Share

veronika-zlobidloMáte doma prvňáčka nebo čerstvého druháčka? Na první pohled pro prvňáčka je na začátku školního roku ještě brzy na první čtení, proč mu ale neukázat, že brzy to již zvládne úplně sám, třeba právě s touto publikací.

Donedávna mu četli rodiče, prarodiče či starší sourozenec. Za pár měsíců už dokáže sám číst celé delší texty a bude se moct pochlubit svou první přečtenou knížkou.

Nebude to tak dlouho trvat a přijdou Vánoce. Pokud přemýšlíte, čím své dítko školou povinné obdarovat, možná by vás mohl právě titul z nakladatelství Grada, VERONIKA ZLOBIDLO Lenky Rožnovské, s ilustracemi Báry Buchalové oslovit.

Nahlédněme do knížky:

p1290132

Čert našeptávač

 

Babička pomáhala mamince s vybalováním věcí. Holčička seděla za stolem a mračila se.

„Nechceš bábovku?“ houkla na ni babička přes rameno. Veronika neodpověděla, měla v sobě zlobivého čerta. Právě se jí posmíval, že ji maminka pěkně doběhla. A zamračila se ještě víc, když si všimla, jak maminka vedle rozpustné kávy, banánů a ananasového kompotu vytáhla z cestovní taška i oblečení, kartáčky na zuby a pyžama.

„To tady budeme i spát?“ nafunila se Veronika a nazlobeně si založila ruce. Ta představa se jí ani trochu nelíbila.

Babička na ni překvapeně pohlédla.

„A proč byste nespaly? Přece nebudete vzhůru celé noci.“

„Jaké noci?“ zaúpěla Veronika. „Já myslela, že jdeme jen tak na návštěvu,a my tu zatím…“

„Budeme celý víkend,“ dořekla za ni maminka a srovnala trička do úhledného komínku.

Veronika se ušklíbla.

„Celý víkend? A co tady budeme dělat? Babička nemá počítač a v televizi jdou jen dva programy!“

Čert našeptávač měl plné ruce práce. Holčička si uvědomila, že neuvidí svůj oblíbený seriál o princeznách a teď se zlobí. Zloba přináší na jazyk zlá slova.

„Neboj se, určitě se dokážeš zabavit i jinak,“ těšila ji maminka. Jenomže moc se jí to nepodařilo.

Veronika se ještě více zakabonila a odsekla: „A jak? Vždyť tu nemám žádnou holčičí kamarádku.“

Maminka na ni povzbudivě mrkla. „A co já? Já jsem vzduch? Já nejsem tvoje kamarádka?“ (25/26)

 p1290133

O autorkách

Lenka Rožnovská je absolventkou Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, kde vystudovala obor jazyk český – občanská výchova. Nyní učí na Střední pedagogické škole a Střední zdravotnické škole v Odrách. S jejími pohádkami Strašidýlko Kamilek, Kubík Šikulík a s Příběhy detektiva Kláska a opičáka Joja se mohly děti seznámit v časopisu Sluníčko.
Lenka Rožnovská je pedagožka, autorka pohádek pro děti, které vycházejí na pokračování v časopisu Sluníčko a vydávají se i knižně. Spolupracuje s knihovnami, její projekty (Čtení pro kočku, ale taky pro psa, Šikulíci píší knihu, Indiánské nocování) mají za cíl prohloubit čtenářské kompetence u dětí mladšího školního věku.

Bára Buchalová – výtvarnice, grafička a ilustrátorka z Chomutova. Tvoří knižní a časopisecké ilustrace především pro děti, spolupracuje s Českým rozhlasem na dětském portálu Webík. Věnuje se počítačové grafice, navrhuje plakáty, loga, pozvánky apod. Z knih ilustrovala například Zebry, zebry, zebřičky, Natálka a zlobivé štěně, Dášenka a Pumprlík.

MB

Nejnovější příspěvky na webu:

Život je právo, ne povinnost

Život je právo, ne povinnost

13. Únor 2018

První premiérou v roce 2018 v Městském divadle Mladá Boleslav bude inscenace Teď mě zabij, současného kanadského dramatika Brada Frasera. Režie se ujal umělecký šéf Petr Mikeska. Hra je příběhem otevírajícím téma sexuality hendikepovaných a nabízí citlivý pohled do intimního života lidí s postižením. Dalším silným tématem hry je eutanazie. Premiéra se uskuteční 23. 2. 2018 od 19:00 na Velké scéně. Hra Teď mě zabij je příběhem jedné rodiny, která žila šťastně až do osudového okamžiku. Ten zamíchá kartami a navždy změní životy všech členů a jejich přátel. Nehody se totiž stávají a musíme jim čelit, ať chceme nebo ne. To důležité je ale

Ztratila všechno, našla mnohem víc

Ztratila všechno, našla mnohem víc

26. Leden 2018

Místo svatby smuteční obřad. Aimee se měla vdávat a teď kráčí za rakví svého snoubence. Ale co se vlastně stalo a proč musela přijít o Všechno, co máme? Aimee poznala Jamese, když byli oba malé děti. Jejich mnohaleté přátelství postupně přerostlo v hlubokou životní lásku. Touha a náklonnost logicky vykrystalizovala v žádost o ruku a zasnoubení. Jenže James dva měsíce před svatbou zmizel kdesi v Mexiku, a pak jeho bratr Thomas pouze vyzvedl mrtvé tělo. Aimee tedy nakonec ve svůj plánovaný svatební den oplakává milovaného muže na jeho pohřbu. Plna zoufalství utíká před zármutkem, toužící zavřít se v tichu a klidu, pryč od všech blízkých.