012.

foto legální fotografie z fotobanky www.pixmac.cz

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy