Share

ja-jutuberStát se dnes slavným je podstatně snazší, než tomu bylo dříve. A fenomén „JůTuberů“ (milí rodiče, neplést si prosím s „JůHeláky“) tomu snadno napomáhá. Sám o sobě internet, to je výzva. Je to na každém z nás, ale kdo ho nevyužije a má-li nějaké exhibicionistické předpoklady a ambice stát se slavným, pak nejspíš v tomto dravém světě 21. století neuspěje. Pochopitelně ale také internet je sám o sobě záludný. Vzhledem k tomu, že zveřejnit a prezentovat sám sebe je tak snadné, nemusí se vždy pocity uspokojení rovnocenně dostavit. Ne každý divák se totiž stejně nadchne jako tvůrce videa ze sebe samotného a kritika, ta většinou hodně bolí. Zejména u mladých lidí v tomto citlivém věku.

ja-jutuber2Nicméně ti, co se touto cestou vydali a uspěli, jsou nyní novodobými celebritami. Každá generace hledá a nalézá svou hvězdu někde jinde. Dnes se nejspíš nejvíce rodí na YouTube. Pokud tedy máte doma puberťáka, nebo dokonce i mladšího potomka, neboť tento fenomén oslovuje široký okruh dětí, určitě by ocenili pod stromečkem místo měkkého dárku rozbalit si pěkně velkou cihličku všech tří dílů Já, JůTuber, které obsahují rozhovory s oblíbenými internetovými celebritami, jejich návody, tipy, rady a triky, jak se stát úspěšným ve světě YouTube.

Knihy jsou rovněž plné fotografií (i z dob, kdy byly ještě malými caparty a možná ani YouTube neznali). Sběratelé jistě ocení i autogramy.

jutuber3

Ahoj, jsem Jůtuber a chci se s vámi seznámit

ja-jutuber3Určitě jste si někdy položili základní životní otázku – kde se vlastně JůTubeři vzali? Přišli z hvězd? Jsou to skrytí mimozemšťané, kteří se snaží studovat naši společnost? Vede je Justin Bieber? Všechno je špatně. JůTuber nevylezl z moře. Nezrodil se velkým třeskem, ani ho nestvořily tajemné korporace, které přemýšlí, jak pomocí mladých lidí ovládnout svět. JůTuber nemá šest chapadel místo rukou, nebojí se světa (minimálně většina z nich), ani se neživí kamením. JůTuber je často klasický teenager se všedními problémy, které všichni dobře znáte:

Máma neustále nechápe, proč chcete mít zamknuté dveře pokoje
Zubní kartáček je nepřítel, který otravuje dvakrát denně
Sestra/bratr jsou ti největší tupci na světě
Na těle se objevují věci, které tam nepatří a nechce se jim pryč!
Nikdo vám nevěří, že vašemu psovi skutečně chutnají vaše úkoly
Nic proti salátu, ale dejte mi víc smaženého!
Hlas si dělá, co chce, a hlavně, když jsou poblíž holky
Vůbec nechápete, jak se TO video dostalo do vašeho počítače

jutuber2

JůTuberů je na YouTube nespočet. Ale jen někteří jsou opravdu velmi úspěšní. Například videa pětadvacetiletého Švéda známého jako PewDiePie v roce 2015 na YouTube pokořila hranici deseti miliard přehrání. To se zatím nikomu dalšímu nepodařilo. A velká sledovanost neznamená jen popularitu, ale i příjmy. Vydělávat se do díky reklamám, nebo také výměnným obchodem – JůTubeři často propagují předměty různých firem, které dostávají zadarmo.

Abychom nezůstali OUT

Milí rodiče, až teda učiníte svého puberťáka šťastným a on vám přes Messenger pošle nadšené THX, nejedná se o žádnou nabídku sdílení drog, ale o zkratku anglického „díky“ (thanks). Mimochodem v knížce jich je celá řada, jak anglických, tak českých. Možná pro zajímavost by stálo za to ukázat nějaké, abyste se lépe zorientovali, jak si dneska děti dopisují:

Jj – jo jo
NN nebo EE – nene
NJN – no jo no
Z5 – zpět
O5 – opět
TTJ – tak to jo
NZ – není zač
BRB – hned jsem zpět
GN – dobrou noc
ROFL – válím se smíchy

jutuber6

jutuber5

jutuber4

jutuber1

Já, JůTuber, 1 – 3, nakladatelství COOBOO ve společnosti Albatrosmedia, a. s., 2016

Hezké svátky všem a mějme své puberťáky rádi 🙂

MB

Nejnovější příspěvky na webu:

Musí snad existovat něco víc

Musí snad existovat něco víc

27. Červen 2017

Existuje něco po smrti? Kam putuje duše? Jak vypadá nebe? A je vůbec nějaké? Patrick Ness opět překvapuje a neuvěřitelně provokuje své čtenáře v románu Něco víc. Seth se topí. Je mu jen šestnáct let a nelítostné, rozbouřené moře se ho chystá pohltit. Zoufalý a osamělý bojuje ze všech sil o svůj život, ale živlům nelze vzdorovat. Mladík umírá, aby se však záhy probudil na neznámém místě. Je to sen v předsmrtné agonii? Byl snad zachráněn na poslední chvíli? Je v nebi nebo soukromém pekle. Neví nic, jediné, čím si může být jist, je hlad, žízeň a liduprázdné okolí. Seth si velmi jasně pamatuje, jak

Danielle Steel: Společný byt

Danielle Steel: Společný byt

25. Červen 2017

V létě je parádní doba na knížky, u nichž se ponoříte do smyšlených světů svých lepších, mladších, bohatštích, více milujících realit. A romantické knížky jsou k tomu jako dělané. Tohle je novinka od Danielle Steele, kterou snad s jejími desítkami podobně laděných románů netřeba ani představovat. Představte si, že jste mladé, možná i krásné a na začátku životních zkušeností. Už máte svá povolání a teď hledáte byt. Jste z New Yorku. Smog, hluk, ale taky vědomí, že když umíte přežít v téhle džungli, umíte přežít snad úplně všude. A tak jste jednou z těchto dam: Claire - návrhářka, která přišla k luxusnímu bytu, který si