Glosy

Strauss-Kahn bude nejspíš propuštěn. Spravedlnost nebo drazí právníci?

Spread the love
Share

New York: Státní zástupce v pondělí doporučil propuštění Dominique Strausse-Kanna a sproštění žaloby o sexuálním napadení.

Strass-Kahn byl obviněn z útoku na hotelovou pokojskou už v květnu a tato zpráva zaměstnala celý svět jako „senzační případe“, který dokázal místy zakrýt i důležitější problémy světa. A nyní tu vzniká jiný rozpor – otázka důvěryhodnosti údajně napadené pokojské.

Žalobce, Nafissatou Diallo, a její advokát, Kenneth Thompson, se na krátko setkali na Manhattanu s představiteli úřadu okresního prokurátora k diskusi o finálním rozhodnutí o nepokračování v trestním stíhání.

Thompson sice neřekl, co se vše uvnitř projednávalo, nicméně pronesl krátké prohlášení, v němž kritizoval státní zástupce ohledně případu jeho klientky. Řekl, že Cyrus Vance, manhattanský okresní advokát, popřel práva ženy, aby žádala spravedlnost v případě znásilnění.

„On se neotočil zády jen k nevinné oběti, ale obrací se v tomto případě také zády k soudním, zdravotním a dalším fyzickým důkazům.”

Podle CBS člověk obeznámený s případem již dříve řekl agentuře Associated Press, že státní zástupci mají obavy o věrohodnosti Nafissatou Diallo a o dostatečných důkazech o nuceném pohlavním styku. Tato osoba požádala o zachování anonymity.

Strauss-Kahn půjde znovu před soud v úterý. Jeho právníci, William Taylor a Benjamin Brafman, vydali prohlášení, že on a jeho rodina jsou vděční za rozhodnutí, které povede nejspíš k zamítnutí případu.

Řekli, že „od začátku tohoto případu“ vědí, že jejich „klient je nevinný. Také jsme tvrdili, že tu bylo mnoho důvodů, abychom věřili, že žalobce Strausse-Kahna je nedůvěryhodný.“

Případ zachytil mezinárodní pozornost kvůli mixu sexuálního násilí, moci a politiky. Nadějný kandidát na francouzského prezidenta, známý ve své vlasti jako “velký svůdce,” byl obviněn z brutálního a pohrdavého útoku na africkou přistěhovalkyni, která přišla uklidit luxusní apartmá v hotelu Sofitel.

V sázce bylo pro Strausse-Kahna hodně. Odstoupil ze svého postu IMF, strávil skoro týden za mřížemi a pak utratil možná stovky tisíc dolarů za domácí vězení a další výdaje spojené s případem.

Strauss-Kahn, 62, byl zatčen poté, co Diallo, 32, řekla, že ji pronásledoval a přinutil ji k vykonání orálního sexu.. Strauss-Kahn toto obvinění odmítl.

Dokazování takových případů je vždy velmi složité. Podle CBS Strauss-Kahnův případ závisel hodně na důvěryhodnosti pokojské.

Diallo přišla s „přesvědčivým příběhem“ a předložila soudu důkaz o tom, že Strauss-Kahnovo sperma uvízlo na její uniformě.

Takový případ však bohužel nikdy nehraje s čistými kartami a morálkou. Státní zástupce 1. července řekl, že služebná jim řekla řadu znepokojivých fabulací, včetně přesvědčivého příběhu o tom, že byla skupinově znásilněna ve své rodné Guineji, což se však později ukázalo podle něho jako nepravdivé.

Aby zapomněla na tyto hrůzy – podle slov pokojské – zažádala o politický azyl. Tazatelům ale o znásilnění ve své vlasti vyprávěla jiný příběh. V roce 2003 tak dostala sebe a svou patnáctiletou dceru do Spojených států.

Rozpory mezi oběma verzemi příběhů její zástupce vysvětlil jako nedorozumění.

Vyšlo také najevo v zaznamenaném telefonním hovoru, že poukazovala na Strauss-Kahnovo bohatství. Telefonovala se svým přítelem do vězení. Na jejím bankovním účtě se nacházely desítky tisíc dolarů, o jejichž původu neuměla nic vysvětlit.

Řekla, že uvězněný muž použil její bankovní účet, aniž by jí to řekl. Pokud jde o telefonní hovor, její právník Kenneth Thompson, řekl, že se pouze zmiňovala o tom, že Strauss-Kahn má peníze a že je vlivný.

Závěrem si dovolím říci ryze subjektivní postoj, že – nebyli jsme u toho, nevíme, co se stalo. Jisté ale je, že vyhrává ten, kdo má lepšího právníka.

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy