Share

veronika-zlobidloMáte doma prvňáčka nebo čerstvého druháčka? Na první pohled pro prvňáčka je na začátku školního roku ještě brzy na první čtení, proč mu ale neukázat, že brzy to již zvládne úplně sám, třeba právě s touto publikací.

Donedávna mu četli rodiče, prarodiče či starší sourozenec. Za pár měsíců už dokáže sám číst celé delší texty a bude se moct pochlubit svou první přečtenou knížkou.

Nebude to tak dlouho trvat a přijdou Vánoce. Pokud přemýšlíte, čím své dítko školou povinné obdarovat, možná by vás mohl právě titul z nakladatelství Grada, VERONIKA ZLOBIDLO Lenky Rožnovské, s ilustracemi Báry Buchalové oslovit.

Nahlédněme do knížky:

p1290132

Čert našeptávač

 

Babička pomáhala mamince s vybalováním věcí. Holčička seděla za stolem a mračila se.

„Nechceš bábovku?“ houkla na ni babička přes rameno. Veronika neodpověděla, měla v sobě zlobivého čerta. Právě se jí posmíval, že ji maminka pěkně doběhla. A zamračila se ještě víc, když si všimla, jak maminka vedle rozpustné kávy, banánů a ananasového kompotu vytáhla z cestovní taška i oblečení, kartáčky na zuby a pyžama.

„To tady budeme i spát?“ nafunila se Veronika a nazlobeně si založila ruce. Ta představa se jí ani trochu nelíbila.

Babička na ni překvapeně pohlédla.

„A proč byste nespaly? Přece nebudete vzhůru celé noci.“

„Jaké noci?“ zaúpěla Veronika. „Já myslela, že jdeme jen tak na návštěvu,a my tu zatím…“

„Budeme celý víkend,“ dořekla za ni maminka a srovnala trička do úhledného komínku.

Veronika se ušklíbla.

„Celý víkend? A co tady budeme dělat? Babička nemá počítač a v televizi jdou jen dva programy!“

Čert našeptávač měl plné ruce práce. Holčička si uvědomila, že neuvidí svůj oblíbený seriál o princeznách a teď se zlobí. Zloba přináší na jazyk zlá slova.

„Neboj se, určitě se dokážeš zabavit i jinak,“ těšila ji maminka. Jenomže moc se jí to nepodařilo.

Veronika se ještě více zakabonila a odsekla: „A jak? Vždyť tu nemám žádnou holčičí kamarádku.“

Maminka na ni povzbudivě mrkla. „A co já? Já jsem vzduch? Já nejsem tvoje kamarádka?“ (25/26)

 p1290133

O autorkách

Lenka Rožnovská je absolventkou Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, kde vystudovala obor jazyk český – občanská výchova. Nyní učí na Střední pedagogické škole a Střední zdravotnické škole v Odrách. S jejími pohádkami Strašidýlko Kamilek, Kubík Šikulík a s Příběhy detektiva Kláska a opičáka Joja se mohly děti seznámit v časopisu Sluníčko.
Lenka Rožnovská je pedagožka, autorka pohádek pro děti, které vycházejí na pokračování v časopisu Sluníčko a vydávají se i knižně. Spolupracuje s knihovnami, její projekty (Čtení pro kočku, ale taky pro psa, Šikulíci píší knihu, Indiánské nocování) mají za cíl prohloubit čtenářské kompetence u dětí mladšího školního věku.

Bára Buchalová – výtvarnice, grafička a ilustrátorka z Chomutova. Tvoří knižní a časopisecké ilustrace především pro děti, spolupracuje s Českým rozhlasem na dětském portálu Webík. Věnuje se počítačové grafice, navrhuje plakáty, loga, pozvánky apod. Z knih ilustrovala například Zebry, zebry, zebřičky, Natálka a zlobivé štěně, Dášenka a Pumprlík.

MB

Nejnovější příspěvky na webu:

Dobrodružství s obrovskou hruškou

Dobrodružství s obrovskou hruškou

9. Leden 2018

Tajemný ostrov, ztracený starosta, piráti, drak, ale především obrovské dobrodružství. To vše najdete s dětmi v nové, taktéž obrovské, knize Neuvěřitelný příběh o obrovské hrušce. Přímořské městečko Sluníčkov žilo poklidně. Obyvatelům dělalo starost „jen“ záhadné zmizení oblíbeného a hodného starosty Jeremiáše Bartoloměje Severýna Olsena, řečeného Bart, a to, že na jeho místo zasedl zlý a panovačný místostarosta Hvizd. Klid sluníčkovských naruší dopis v láhvi, který z vody vyloví dva kamarádi kocour Macík a slon Sebastian. Jak se podiví po zjištění, že dopis je od zmizelého Barta. Píše z Tajemného ostrova, že se má skvěle, a nabádá je, aby zasadili přiložené semínko. Když z něj přes noc vyroste

Válku lze prohrát i dvakrát

Válku lze prohrát i dvakrát

19. Prosinec 2017

Válka z druhé strany, z pohledu těch poražených, viníků. Jenže, nic není tak černobílé, jak by se mohlo zdát, mezi Němci bylo také mnoho odbojářů. Jejich a nejen jejich příběh přináší historický román Prozření. Je 9. listopadu 1938, Křišťálová noc. Zatímco po celém Německu se tříští skleněné výlohy, okna domů i zdravý rozum, na hradě Lingenfels cinkají skleničky a hraje jazz. Avšak v pozadí zdánlivě dekadentní párty roste plán na likvidaci Hitlera. Hraběnka Marianna von Lingenfels slíbí oné osudné noci svému manželovi a jeho přátelům – spolupracovníkům, že se stane jakousi velitelkou žen a dětí. Bude ostatní manželky ochraňovat a kdyby došlo na nejhorší,