Share

Země plná milých lidí, krásných zvířat, sněhu a modrožlutého nábytku. Zdědit statek ve Švédsku může znít jako sen, nebo taky strašlivá noční můra, jak se o tom přesvědčí hrdina humoristického románu Losí hovno.

Losí_hovno_2015_-_5_cm_RGB

Torsten chce být spisovatelem a zažít nějaké pořádné dobrodružství. Kdyby však předem věděl, co ho čeká, nikdy by to cizí telefonní číslo nezvedal. Právnička se sexy hlasem mu oznámí, že mu ve Švédsku zemřela teta a on zdědil statek v malebné vesničce. Statek je dokonce provozu schopný, zatím se o něj stará správce. Torsten začne přemýšlet o výletu do Švédska, až mu osud zcela změní plány. Řízením vyšší moci, a především Torstenovy snoubenky Tanji, se náhle rozhodne dát výpověď v práci a odjet do Švédska. Bude tam v klidu žít a psát knihu.

Tedy, taková je jeho naivní představa, kterou mu hned první okamžiky ve žlutomodré zemi navždy zhatí. Svérázní sousedé, zima, nekonečné bahno i zabedněný správce s puškou mu rozhodně klidu nepřidají. Proč chtějí všichni koupit Torstenův statek? Hodlá ho správce Bjorn zabít nebo jen z nevysvětlitelného důvodu vyděsit? Torsten si vysnil své velké dobrodružství a námět na knihu. Švédská vesnička, které jeho otec říká něžně Zatuchlá díra, mu nabídne plnými hrstmi od obojího.

Sousloví „losí hovno“, které dalo název tomuto německému humoristickému románu, má ve švédštině i svůj přiléhavý přenesený význam. Ten vám však nechám skrytý, abyste nepřišli o překvapení při čtení.

Lars Simon, autor románu Losí hovno, stvořil obyčejného hrdinu, s nímž je radost prožívat všechny vzlety a pády. Sám autor strávil několik let ve Švédsku, dokáže tedy velmi umně a uvěřitelně vykreslit i svérázné vesnické figurky, se kterými je jeho hrdina nucen bojovat.

Losí hovno není román k popukání, po jeho přečtení vám však zůstane na duši příjemný pel a na rtech lehce pobavený výraz. Hledáte-li odpočinkovou literaturu a možnost zasmát se cizímu neštěstí, je Losí hovno právě tím pravým pro vás.

LOSÍ HOVNO, Lars Simon
Vydalo nakladatelství Joel, v roce 2015

Nejnovější příspěvky na webu:

Dobrodružství s obrovskou hruškou

Dobrodružství s obrovskou hruškou

9. Leden 2018

Tajemný ostrov, ztracený starosta, piráti, drak, ale především obrovské dobrodružství. To vše najdete s dětmi v nové, taktéž obrovské, knize Neuvěřitelný příběh o obrovské hrušce. Přímořské městečko Sluníčkov žilo poklidně. Obyvatelům dělalo starost „jen“ záhadné zmizení oblíbeného a hodného starosty Jeremiáše Bartoloměje Severýna Olsena, řečeného Bart, a to, že na jeho místo zasedl zlý a panovačný místostarosta Hvizd. Klid sluníčkovských naruší dopis v láhvi, který z vody vyloví dva kamarádi kocour Macík a slon Sebastian. Jak se podiví po zjištění, že dopis je od zmizelého Barta. Píše z Tajemného ostrova, že se má skvěle, a nabádá je, aby zasadili přiložené semínko. Když z něj přes noc vyroste

Válku lze prohrát i dvakrát

Válku lze prohrát i dvakrát

19. Prosinec 2017

Válka z druhé strany, z pohledu těch poražených, viníků. Jenže, nic není tak černobílé, jak by se mohlo zdát, mezi Němci bylo také mnoho odbojářů. Jejich a nejen jejich příběh přináší historický román Prozření. Je 9. listopadu 1938, Křišťálová noc. Zatímco po celém Německu se tříští skleněné výlohy, okna domů i zdravý rozum, na hradě Lingenfels cinkají skleničky a hraje jazz. Avšak v pozadí zdánlivě dekadentní párty roste plán na likvidaci Hitlera. Hraběnka Marianna von Lingenfels slíbí oné osudné noci svému manželovi a jeho přátelům – spolupracovníkům, že se stane jakousi velitelkou žen a dětí. Bude ostatní manželky ochraňovat a kdyby došlo na nejhorší,