Share

1-obaly-na-sesity

Ačkoliv je to již pěkná řádka let, přesto se některé pocity související se školou díky vlastním dětem vracejí, jako by to bylo včera. Mívala jsem dojem, že druhé pololetí školního roku je podstatně delší než první a prázdniny jsou vždy zoufale v nedohlednu. A když se to již zlomilo a konečně přišly, to byla nádhera! Ta éterická úleva, jako kdyby měly mít věčné trvání: školní budova se nejspíš díky jakési časoprostorové chybě nebo škodolibosti černých děr vypařila někam do neznáma a nikdy se už nevrátí zpět. Euforie trvala zhruba do druhé poloviny srpna. Pak se dostavily zvláštní nepochopitelné abstinenční příznaky. Začalo se mi stýskat. Nemá to logiku, ale bylo to pravidlem.

Začátkem školního roku jsme se všichni nacházeli jaksi stále někde v oblacích. I učitelé se tvářili jako přátelé a nikomu se z těch nadmořských výšin nechtělo padat dolů. Řekla bych, že první probrání do reálného vědomí souviselo s mechanickým linkováním okrajů desítek stránek sešitů. Skončila legrace.

2-obal-cesky-jazyk

3zemepis-obal-na-sesitAž teprve u své dcery jsem zjistila, že úprava může být rovněž zábava. Za mého dětství měly sešity jednotvárný vzhled a učitelé nebyli přístupní pro jejich obměnu. Dnes je již v obchodech širší nabídka, ale co víc. Proč si neudělat vlastní originální desky, které nikdo jiný nemá a které třeba i ideálně mohou souviset s tématem předmětu?

Co je k tomu zapotřebí? Není toho mnoho: pastelky nebo fixy, papír, nápad, dobrou náladu a hlavně sešit, na který výtvor bude pasovat.

Mám pocit, že tak nějak osobitější vztah k sešitu může vést i k osobnějšímu vztahu k vyučovacímu předmětu samotnému. Jestliže původně unifikovanému nudnému tvaru dáme punc jedinečnosti, je tu určitá šance, že děti bude hodina a domácí úkoly víc bavit. A co nás baví, to nám jde. Se zábavou by mohly ruku v ruce přicházet i lepší známky. Není to sice zárukou: protože i ty nejkrásnější poznámky neznamenají nejlepší znalosti a vyznamenání. Ale řekněme, že rozhodně mohou prvopočátečně nabít a inspirovat.

MB

Nejnovější příspěvky na webu:

Život je právo, ne povinnost

Život je právo, ne povinnost

13. Únor 2018

První premiérou v roce 2018 v Městském divadle Mladá Boleslav bude inscenace Teď mě zabij, současného kanadského dramatika Brada Frasera. Režie se ujal umělecký šéf Petr Mikeska. Hra je příběhem otevírajícím téma sexuality hendikepovaných a nabízí citlivý pohled do intimního života lidí s postižením. Dalším silným tématem hry je eutanazie. Premiéra se uskuteční 23. 2. 2018 od 19:00 na Velké scéně. Hra Teď mě zabij je příběhem jedné rodiny, která žila šťastně až do osudového okamžiku. Ten zamíchá kartami a navždy změní životy všech členů a jejich přátel. Nehody se totiž stávají a musíme jim čelit, ať chceme nebo ne. To důležité je ale

Ztratila všechno, našla mnohem víc

Ztratila všechno, našla mnohem víc

26. Leden 2018

Místo svatby smuteční obřad. Aimee se měla vdávat a teď kráčí za rakví svého snoubence. Ale co se vlastně stalo a proč musela přijít o Všechno, co máme? Aimee poznala Jamese, když byli oba malé děti. Jejich mnohaleté přátelství postupně přerostlo v hlubokou životní lásku. Touha a náklonnost logicky vykrystalizovala v žádost o ruku a zasnoubení. Jenže James dva měsíce před svatbou zmizel kdesi v Mexiku, a pak jeho bratr Thomas pouze vyzvedl mrtvé tělo. Aimee tedy nakonec ve svůj plánovaný svatební den oplakává milovaného muže na jeho pohřbu. Plna zoufalství utíká před zármutkem, toužící zavřít se v tichu a klidu, pryč od všech blízkých.