Share

 dratene-sperky-s-koralky

Svět se na nás nemůže zlobit – chceme být krásné a rády se zdobíme. To jsme my ženy. Stále častěji vidím i muže ověšené různými šperky, ale nic nazmar to pravé kouzlo, to vyniknutí šperku a půvabu vnímám zejména v souvislosti s ženou: jako by nám sem tam dodaná drobnost přidala něco navíc, více nás zosobnila a zkrášlila. A jestliže jsem použila slovo „zosobnila“, pak by možná bylo na místě nosit právě ty nejosobnější šperky.

Na trhu je velký výběr, to bezpochyby. Nicméně pokud máme možnost vytvořit něco vlastního, absolutně originálního, co žádná jiná žena nemá, proč ne!

retizky

Jedna z možností, jak získat vlastní šperk, je za pomocí drátu. „Drát jako materiál pro šperkařství je velice variabilní, proto je jeho použití v této oblasti výtvarné tvorby tak rozšířené. Na rozdíl od klasického šperkařství má tvorba šperků s drátem tu výhodu, že k ní potřebujete jen pár jednoduchých a dostupných nástrojů, a techniky práce s drátem bývají vesměs snadné. Pěkný drátěný šperk pak směle může konkurovat šperku vyrobenému klasickými šperkařskými postupy jak co do výtvarného projevu, tak i z hlediska trvanlivosti, funkčnosti a řemeslného zpracování. Díky nízkým nárokům na pomůcky a prostředí se tak práce s drátem může stát vaší první metou na cestě k tajům šperkařského řemesla.

Na knižních pultech právě nyní zakoupíte publikaci DRÁTĚNÉ ŠPERKY S KORÁLKY od Wing Mun Devenneyové z nakladatelství Metafora. S touto knihou můžete být absolutní začátečník a učit se krok za krokem a tvořit něco úžasného.

dratene-sperky-ukazka-2

Prvním krokem je pořídit si materiál. Dráty se vyrábějí z mnoha kovů a v mnoha tloušťkách, barvách, druzích a průřezech. Dají se sehnat v různých kutilských obchodech. Na většinu šperků v této publikaci byl použit měděný drát: je poddajný, kvalitní a za slušnou cenu. Pokovený či barvený měděný drát je pro šperkařské účely velmi atraktivní materiál. Oblíbený je zejména měděný postříbřený drát s antikorozní úpravou, prakticky autorčin nejoblíbenější.

K drátu si pořídíte spojovací komponent, tedy ten kus materiálu, jímž šperk budete spolu zapínat. A samozřejmě budete potřebovat kleště, popř. další nástroje pro pokročilejší šperkaře. Určitě při práci oceníte i další pomůcky, jako jsou nástroje na tvarování drátu (např. cívka), pravítka, stolní svěrák, leštící hadřík, lepidlo a jiné.

dratene-sperky-ukazka-4

dratene-sperky-ukazka-3Jakmile budete mít základní věci a chuť do práce, můžete se pustit. Vřele ale doporučuju si ještě předtím pečlivě pročíst tuto celou knížku. Vím, že touha začít a už nosit svůj vlastní šperk může být těžko udržitelná, ale věřte mi, že právě tato knížka je vypracována s takovou precizností a s bohatým fotografickým postupem, že určitě přijde vhod si nejprve vše nastudovat a pak krok za krokem postupovat až nakonec výsledkem celé té námahy bude něco naprosto originálního a nádherného.

Upřímně jsem s knížkou strávila krásné babí léto na zahradě, stejně jako s publikací MIKRO MACRAMÉ, DRHÁNÍ z Metafory a připravovala se na to, čím bych mohla pozdvihnout svůj půvab.

Dnes jsou ruční práce opět v módě a milé dámy, výsledek stojí za to.

Wing Mun Devenneyová, Drátěné šperky s korálky, nakladatelství Metafora, 2016

dratene-sperky-s-koralky-2

MB

Nejnovější příspěvky na webu:

Dobrodružství s obrovskou hruškou

Dobrodružství s obrovskou hruškou

9. Leden 2018

Tajemný ostrov, ztracený starosta, piráti, drak, ale především obrovské dobrodružství. To vše najdete s dětmi v nové, taktéž obrovské, knize Neuvěřitelný příběh o obrovské hrušce. Přímořské městečko Sluníčkov žilo poklidně. Obyvatelům dělalo starost „jen“ záhadné zmizení oblíbeného a hodného starosty Jeremiáše Bartoloměje Severýna Olsena, řečeného Bart, a to, že na jeho místo zasedl zlý a panovačný místostarosta Hvizd. Klid sluníčkovských naruší dopis v láhvi, který z vody vyloví dva kamarádi kocour Macík a slon Sebastian. Jak se podiví po zjištění, že dopis je od zmizelého Barta. Píše z Tajemného ostrova, že se má skvěle, a nabádá je, aby zasadili přiložené semínko. Když z něj přes noc vyroste

Válku lze prohrát i dvakrát

Válku lze prohrát i dvakrát

19. Prosinec 2017

Válka z druhé strany, z pohledu těch poražených, viníků. Jenže, nic není tak černobílé, jak by se mohlo zdát, mezi Němci bylo také mnoho odbojářů. Jejich a nejen jejich příběh přináší historický román Prozření. Je 9. listopadu 1938, Křišťálová noc. Zatímco po celém Německu se tříští skleněné výlohy, okna domů i zdravý rozum, na hradě Lingenfels cinkají skleničky a hraje jazz. Avšak v pozadí zdánlivě dekadentní párty roste plán na likvidaci Hitlera. Hraběnka Marianna von Lingenfels slíbí oné osudné noci svému manželovi a jeho přátelům – spolupracovníkům, že se stane jakousi velitelkou žen a dětí. Bude ostatní manželky ochraňovat a kdyby došlo na nejhorší,