Share

Země plná milých lidí, krásných zvířat, sněhu a modrožlutého nábytku. Zdědit statek ve Švédsku může znít jako sen, nebo taky strašlivá noční můra, jak se o tom přesvědčí hrdina humoristického románu Losí hovno.

Losí_hovno_2015_-_5_cm_RGB

Torsten chce být spisovatelem a zažít nějaké pořádné dobrodružství. Kdyby však předem věděl, co ho čeká, nikdy by to cizí telefonní číslo nezvedal. Právnička se sexy hlasem mu oznámí, že mu ve Švédsku zemřela teta a on zdědil statek v malebné vesničce. Statek je dokonce provozu schopný, zatím se o něj stará správce. Torsten začne přemýšlet o výletu do Švédska, až mu osud zcela změní plány. Řízením vyšší moci, a především Torstenovy snoubenky Tanji, se náhle rozhodne dát výpověď v práci a odjet do Švédska. Bude tam v klidu žít a psát knihu.

Tedy, taková je jeho naivní představa, kterou mu hned první okamžiky ve žlutomodré zemi navždy zhatí. Svérázní sousedé, zima, nekonečné bahno i zabedněný správce s puškou mu rozhodně klidu nepřidají. Proč chtějí všichni koupit Torstenův statek? Hodlá ho správce Bjorn zabít nebo jen z nevysvětlitelného důvodu vyděsit? Torsten si vysnil své velké dobrodružství a námět na knihu. Švédská vesnička, které jeho otec říká něžně Zatuchlá díra, mu nabídne plnými hrstmi od obojího.

Sousloví „losí hovno“, které dalo název tomuto německému humoristickému románu, má ve švédštině i svůj přiléhavý přenesený význam. Ten vám však nechám skrytý, abyste nepřišli o překvapení při čtení.

Lars Simon, autor románu Losí hovno, stvořil obyčejného hrdinu, s nímž je radost prožívat všechny vzlety a pády. Sám autor strávil několik let ve Švédsku, dokáže tedy velmi umně a uvěřitelně vykreslit i svérázné vesnické figurky, se kterými je jeho hrdina nucen bojovat.

Losí hovno není román k popukání, po jeho přečtení vám však zůstane na duši příjemný pel a na rtech lehce pobavený výraz. Hledáte-li odpočinkovou literaturu a možnost zasmát se cizímu neštěstí, je Losí hovno právě tím pravým pro vás.

LOSÍ HOVNO, Lars Simon
Vydalo nakladatelství Joel, v roce 2015

Nejnovější příspěvky na webu:

Život je právo, ne povinnost

Život je právo, ne povinnost

13. Únor 2018

První premiérou v roce 2018 v Městském divadle Mladá Boleslav bude inscenace Teď mě zabij, současného kanadského dramatika Brada Frasera. Režie se ujal umělecký šéf Petr Mikeska. Hra je příběhem otevírajícím téma sexuality hendikepovaných a nabízí citlivý pohled do intimního života lidí s postižením. Dalším silným tématem hry je eutanazie. Premiéra se uskuteční 23. 2. 2018 od 19:00 na Velké scéně. Hra Teď mě zabij je příběhem jedné rodiny, která žila šťastně až do osudového okamžiku. Ten zamíchá kartami a navždy změní životy všech členů a jejich přátel. Nehody se totiž stávají a musíme jim čelit, ať chceme nebo ne. To důležité je ale

Ztratila všechno, našla mnohem víc

Ztratila všechno, našla mnohem víc

26. Leden 2018

Místo svatby smuteční obřad. Aimee se měla vdávat a teď kráčí za rakví svého snoubence. Ale co se vlastně stalo a proč musela přijít o Všechno, co máme? Aimee poznala Jamese, když byli oba malé děti. Jejich mnohaleté přátelství postupně přerostlo v hlubokou životní lásku. Touha a náklonnost logicky vykrystalizovala v žádost o ruku a zasnoubení. Jenže James dva měsíce před svatbou zmizel kdesi v Mexiku, a pak jeho bratr Thomas pouze vyzvedl mrtvé tělo. Aimee tedy nakonec ve svůj plánovaný svatební den oplakává milovaného muže na jeho pohřbu. Plna zoufalství utíká před zármutkem, toužící zavřít se v tichu a klidu, pryč od všech blízkých.