Share

 dratene-sperky-s-koralky

Svět se na nás nemůže zlobit – chceme být krásné a rády se zdobíme. To jsme my ženy. Stále častěji vidím i muže ověšené různými šperky, ale nic nazmar to pravé kouzlo, to vyniknutí šperku a půvabu vnímám zejména v souvislosti s ženou: jako by nám sem tam dodaná drobnost přidala něco navíc, více nás zosobnila a zkrášlila. A jestliže jsem použila slovo „zosobnila“, pak by možná bylo na místě nosit právě ty nejosobnější šperky.

Na trhu je velký výběr, to bezpochyby. Nicméně pokud máme možnost vytvořit něco vlastního, absolutně originálního, co žádná jiná žena nemá, proč ne!

retizky

Jedna z možností, jak získat vlastní šperk, je za pomocí drátu. „Drát jako materiál pro šperkařství je velice variabilní, proto je jeho použití v této oblasti výtvarné tvorby tak rozšířené. Na rozdíl od klasického šperkařství má tvorba šperků s drátem tu výhodu, že k ní potřebujete jen pár jednoduchých a dostupných nástrojů, a techniky práce s drátem bývají vesměs snadné. Pěkný drátěný šperk pak směle může konkurovat šperku vyrobenému klasickými šperkařskými postupy jak co do výtvarného projevu, tak i z hlediska trvanlivosti, funkčnosti a řemeslného zpracování. Díky nízkým nárokům na pomůcky a prostředí se tak práce s drátem může stát vaší první metou na cestě k tajům šperkařského řemesla.

Na knižních pultech právě nyní zakoupíte publikaci DRÁTĚNÉ ŠPERKY S KORÁLKY od Wing Mun Devenneyové z nakladatelství Metafora. S touto knihou můžete být absolutní začátečník a učit se krok za krokem a tvořit něco úžasného.

dratene-sperky-ukazka-2

Prvním krokem je pořídit si materiál. Dráty se vyrábějí z mnoha kovů a v mnoha tloušťkách, barvách, druzích a průřezech. Dají se sehnat v různých kutilských obchodech. Na většinu šperků v této publikaci byl použit měděný drát: je poddajný, kvalitní a za slušnou cenu. Pokovený či barvený měděný drát je pro šperkařské účely velmi atraktivní materiál. Oblíbený je zejména měděný postříbřený drát s antikorozní úpravou, prakticky autorčin nejoblíbenější.

K drátu si pořídíte spojovací komponent, tedy ten kus materiálu, jímž šperk budete spolu zapínat. A samozřejmě budete potřebovat kleště, popř. další nástroje pro pokročilejší šperkaře. Určitě při práci oceníte i další pomůcky, jako jsou nástroje na tvarování drátu (např. cívka), pravítka, stolní svěrák, leštící hadřík, lepidlo a jiné.

dratene-sperky-ukazka-4

dratene-sperky-ukazka-3Jakmile budete mít základní věci a chuť do práce, můžete se pustit. Vřele ale doporučuju si ještě předtím pečlivě pročíst tuto celou knížku. Vím, že touha začít a už nosit svůj vlastní šperk může být těžko udržitelná, ale věřte mi, že právě tato knížka je vypracována s takovou precizností a s bohatým fotografickým postupem, že určitě přijde vhod si nejprve vše nastudovat a pak krok za krokem postupovat až nakonec výsledkem celé té námahy bude něco naprosto originálního a nádherného.

Upřímně jsem s knížkou strávila krásné babí léto na zahradě, stejně jako s publikací MIKRO MACRAMÉ, DRHÁNÍ z Metafory a připravovala se na to, čím bych mohla pozdvihnout svůj půvab.

Dnes jsou ruční práce opět v módě a milé dámy, výsledek stojí za to.

Wing Mun Devenneyová, Drátěné šperky s korálky, nakladatelství Metafora, 2016

dratene-sperky-s-koralky-2

MB

Nejnovější příspěvky na webu:

Život je právo, ne povinnost

Život je právo, ne povinnost

13. Únor 2018

První premiérou v roce 2018 v Městském divadle Mladá Boleslav bude inscenace Teď mě zabij, současného kanadského dramatika Brada Frasera. Režie se ujal umělecký šéf Petr Mikeska. Hra je příběhem otevírajícím téma sexuality hendikepovaných a nabízí citlivý pohled do intimního života lidí s postižením. Dalším silným tématem hry je eutanazie. Premiéra se uskuteční 23. 2. 2018 od 19:00 na Velké scéně. Hra Teď mě zabij je příběhem jedné rodiny, která žila šťastně až do osudového okamžiku. Ten zamíchá kartami a navždy změní životy všech členů a jejich přátel. Nehody se totiž stávají a musíme jim čelit, ať chceme nebo ne. To důležité je ale

Ztratila všechno, našla mnohem víc

Ztratila všechno, našla mnohem víc

26. Leden 2018

Místo svatby smuteční obřad. Aimee se měla vdávat a teď kráčí za rakví svého snoubence. Ale co se vlastně stalo a proč musela přijít o Všechno, co máme? Aimee poznala Jamese, když byli oba malé děti. Jejich mnohaleté přátelství postupně přerostlo v hlubokou životní lásku. Touha a náklonnost logicky vykrystalizovala v žádost o ruku a zasnoubení. Jenže James dva měsíce před svatbou zmizel kdesi v Mexiku, a pak jeho bratr Thomas pouze vyzvedl mrtvé tělo. Aimee tedy nakonec ve svůj plánovaný svatební den oplakává milovaného muže na jeho pohřbu. Plna zoufalství utíká před zármutkem, toužící zavřít se v tichu a klidu, pryč od všech blízkých.