Spread the love

Scénárista legendárního „Slepičího úletu“ John O´Farrell napsal román o muži, který naskakuje do rozjetého rychlíku svého života. Bez vzpomínek je ale tak trochu černý pasažér.

muz-ktery-zapomnel-ze-ma-zenuJack Vaughan trpí ztrátou paměti. Kniha začíná kdesi, v neznámém bodě, neznámé situaci. Společně s hlavním hrdinou – učitelem, manželem a otcem pátráme po jeho životě. Poznáváme přátelé, nechápeme, proč se chtěl věnovat historii, seznamujeme se s rodinou. Taková zápletka nabízí mnoho momentů, ve kterých John O´Farrell skvěle úročí svůj smysl pro humor. Škodolibý britský spisovatel nechá Vaughna, aby se znovu zamiloval do své manželky. V situaci, kdy se rozvádějí.

Přestože toto rozvržení slibuje dobrý humoristický román, pointy příběhu jeho rámec přesahují. Co nás definuje jako konkrétního člověka? Sumář našich vzpomínek?

Jak píše britský Independent, tento román přináší velké poučení: vždy si musíte zachovat svůj smysl pro humor a z domu nevycházejte bez svých identifikačních údajů.

Je to mimořádný zážitek, narazit na humoristický román, který je vtipnou a zároveň skvěle promyšlenou zprávou o lásce a životě, a tak. (…) Vtipná kniha, která chytí za srdce.

The Guardian

Přináší pozitivní poselství – historie nemusí nutné být to, co se stalo. (…) Někdy je třeba přestat se utápět v maličkostech a vzpomenout si na to, co je opravdu důležité.

The Daily Mail 

Přečtěte si ukázku:

Gary mě významně objal, zatímco já tam jen stál a snášel tělesný kontakt jako nějaký puberťák, kterého k sobě o Vánocích přivinula jeho teta.

„Vaughane! Dělal jsem si kvůli tobě starosti. Já tě mám tak rád, chlape!“

„Vy mě milujete?“ vykoktal jsem. „Takže já jsem váš…? Jsme jakože homosexuálové?“

Významné objetí rychle povolilo, když se Gary podíval po Bernardovi. „Ne, takhle tě rád nemám. Chci říct, že tě miluju jako brácha, víš…“

„Vy jste můj bratr?“

„Ne, ne doslova tvůj bratr – myslím tím, že jsme jako bratři, ty a já. Jde se na to, baby!“

„Cože?“

„Jde se na to, baby! To jsme přece říkávali, že jo? Jde se na tóóó, baby! Vzpomínáš si?“ a pěstí mě lehce uhodil do ramene, což mě vlastně trochu zabolelo. A to se moje návštěva ještě chovala zdrženlivě a neokázale, potom co mu doktorka dala krátké poučení. Varovala ho do telefonu, že pravděpodobně nebudu vědět, kdo je, a že můžu reagovat nervózně, kdyby vyvíjel příliš silný tlak nebo přílišnou důvěrnost. Bylo moc dobře, že si z toho vzal poučení, když přišel. Navzdory osamělosti, kterou jsem až

do té chvíle pociťoval, mi náhlé projevy přátelství toho cizince připadaly nepatřičné. Spustil se ve mně nějaký prapůvodní obranný mechanismus. První lovci-sběrači se dozajista poučili, že úplně cizí lidé se takhle přátelsky chovají, jen když se vás snaží dostat na setkání, kde se vás pokusí obrátit na křesťanskou víru.

„Podívejte, vím, že to bude znít trochu neomaleně, ale já bohužel opravdu nevím, kdo jste. Dokud jste mě neoslovil jako Vaughana, vůbec jsem nevěděl, jaké je moje křestní jméno.“

„Ono je to vlastně tvoje příjmení. Všichni ti tak říkají.“

„Vidíte? Ani to jsem nevěděl! Nevím vůbec nic. Mám například matku? Já nevím.“

Muž chvíli mlčel, pak mi položil ruku na rameno. „Mrzí mě to, kamaráde, ale tvoje stará matička natáhla bačkory asi tak před pěti lety.“

„Aha, tak jo.“ Pokrčil jsem rameny. „Stejně se na ni nepamatuju…“

Rozesmál se, jako kdybych řekl nějaký vtip.

„Jo, sestra říkala, že jsi ztratil paměť nebo tak něco. Je rajcovní, že jo? Už tě viděla nahatýho?“

„Ehm, ne.“

„Ono je to vlastně jedno. Nechceš si někam zajít na pivko? Docela bych si dal nakládanou okurčičku.“

Anotace:

Zatímco většina manželů snadno zapomene, že jejich žena má ráno důležitou schůzku, že měli dojít nakoupit, někdy dokonce i na výročí svatby, hrdina O’Farrellova románu v jediném okamžiku ztráty paměti zapomene manželčino jméno i tvář, všechno, co spolu prožili, i to, že vůbec nějakou manželku má. Bohužel už si nepamatuje ani na to, že se se svojí ženou právě rozvádí, a znovu se do ní zamiluje. Muž, který zapomněl, že má ženu je zábavný i dojemný příběh muže odhodlaného udělat cokoli, aby vrátil ručičky hodin a získal zpět život, o který přišel.

 

John O’Farrell (1962) je britský spisovatel a scénárista, autor humoristických románů, ale i literatury faktu a historických knih. Spolupracoval na animovaném filmovém hitu „Slepičí úlet“, publikuje v prestižním deníku Guardian.

John O’Farrell: Muž, který zapomněl, že má ženu z nakladatelství Garamond 

Tisková zpráva

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words‘]