Share

1-obaly-na-sesity

Ačkoliv je to již pěkná řádka let, přesto se některé pocity související se školou díky vlastním dětem vracejí, jako by to bylo včera. Mívala jsem dojem, že druhé pololetí školního roku je podstatně delší než první a prázdniny jsou vždy zoufale v nedohlednu. A když se to již zlomilo a konečně přišly, to byla nádhera! Ta éterická úleva, jako kdyby měly mít věčné trvání: školní budova se nejspíš díky jakési časoprostorové chybě nebo škodolibosti černých děr vypařila někam do neznáma a nikdy se už nevrátí zpět. Euforie trvala zhruba do druhé poloviny srpna. Pak se dostavily zvláštní nepochopitelné abstinenční příznaky. Začalo se mi stýskat. Nemá to logiku, ale bylo to pravidlem.

Začátkem školního roku jsme se všichni nacházeli jaksi stále někde v oblacích. I učitelé se tvářili jako přátelé a nikomu se z těch nadmořských výšin nechtělo padat dolů. Řekla bych, že první probrání do reálného vědomí souviselo s mechanickým linkováním okrajů desítek stránek sešitů. Skončila legrace.

2-obal-cesky-jazyk

3zemepis-obal-na-sesitAž teprve u své dcery jsem zjistila, že úprava může být rovněž zábava. Za mého dětství měly sešity jednotvárný vzhled a učitelé nebyli přístupní pro jejich obměnu. Dnes je již v obchodech širší nabídka, ale co víc. Proč si neudělat vlastní originální desky, které nikdo jiný nemá a které třeba i ideálně mohou souviset s tématem předmětu?

Co je k tomu zapotřebí? Není toho mnoho: pastelky nebo fixy, papír, nápad, dobrou náladu a hlavně sešit, na který výtvor bude pasovat.

Mám pocit, že tak nějak osobitější vztah k sešitu může vést i k osobnějšímu vztahu k vyučovacímu předmětu samotnému. Jestliže původně unifikovanému nudnému tvaru dáme punc jedinečnosti, je tu určitá šance, že děti bude hodina a domácí úkoly víc bavit. A co nás baví, to nám jde. Se zábavou by mohly ruku v ruce přicházet i lepší známky. Není to sice zárukou: protože i ty nejkrásnější poznámky neznamenají nejlepší znalosti a vyznamenání. Ale řekněme, že rozhodně mohou prvopočátečně nabít a inspirovat.

MB

Nejnovější příspěvky na webu:

Dobrodružství s obrovskou hruškou

Dobrodružství s obrovskou hruškou

9. Leden 2018

Tajemný ostrov, ztracený starosta, piráti, drak, ale především obrovské dobrodružství. To vše najdete s dětmi v nové, taktéž obrovské, knize Neuvěřitelný příběh o obrovské hrušce. Přímořské městečko Sluníčkov žilo poklidně. Obyvatelům dělalo starost „jen“ záhadné zmizení oblíbeného a hodného starosty Jeremiáše Bartoloměje Severýna Olsena, řečeného Bart, a to, že na jeho místo zasedl zlý a panovačný místostarosta Hvizd. Klid sluníčkovských naruší dopis v láhvi, který z vody vyloví dva kamarádi kocour Macík a slon Sebastian. Jak se podiví po zjištění, že dopis je od zmizelého Barta. Píše z Tajemného ostrova, že se má skvěle, a nabádá je, aby zasadili přiložené semínko. Když z něj přes noc vyroste

Válku lze prohrát i dvakrát

Válku lze prohrát i dvakrát

19. Prosinec 2017

Válka z druhé strany, z pohledu těch poražených, viníků. Jenže, nic není tak černobílé, jak by se mohlo zdát, mezi Němci bylo také mnoho odbojářů. Jejich a nejen jejich příběh přináší historický román Prozření. Je 9. listopadu 1938, Křišťálová noc. Zatímco po celém Německu se tříští skleněné výlohy, okna domů i zdravý rozum, na hradě Lingenfels cinkají skleničky a hraje jazz. Avšak v pozadí zdánlivě dekadentní párty roste plán na likvidaci Hitlera. Hraběnka Marianna von Lingenfels slíbí oné osudné noci svému manželovi a jeho přátelům – spolupracovníkům, že se stane jakousi velitelkou žen a dětí. Bude ostatní manželky ochraňovat a kdyby došlo na nejhorší,