Share

ja-jutuberStát se dnes slavným je podstatně snazší, než tomu bylo dříve. A fenomén „JůTuberů“ (milí rodiče, neplést si prosím s „JůHeláky“) tomu snadno napomáhá. Sám o sobě internet, to je výzva. Je to na každém z nás, ale kdo ho nevyužije a má-li nějaké exhibicionistické předpoklady a ambice stát se slavným, pak nejspíš v tomto dravém světě 21. století neuspěje. Pochopitelně ale také internet je sám o sobě záludný. Vzhledem k tomu, že zveřejnit a prezentovat sám sebe je tak snadné, nemusí se vždy pocity uspokojení rovnocenně dostavit. Ne každý divák se totiž stejně nadchne jako tvůrce videa ze sebe samotného a kritika, ta většinou hodně bolí. Zejména u mladých lidí v tomto citlivém věku.

ja-jutuber2Nicméně ti, co se touto cestou vydali a uspěli, jsou nyní novodobými celebritami. Každá generace hledá a nalézá svou hvězdu někde jinde. Dnes se nejspíš nejvíce rodí na YouTube. Pokud tedy máte doma puberťáka, nebo dokonce i mladšího potomka, neboť tento fenomén oslovuje široký okruh dětí, určitě by ocenili pod stromečkem místo měkkého dárku rozbalit si pěkně velkou cihličku všech tří dílů Já, JůTuber, které obsahují rozhovory s oblíbenými internetovými celebritami, jejich návody, tipy, rady a triky, jak se stát úspěšným ve světě YouTube.

Knihy jsou rovněž plné fotografií (i z dob, kdy byly ještě malými caparty a možná ani YouTube neznali). Sběratelé jistě ocení i autogramy.

jutuber3

Ahoj, jsem Jůtuber a chci se s vámi seznámit

ja-jutuber3Určitě jste si někdy položili základní životní otázku – kde se vlastně JůTubeři vzali? Přišli z hvězd? Jsou to skrytí mimozemšťané, kteří se snaží studovat naši společnost? Vede je Justin Bieber? Všechno je špatně. JůTuber nevylezl z moře. Nezrodil se velkým třeskem, ani ho nestvořily tajemné korporace, které přemýšlí, jak pomocí mladých lidí ovládnout svět. JůTuber nemá šest chapadel místo rukou, nebojí se světa (minimálně většina z nich), ani se neživí kamením. JůTuber je často klasický teenager se všedními problémy, které všichni dobře znáte:

Máma neustále nechápe, proč chcete mít zamknuté dveře pokoje
Zubní kartáček je nepřítel, který otravuje dvakrát denně
Sestra/bratr jsou ti největší tupci na světě
Na těle se objevují věci, které tam nepatří a nechce se jim pryč!
Nikdo vám nevěří, že vašemu psovi skutečně chutnají vaše úkoly
Nic proti salátu, ale dejte mi víc smaženého!
Hlas si dělá, co chce, a hlavně, když jsou poblíž holky
Vůbec nechápete, jak se TO video dostalo do vašeho počítače

jutuber2

JůTuberů je na YouTube nespočet. Ale jen někteří jsou opravdu velmi úspěšní. Například videa pětadvacetiletého Švéda známého jako PewDiePie v roce 2015 na YouTube pokořila hranici deseti miliard přehrání. To se zatím nikomu dalšímu nepodařilo. A velká sledovanost neznamená jen popularitu, ale i příjmy. Vydělávat se do díky reklamám, nebo také výměnným obchodem – JůTubeři často propagují předměty různých firem, které dostávají zadarmo.

Abychom nezůstali OUT

Milí rodiče, až teda učiníte svého puberťáka šťastným a on vám přes Messenger pošle nadšené THX, nejedná se o žádnou nabídku sdílení drog, ale o zkratku anglického „díky“ (thanks). Mimochodem v knížce jich je celá řada, jak anglických, tak českých. Možná pro zajímavost by stálo za to ukázat nějaké, abyste se lépe zorientovali, jak si dneska děti dopisují:

Jj – jo jo
NN nebo EE – nene
NJN – no jo no
Z5 – zpět
O5 – opět
TTJ – tak to jo
NZ – není zač
BRB – hned jsem zpět
GN – dobrou noc
ROFL – válím se smíchy

jutuber6

jutuber5

jutuber4

jutuber1

Já, JůTuber, 1 – 3, nakladatelství COOBOO ve společnosti Albatrosmedia, a. s., 2016

Hezké svátky všem a mějme své puberťáky rádi 🙂

MB

Nejnovější příspěvky na webu:

Dobrodružství s obrovskou hruškou

Dobrodružství s obrovskou hruškou

9. Leden 2018

Tajemný ostrov, ztracený starosta, piráti, drak, ale především obrovské dobrodružství. To vše najdete s dětmi v nové, taktéž obrovské, knize Neuvěřitelný příběh o obrovské hrušce. Přímořské městečko Sluníčkov žilo poklidně. Obyvatelům dělalo starost „jen“ záhadné zmizení oblíbeného a hodného starosty Jeremiáše Bartoloměje Severýna Olsena, řečeného Bart, a to, že na jeho místo zasedl zlý a panovačný místostarosta Hvizd. Klid sluníčkovských naruší dopis v láhvi, který z vody vyloví dva kamarádi kocour Macík a slon Sebastian. Jak se podiví po zjištění, že dopis je od zmizelého Barta. Píše z Tajemného ostrova, že se má skvěle, a nabádá je, aby zasadili přiložené semínko. Když z něj přes noc vyroste

Válku lze prohrát i dvakrát

Válku lze prohrát i dvakrát

19. Prosinec 2017

Válka z druhé strany, z pohledu těch poražených, viníků. Jenže, nic není tak černobílé, jak by se mohlo zdát, mezi Němci bylo také mnoho odbojářů. Jejich a nejen jejich příběh přináší historický román Prozření. Je 9. listopadu 1938, Křišťálová noc. Zatímco po celém Německu se tříští skleněné výlohy, okna domů i zdravý rozum, na hradě Lingenfels cinkají skleničky a hraje jazz. Avšak v pozadí zdánlivě dekadentní párty roste plán na likvidaci Hitlera. Hraběnka Marianna von Lingenfels slíbí oné osudné noci svému manželovi a jeho přátelům – spolupracovníkům, že se stane jakousi velitelkou žen a dětí. Bude ostatní manželky ochraňovat a kdyby došlo na nejhorší,