Share

Zpěvák se zajímavým osudem a medovým hlasem. Držitel mnohých ocenění, muž, jenž měl tu čest nahrávat v legendárním studiu na Abbey Road. Miro Žbirka se nyní dělí o svůj životní příběh velmi Zblízka.

image_17535_19_v1

Miro Žbirka, řečený Meky, je v současné době stálicí české i slovenské pop-music a bezmála žijící legendou. Svou kariéru započal ve skupině Modus, kde se setkal s různými hudebníky, včetně své dlouholeté kamarádky Mariky Gombitové. Po pěti letech s Modusem se rozhodl vydat na sólovou dráhu, na níž zůstává dodnes.

Během své téměř padesátileté kariéry odehrál desítky, možná i stovky, koncertů doma i v zahraničí, zahrál si v muzikálu a natočil na tři desítky autorských alb. To nejnovější s názvem Miro měl možnost natočit ve slavných londýnských studiích Abbey Road. Na toto album si Meky přizval i celou řadu svých oblíbených muzikantů.

15073542_927575204039750_90587315626769872_n

Nyní dozrála doba a Žbirka se rozhodl podělit také knižně o svůj životní příběh. Kniha Miro Žbirka: Zblízka vznikla na popud a nápad šéfredaktora a muzikanta Honzy Vedrala. Toho idea knihy popadla při hovorech s Mirem Žbirkou právě na Abbey Road.

Memoáry jsou osobní výpovědí a nepřikrášleným vyprávěním slavného (a přitom stále stejně a skvěle „obyčejného“) zpěváka. Autorovi svěřil nejdůležitější události a zážitky soukromého života, ale kniha je především skvostným obrazem kariéry, doby a hudby Mira Žbirky. Z výpovědí nejen samotného Mekyho, ale také jeho souputníků a kolegů, skládá barevnou a hudebně bohatou mozaiku české i slovenské scény od 60. let k dnešku. Poznejte důležité lidi, kteří nesmazatelně ovlivnili zpěvákův život, jak fungoval hudební průmysl dříve a dnes, jednoduše odhalte, jak vypadá Miro Žbirka zblízka.

Foto ze křtu knihy (foto Martin Straka)

Foto ze křtu knihy (foto Martin Straka)

Sám autor, hudební publicista Honza Vedral, považuje Mekyho příběh za jeden z nejúžasnějších příběhů česko-slovenské populární hudby. A tahle skvěle zpracovaná kniha čtenářům dokáže, že je tomu přesně tak. Vyprávění je doplněno množstvím doprovodného materiálu, ať už fotografií či přebalů Mekyho desek.

Ať už jste milovníky jeho hudby či nikoliv, jeho život vás osloví. Vřele doporučuji připravit si ke čtení knihy Miro Žbirka: Zblízka, vydané nakladatelstvím Slovart, kompletní diskografii, protože během rozkrývání skrytých příběhů se vám bude chtít do desek zaposlouchat.

Nejnovější příspěvky na webu:

Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc

Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc

16. Červen 2018

Famózní úspěch této knihy v zahraničí lze podle mě přičítat dvěma věcem: nádherně a jímavě, leč velmi překvapivě rozbalovaným charakterům postav. A potom příběhu, ve kterém si čtenář každého věku i založení najde to svoje. Od mystiky k akčnosti, od jemných linií příběhu, až po chvíle, kdy jednotlivé řádky zazní jako osudové volání do boje. Dívka, která upíjela měsíc je jednou z obětovaných holčiček, které se každoročně nechávají napospas v černém lese pro zlou čarodějnici. Ne, nikdo se neptá, co se s dětmi stane... Ale jedno je jisté. Z druhé strany lesa je už na cestě čarodějnice, obyčejně má nějakou tu ptačí podobu, aby se jí rychleji cestovalo,

Hans Rath: A Bůh pravil: Musíme si promluvit

Hans Rath: A Bůh pravil: Musíme si promluvit

16. Červen 2018

Odpočinek sladký jako nadýchaná šlehačka. Mozek odpočívá, duše se usmívá a od jemného vtipu a plné chuti vám radostí poskakuje každá buňka v těle. Jo, tak takové čtivo je vážně na jedničku. A Hans Rath to skutečně umí. Když Bůh praví, že si musíte promluvit, nedá se to odmítnout. Za prvé by to byla škoda, za druhé by to vůbec nešlo, protože vás ten člověk bude neustále pronásledovat. No jo, když jste psychoterapeut, tak je to první volba. Protože možná to je skutečně tak, Bůh šest dní tvořil lidstvo, sedmý den odpočíval a osmý vyhledal psychologa. A volba padla na Jakoba Jakobiho v Berlíně. Jednu