Share

veronika-zlobidloMáte doma prvňáčka nebo čerstvého druháčka? Na první pohled pro prvňáčka je na začátku školního roku ještě brzy na první čtení, proč mu ale neukázat, že brzy to již zvládne úplně sám, třeba právě s touto publikací.

Donedávna mu četli rodiče, prarodiče či starší sourozenec. Za pár měsíců už dokáže sám číst celé delší texty a bude se moct pochlubit svou první přečtenou knížkou.

Nebude to tak dlouho trvat a přijdou Vánoce. Pokud přemýšlíte, čím své dítko školou povinné obdarovat, možná by vás mohl právě titul z nakladatelství Grada, VERONIKA ZLOBIDLO Lenky Rožnovské, s ilustracemi Báry Buchalové oslovit.

Nahlédněme do knížky:

p1290132

Čert našeptávač

 

Babička pomáhala mamince s vybalováním věcí. Holčička seděla za stolem a mračila se.

„Nechceš bábovku?“ houkla na ni babička přes rameno. Veronika neodpověděla, měla v sobě zlobivého čerta. Právě se jí posmíval, že ji maminka pěkně doběhla. A zamračila se ještě víc, když si všimla, jak maminka vedle rozpustné kávy, banánů a ananasového kompotu vytáhla z cestovní taška i oblečení, kartáčky na zuby a pyžama.

„To tady budeme i spát?“ nafunila se Veronika a nazlobeně si založila ruce. Ta představa se jí ani trochu nelíbila.

Babička na ni překvapeně pohlédla.

„A proč byste nespaly? Přece nebudete vzhůru celé noci.“

„Jaké noci?“ zaúpěla Veronika. „Já myslela, že jdeme jen tak na návštěvu,a my tu zatím…“

„Budeme celý víkend,“ dořekla za ni maminka a srovnala trička do úhledného komínku.

Veronika se ušklíbla.

„Celý víkend? A co tady budeme dělat? Babička nemá počítač a v televizi jdou jen dva programy!“

Čert našeptávač měl plné ruce práce. Holčička si uvědomila, že neuvidí svůj oblíbený seriál o princeznách a teď se zlobí. Zloba přináší na jazyk zlá slova.

„Neboj se, určitě se dokážeš zabavit i jinak,“ těšila ji maminka. Jenomže moc se jí to nepodařilo.

Veronika se ještě více zakabonila a odsekla: „A jak? Vždyť tu nemám žádnou holčičí kamarádku.“

Maminka na ni povzbudivě mrkla. „A co já? Já jsem vzduch? Já nejsem tvoje kamarádka?“ (25/26)

 p1290133

O autorkách

Lenka Rožnovská je absolventkou Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, kde vystudovala obor jazyk český – občanská výchova. Nyní učí na Střední pedagogické škole a Střední zdravotnické škole v Odrách. S jejími pohádkami Strašidýlko Kamilek, Kubík Šikulík a s Příběhy detektiva Kláska a opičáka Joja se mohly děti seznámit v časopisu Sluníčko.
Lenka Rožnovská je pedagožka, autorka pohádek pro děti, které vycházejí na pokračování v časopisu Sluníčko a vydávají se i knižně. Spolupracuje s knihovnami, její projekty (Čtení pro kočku, ale taky pro psa, Šikulíci píší knihu, Indiánské nocování) mají za cíl prohloubit čtenářské kompetence u dětí mladšího školního věku.

Bára Buchalová – výtvarnice, grafička a ilustrátorka z Chomutova. Tvoří knižní a časopisecké ilustrace především pro děti, spolupracuje s Českým rozhlasem na dětském portálu Webík. Věnuje se počítačové grafice, navrhuje plakáty, loga, pozvánky apod. Z knih ilustrovala například Zebry, zebry, zebřičky, Natálka a zlobivé štěně, Dášenka a Pumprlík.

MB

Nejnovější příspěvky na webu:

Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc

Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc

16. Červen 2018

Famózní úspěch této knihy v zahraničí lze podle mě přičítat dvěma věcem: nádherně a jímavě, leč velmi překvapivě rozbalovaným charakterům postav. A potom příběhu, ve kterém si čtenář každého věku i založení najde to svoje. Od mystiky k akčnosti, od jemných linií příběhu, až po chvíle, kdy jednotlivé řádky zazní jako osudové volání do boje. Dívka, která upíjela měsíc je jednou z obětovaných holčiček, které se každoročně nechávají napospas v černém lese pro zlou čarodějnici. Ne, nikdo se neptá, co se s dětmi stane... Ale jedno je jisté. Z druhé strany lesa je už na cestě čarodějnice, obyčejně má nějakou tu ptačí podobu, aby se jí rychleji cestovalo,

Hans Rath: A Bůh pravil: Musíme si promluvit

Hans Rath: A Bůh pravil: Musíme si promluvit

16. Červen 2018

Odpočinek sladký jako nadýchaná šlehačka. Mozek odpočívá, duše se usmívá a od jemného vtipu a plné chuti vám radostí poskakuje každá buňka v těle. Jo, tak takové čtivo je vážně na jedničku. A Hans Rath to skutečně umí. Když Bůh praví, že si musíte promluvit, nedá se to odmítnout. Za prvé by to byla škoda, za druhé by to vůbec nešlo, protože vás ten člověk bude neustále pronásledovat. No jo, když jste psychoterapeut, tak je to první volba. Protože možná to je skutečně tak, Bůh šest dní tvořil lidstvo, sedmý den odpočíval a osmý vyhledal psychologa. A volba padla na Jakoba Jakobiho v Berlíně. Jednu