Share

Zpěvák se zajímavým osudem a medovým hlasem. Držitel mnohých ocenění, muž, jenž měl tu čest nahrávat v legendárním studiu na Abbey Road. Miro Žbirka se nyní dělí o svůj životní příběh velmi Zblízka.

image_17535_19_v1

Miro Žbirka, řečený Meky, je v současné době stálicí české i slovenské pop-music a bezmála žijící legendou. Svou kariéru započal ve skupině Modus, kde se setkal s různými hudebníky, včetně své dlouholeté kamarádky Mariky Gombitové. Po pěti letech s Modusem se rozhodl vydat na sólovou dráhu, na níž zůstává dodnes.

Během své téměř padesátileté kariéry odehrál desítky, možná i stovky, koncertů doma i v zahraničí, zahrál si v muzikálu a natočil na tři desítky autorských alb. To nejnovější s názvem Miro měl možnost natočit ve slavných londýnských studiích Abbey Road. Na toto album si Meky přizval i celou řadu svých oblíbených muzikantů.

15073542_927575204039750_90587315626769872_n

Nyní dozrála doba a Žbirka se rozhodl podělit také knižně o svůj životní příběh. Kniha Miro Žbirka: Zblízka vznikla na popud a nápad šéfredaktora a muzikanta Honzy Vedrala. Toho idea knihy popadla při hovorech s Mirem Žbirkou právě na Abbey Road.

Memoáry jsou osobní výpovědí a nepřikrášleným vyprávěním slavného (a přitom stále stejně a skvěle „obyčejného“) zpěváka. Autorovi svěřil nejdůležitější události a zážitky soukromého života, ale kniha je především skvostným obrazem kariéry, doby a hudby Mira Žbirky. Z výpovědí nejen samotného Mekyho, ale také jeho souputníků a kolegů, skládá barevnou a hudebně bohatou mozaiku české i slovenské scény od 60. let k dnešku. Poznejte důležité lidi, kteří nesmazatelně ovlivnili zpěvákův život, jak fungoval hudební průmysl dříve a dnes, jednoduše odhalte, jak vypadá Miro Žbirka zblízka.

Foto ze křtu knihy (foto Martin Straka)

Foto ze křtu knihy (foto Martin Straka)

Sám autor, hudební publicista Honza Vedral, považuje Mekyho příběh za jeden z nejúžasnějších příběhů česko-slovenské populární hudby. A tahle skvěle zpracovaná kniha čtenářům dokáže, že je tomu přesně tak. Vyprávění je doplněno množstvím doprovodného materiálu, ať už fotografií či přebalů Mekyho desek.

Ať už jste milovníky jeho hudby či nikoliv, jeho život vás osloví. Vřele doporučuji připravit si ke čtení knihy Miro Žbirka: Zblízka, vydané nakladatelstvím Slovart, kompletní diskografii, protože během rozkrývání skrytých příběhů se vám bude chtít do desek zaposlouchat.

Nejnovější příspěvky na webu:

Život je právo, ne povinnost

Život je právo, ne povinnost

13. Únor 2018

První premiérou v roce 2018 v Městském divadle Mladá Boleslav bude inscenace Teď mě zabij, současného kanadského dramatika Brada Frasera. Režie se ujal umělecký šéf Petr Mikeska. Hra je příběhem otevírajícím téma sexuality hendikepovaných a nabízí citlivý pohled do intimního života lidí s postižením. Dalším silným tématem hry je eutanazie. Premiéra se uskuteční 23. 2. 2018 od 19:00 na Velké scéně. Hra Teď mě zabij je příběhem jedné rodiny, která žila šťastně až do osudového okamžiku. Ten zamíchá kartami a navždy změní životy všech členů a jejich přátel. Nehody se totiž stávají a musíme jim čelit, ať chceme nebo ne. To důležité je ale

Ztratila všechno, našla mnohem víc

Ztratila všechno, našla mnohem víc

26. Leden 2018

Místo svatby smuteční obřad. Aimee se měla vdávat a teď kráčí za rakví svého snoubence. Ale co se vlastně stalo a proč musela přijít o Všechno, co máme? Aimee poznala Jamese, když byli oba malé děti. Jejich mnohaleté přátelství postupně přerostlo v hlubokou životní lásku. Touha a náklonnost logicky vykrystalizovala v žádost o ruku a zasnoubení. Jenže James dva měsíce před svatbou zmizel kdesi v Mexiku, a pak jeho bratr Thomas pouze vyzvedl mrtvé tělo. Aimee tedy nakonec ve svůj plánovaný svatební den oplakává milovaného muže na jeho pohřbu. Plna zoufalství utíká před zármutkem, toužící zavřít se v tichu a klidu, pryč od všech blízkých.