zdraví

Stříbro nejen pro krásu, ale také pro zdraví?

Spread the love
Share

Věděli jste, že stříbro má antiseptické a dezinfekční vlastnosti?


Argyria znamená nadbytek stříbra v organismu a může se projevovat až zbarvením kůže do modra či modrošeda. Argyrosis se pak dále vztahuje k oku. K těmto stavům může dojít při chronickém užívání stříbra, např. předávkování se koloidním stříbrem. Tento stav je nenávratný, lze jej však zmírnit. Například pomocí laseru lze napravovat stříbrem způsobené kosmetické vady.

V lékařství se používá například k léčbě infekcí a je široce využíváno v alternativní medicíně ve formě tak zvaného koloidního stříbra.

Stříbro účinně zabíjí bakterie a je možnou alternativou pro řešení rezistence organismu vůči antibiotikům.

Koloidní stříbro, nebo-li mikroskopické částečky stříbra, bylo uvedeno na trh v roce 1990. Podle některých odborníků ho však nelze považovat za všelék. Některé lékařské publikace varují před určitými nežádoucími vedlejšími účinky (například Argyria).

Stříbro, moderní rozmar?

Nejedná se však o výmysl přelomu 20. a 21. století. O léčebných účincích stříbra se zmiňuje již Hippokrates. Dále například Féničané nalévali víno a ocet do stříbrných lahví, aby se nezkazily. V 19. století lidé vkládali stříbrné mince do lahví s mlékem, aby se mléko udrželo čerstvé. Než vznikla antibiotika, lidé jím řešili mnohé zdravotní problémy. Sloužilo jako germicid, látka s antimikrobionálním účinkem.

Stříbro je in vitro smrtelně toxické pro některé bakterie, řasy a houby. Tuto funkci plní také mnohé těžké kovy (olovo, rtuť), nicméně stříbro je pro člověka nejméně toxické. Antibakteriální účinek stříbra se zvyšuje, jakmile stříbrem prochází elektrické pole.

Stříbrná voda

Výrobci koloidního stříbra doporučují stříbro ráno a večer pít či kloktat a kombinovat jej s laktobacilky. Koloidním stříbrem lze potírat pleť na akné, ekzémy, řezné rány, proti plísním apod. Může sloužit k dezinfekci vody a nápojů, povrchově pak různých věcí (hraček, nádobí)

Stříbro také účinně dezinfikuje vodu. „Stříbrnou vodu“ dostávala posádka orbitální stanice Mir a další mezinárodní vesmírné stanice. „Stříbrnou vodu“ pijí také vojáci v některých zahraničních misích.

Přečtěte si k tomu také např.: MUDr. Rečlová zvedá hozenou rukavici: Homeopatie, iluze či skutečnost?

WHO doporučuje, aby se v rozvojových zemích také čistila voda stříbrem. Existuje řada obvazů, sloužící k pokrytí otevřených ran, které obsahující stříbro.

Stříbro se jeví jako možná přírodní alternativa místo antibiotik, jež jsou již v mnoha případech neúčinná.

Stříbrné nemoci?

Negativní účinky na zdraví nebyly prokázány, pokud však nedojde k překročení denní dávky. Někteří lidé však mohou být na stříbro alergičtí. Tak jako se vším, ani se stříbrem by se to nemělo přehánět. Chronické vdechování stříbra by mohlo vést k usazování stříbra v lidském organismu, což by mělo za následek další zdravotní problémy (např. týkající se jater, ledvin, srdce, žaludku, z kosmetického hlediska zabarvení kůže apod.).

Koloidní stříbro není po celém světě uznávané v plné míře. Např. ve Spojených státech se od roku 1999 nesmí koloidní stříbro prodávat jako lék, ale pouze jako doplněk. Nesmí být uváděno, že koloidní stříbro pomůže vyléčit různé nemoci. Podobně se staví i australský výzkum, který tvrdí, že neexistuje žádný legitimní důkaz, že by koloidní stříbro mělo léčivé účinky a že je třeba omezit prodej těchto produktů s možnými problémy na veřejné zdraví.

Tento postoj se však týká pouze produktu koloidního stříbra. Jinak stříbro mnoho zemí, včetně USA a Austrálie, dále v lékařství užívá . Vyjma obvazů se postříbřují například endotracheální trubice apod.

 

 

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy