Share

AUSTRIA/Igudesmanandjoo im Konzerthaus Wien© Julia Wesely - bei jeglicher Veröffentlichung wird um Nennung der Bildautorin gebeten!

V sobotu 17. září láká festival Dvořákova Praha rodiče a děti na Rodinný den plný hudebního i výtvarného tvoření. Prostory pražského Rudolfina a náměstí Jana Palacha v tento den zaplní malí i velcí návštěvníci, kteří zažijí putování vesmírem na Měsíc s Novoměstskou symfonií Antonína Dvořáka v podobě hravých workshopů, dva koncerty pod širým nebem nebo dávku poctivého showmanství fenomenální dvojice hudebních komiků, dua Igudesman & Joo.

„První reakce dětí na svět klasiky jsou zpravidla velmi spontánní a mnohé překvapí jejich hluboké vnímání i ryzí nadšení. Rodinný den tradičně pořádáme s cílem přivést do prostředí tzv. klasické hudby dětského diváka, upoutat jeho pozornost a ukázat, co všechno Antonín Dvořák dokázal,“ říká Marek Vrabec, umělecký ředitel festivalu Dvořákova Praha.

Součástí Rodinného dne je ovšem také Dvořákovské Matiné – koncert v sobotu od jedenácté hodiny dopolední, které letos představí Dvořákovu Novosvětskou v netradičním provedení na dobové nástroje světově uznávaného belgického orchestru Anima Eterna Brugge. Dirigent Jos van Immerseel  současně osvětlí divákům odlišnosti ve zvuku dobových a moderních nástrojů.

Schody Rudolfina se po obědě promění v jeviště pod širým nebem, na kterém vystoupí Jazz Band složený ze členů České filharmonie. Filharmonický jazzband zahraje Dvořákovy melodie v jazzové úpravě a ukáže, že Dvořák a jazz k sobě mají blíže, než se na první pohled zdá. Velmi netradičně pouze v podání saxofonů zazní hudba Antonína Dvořáka i na druhém z open air koncertů. Slovanský tanec c moll zahraje studentský orchestr Příliš mnoho saxofonů, který diváky v rámci svého koncertu potěší i populárními skladbami Jaroslava Ježka či George Gershwina.

Jako vrchol Rodinného dne pořadatelé pozvali fenomenální duo instrumentalistů a komiků Igudesman & Joo, kteří se na festival vrací po dvou letech. Lze očekávat, že Dvořákova síň Rudolfina opět zažije pro ni nezvyklé výbuchy smíchu, byť tentokrát „na účet Mozarta“.

V průběhu celého odpoledne budou děti v prostorách Rudolfina pod vedením lektorů putovat vesmírem na Měsíc v rámci čtyř hudebních a výtvarně-dramatických dílen, ve kterých se detailněji seznámí s Dvořákovou nejslavnější symfonií „Z Nového světa“.

Program Rodinného dne je pro návštěvníky zdarma s výjimkou koncertu Anima Eterna od 11.00 a dua Igudesman & Joo od 17.00 ve Dvořákově síni Rudolfina.  Na tyto koncerty lze vstupenky zakoupit online na www.dvorakovapraha.cz, nebo v pokladně Rudolfina.

PROGRAM RODINNÉHO DNE:

Anima Eterna Brugge, Jos van Immerseel (DVOŘÁK MATINÉ)

11.00, Rudolfinum, Dvořákova síň

Open Air: Jazz Band České filharmonie

13.30, Rudolfinum, schody

Hudební a výtvarně-dramatické dílny pro děti: Výprava s Novosvětskou na Měsíc

13.30 – 16.45, Rudolfinum

Open Air: Příliš mnoho saxofonů

15.00 – 15.30, Rudolfinum, schody

Igudesman & Joo: A nyní Mozart!

17.00, Rudolfinum, Dvořákova síň

Tisková zpráva

Nejnovější příspěvky na webu:

Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc

Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc

16. Červen 2018

Famózní úspěch této knihy v zahraničí lze podle mě přičítat dvěma věcem: nádherně a jímavě, leč velmi překvapivě rozbalovaným charakterům postav. A potom příběhu, ve kterém si čtenář každého věku i založení najde to svoje. Od mystiky k akčnosti, od jemných linií příběhu, až po chvíle, kdy jednotlivé řádky zazní jako osudové volání do boje. Dívka, která upíjela měsíc je jednou z obětovaných holčiček, které se každoročně nechávají napospas v černém lese pro zlou čarodějnici. Ne, nikdo se neptá, co se s dětmi stane... Ale jedno je jisté. Z druhé strany lesa je už na cestě čarodějnice, obyčejně má nějakou tu ptačí podobu, aby se jí rychleji cestovalo,

Hans Rath: A Bůh pravil: Musíme si promluvit

Hans Rath: A Bůh pravil: Musíme si promluvit

16. Červen 2018

Odpočinek sladký jako nadýchaná šlehačka. Mozek odpočívá, duše se usmívá a od jemného vtipu a plné chuti vám radostí poskakuje každá buňka v těle. Jo, tak takové čtivo je vážně na jedničku. A Hans Rath to skutečně umí. Když Bůh praví, že si musíte promluvit, nedá se to odmítnout. Za prvé by to byla škoda, za druhé by to vůbec nešlo, protože vás ten člověk bude neustále pronásledovat. No jo, když jste psychoterapeut, tak je to první volba. Protože možná to je skutečně tak, Bůh šest dní tvořil lidstvo, sedmý den odpočíval a osmý vyhledal psychologa. A volba padla na Jakoba Jakobiho v Berlíně. Jednu