Glosy

Vývrtka za 410 dolarů. Jak cenné musí být pak víno…

Spread the love
Share

Vyrábí se ve všech tvarech a velikostech. Nejčastěji se nachází v nacpaném kuchyňském šuplíku vedle škrabadla na brambory a dalšího harampádí. Pro milovníky vína je samozřejmostí. Ale když je potřeba, tak není k nalezení. Tak popisuje klasickou vývrtku publicista a spisovatel Toni Cenicola z New York Times.

superrodina-zpravodajství a kultura

Bez vývrtky těžko otevřeme láhev vína. Ano, znám takové „šikulky“, které promáčknou špunt dovnitř láhve a pak se ho za pomoci tkaničky od bot, když je láhev dopitá, snaží dostat ven. Trošku krkolomné. Dá se tomu předcházet.

Vývrtky jsou rozličné. A různých cen. A Toni Cenicola se ptá: zaplatili byste za jeden kousek 410 dolarů? Ti, co platí za archivní kousky tisíce v aukcích, se možná podiví, proč já a Toni se divíme. Avšak pokud mi je známo, často ty vydražené kousky končí ve sklepích jako investice pro nějakou další budoucí aukci.

Ale ta za 410 dolarů není ani ze zlata. Jakou máte doma? Jednoduchou se zakrouceným kovem, zabodnout a s úpěním sil vytáhnout ven? Láhev mezi nomaha,

oběma rukama držíme vývrtku, tváře odulé, rudé, raz dva, deset dvacet, špunt nejde ven.Nebo tu okřídlenou? Zatočit, zvednout, vytáhnout. Tam to jde snadno. To je moje značka.

Nebo vytahujete špunt švýcarským armádním nožem? či máte doma nějaký kuriozní kousek? Na internetu jsem našla pěkný obrázek.

Vynález vývrtky se datuje na začátek 17. století. První patent je evidován z roku 1795 Samuelem Henshallem, který byl reverendem v Middlesexu ve Velké Británii. Tak mešní víno potřebovalo patentovat vývrtku? Další lepší kousek pochází z roku 1882 z Německa.

Pro lidi, co mají k vínu a vývrtkám jistý emocionální vztah, nabízím exkurzi do Muzea vývrtek zde

Tady najdete nespočet opravdu hezkých kousků.

A proč pořád mluvíme o těch 410 dolarech? Toni totiž objevil vývrtku označenou Code-38 v základním modelu za 220 dolarů, která je vyrobena z masivní nerezoceli se silným pevným závitem. Toni ji testoval několik týdnů – asi padlo hodně vín – a byl nadmíru spokojený.

Za 410 dolarů můžete mít code-38 Pro Stealth, modelová vlajková loď.  Toni byl z ní trošku v rozpacích. Ne, že by jí nerozuměl, ale rozuměl svému omezenému účtu, a tak se sám sebe ptal, zdali cena odpovídá kvalitě. A tak přinejmenším zapůjčil svou vlastní 220dolarovou vývrtku sommeliérovi v baru Boulud u Lincoln Center, jistému Michaelovi. Na první pohled se zdálo, že nalezl v kousku zalíbení, dokud neuslyšel cenu.

„Cože? 220 dolarů?“ podivil se. „To je skoro jako 200 hamburgerů! To je jako přijít na něco, co už dávno perfektně funguje, “ poznamenal.

A pak dodal, že je docela spokojený se svým francouzským modelem, Cartailler-Deluc za 30 dolarů.

Toni říká, že ne všichni odborníci jsou tak nevděční. Chaad Thomas, americký dodavatel vína a bývalý sommeliér v Ann Arboru v Michiganu si přečetl o kodexu-38 na internetu na chatu a tak ho to zaujalo, že napsal projektantovi Jeffrey Toeringovi, aby mu jeden kus poslal.

“Je to nádherný kousek,” řekl. A dokonce, že plánuje koupit deset dalších nebo že je nabídne svým klientům.

Existují i jiné další elegantní luxusní vývrtky. Aldo Sohm, sommeliér v Le Bernardin v New Yorku, navrhl osobní laguoile s rakouskou vlajkou, prodávající se rovněž za 220 dolarů Je to elegantní vývrtka a funguje skvěle, ačkoli se liší od kódu-38 v materiálech a v  zoubkovaném noži, se kterým se obtížněji manipuluje.

Proč se vůbec navrhují tak drahé – „dokonalé“ – vývrtky? Designér Pan Toering napsal v emailové komunikaci s Tonim: „Měl jsem objednanou pěknou láhev něčehosi a pozoroval jsem číšníka, jak odstraňuje korek pomocí levného plastového klíče. V tuto chvíli mne napadlo, že úroveň vývrtky neodpovídá úrovni vína nebo restaurace.”

Tak začala odysea pokusu a omylu, zkoušel vzory a materiály a porovnávál zdroje.  Prozkoumal vývrtky z celého světa.

„Navrhl jsem takovou, která odolá při neustálém používání po mnoho let,” řekl. V porovnání s jinými vývrtkami, které se po čase ohnou a zničí, na kodex-38 se vztahuje doživotní záruka.

Pan Toering sestavuje každý jednotlivý kus  samostatně ve své dílně. Zatím jich prý prodal 137; každý kousek si koupil sommelier a jeden spisovatel Toni Cenicola. Není jich mnoho, ale odezva byla skvělá.

„Myslím, že Laguiole a podobné výrobky z této oblasti jsou geniální, a rád bych si myslel, že

kodex-38 může sedět mezi nimi jako rovný s rovným,” řekl. „V našem světě levných jednorázových výrobků je hezké používat něco, co bylonavrženo a provedeno bez ohledu na cenu.”

Tak až budeme doma otvírat další lahvinku, podívejme pozorněji na vývrtku. Kolikátá je už v pořadí? Je pokroucená? Ladí nám k vybrané lahvi? A dáváme si víno pro ten daný okamžik a společnost anebo jen proto, abychom něco honem rychle vypili? Tak to už patří k jinému tématu…

rekla na vývrtce

Mohlo by vás zajímat:

Transformers 3: Dark of the Moon překročil miliardů v ziscích!
Captain America: První Avenger – dnes startuje v českých kinech – 4. 8. 2011
Co takhle líbat se přes internet?
Očkování proti planým neštovicím zabrání doživotním jizvám
Kde všude kolem nás je jedovatá rtuť?
Kovbojové nebo Šmoulové? Kdo má větší šanci?
Máte strach pomoci zraněnému?
Amy Winehouse hrála na bicí a zpívala až do rána.
George W. Bush natočil s National Geographic dokument o 11. září
Vychovávají počítačové hry masové vrahy?
Nejodvážněší psi světa
Íránské herečky propuštěny na kauci
Jsou evropští nacionalisté víc nebezpeční než islamističtí teroristé?
Matka Amy Winehouse: „Byla to jen otázka času…“
Amy Winehouse – její peklo na Zemi
Nápravné znásilňování lesbiček v Africe, utrpení a smrt
Iránská herečka, která vystoupila ve filmu bez šátku, je držena na neznámém místě
Malá dívka s dospělým hlasem strčí mnohé hvězdy do kapsy
Má Charlie Sheen naději rozbít svou pověst ztroskotance?
Porovnali jsme za vás: Dinopark Plzeň a Dinopark Vyškov
Medvědi se chladí ledem
Maggie oslavila padesátiny

Píši do několika médií a chci udělat maximum pro www.superrodina.cz, která by se měla stát jedním z nejčtenějších médií na českém internetu. Věřím, že i mnozí čtenáři se rádi budou spolupodílet na tvorbě tohoto specifického média.

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy