Divadlo,  Helena Herynková,  Knihy,  Kultura

Láska jako vedlejší účinek

Share

Hazel Grace je obyčejná šestnáctiletá holka, která by si měla dělat hlavu se školou a randěním. Jenže Hazel má denně strach hlavně o to, aby se dokázala nadechnout. Hlavní hrdinka románu Hvězdy nám nepřály sice bojuje s rakovinou, ale největší boj nakonec svede o svou lásku.

Hvezdy_nam_nepraly_3D_OneHotBook

Román Hvězdy nám nepřály, amerického spisovatele Johna Greena, uchvátil již celé zástupy čtenářů. Nyní se mohou zasmát a poplakat si také milovníci audioknih, protože příběh lásky na život a na smrt vyšel u vydavatelství OneHotBook v podobě audioknihy.

„Jsem přesvědčena, že člověk má víc možností, jak vyprávět smutné příběhy,“ říká hlavní hrdinka Hazel Grace a její autor s ní rozhodně souhlasí. Hvězdy nám nepřály jsou totiž křehkým, velmi vtipným a zřejmě za poslední roky nejlepším vyprávěním, které vzniklo na to nejsmutnější téma. John Green napsal příběh o lásce, pro kterou stojí za to přežít, a příběh, jenž stojí za vyprávění a čtenáři se hluboce vryje pod kůži.

Veronika Kubařová
Veronika Kubařová

Hazel Grace je báječná, mladá čtenářka s doplňkovou vášní pro příšerné reality show (podle slov jejího otce). Nechce být nikomu na obtíž a zůstává v podstatě každý večer doma, aby se nemusela vláčet ven se svou trvalou společnicí – kyslíkovou bombou. Náhoda nebo osud tomu ale chtěly, aby se jednou vydala na podpůrnou skupinu do místního kostela a potkala Augusta. Augustus má za sebou rovněž rakovinu, přišel dokonce o nohu. Ale zdá se, že nad nemocí zvítězil, je dokonale nad věcí a teď už si hodlá jen užívat života. Na podpůrnou skupinu přišel jen podpořit svého kamaráda.

Matouš Ruml
Matouš Ruml

Hazel se dá s Gusem do řeči a téměř okamžitě si padnou do noty. Hazelin život začíná díky přátelství s Augustem nabírat na obrátkách, čím více ho poznává, tím bližší si jsou. Jak jejich přátelství ovlivní kniha Císařský neduh, kterou Hazel Grace zbožňuje? Kdy se do sebe ti dva zamilují? Proč lásku označují jako vedlejší účinek umírání? A zvítězí díky své velké lásce nad zhoubnou nemocí?

Při poslechu audioknihy Hvězdy nám nepřály se budete smát, budete plakat, přemýšlet o vlastní smrtelnosti, ale také v hojné míře žasnout nad dokonalou souhrou obou protagonistů. Herci Veronika Kubařová a Matouš Ruml se sešli u audioknihy podruhé a díky nim se již tak krásný příběh stává knihou, k níž se budete vracet, i když už dávno zjistíte, jak to s hrdiny dopadne.

Kubařová vtiskla své Hazel Grace touhu po životě, moudrost, něhu a vnímavost, díky níž dokáže porozumět i problémům druhých. Augustus Matouše Rumla je živelným mladým mužem, gentlemanem, po jehož lásce zatouží nejedna posluchačka. Oba interpreti jsou natolik autentičtí, že ani nebudete muset zavírat při poslechu oči, a stejně budete s Hazel a Gusem v domě Anny Frankové, projdete se v městském parku v Indianapolis, možná i na chvíli spolu s Hazel ztratíte dech, když si představíte Gusovy hluboké a laskavé oči.

Veronika Kubařová a Matouš Ruml
Veronika Kubařová a Matouš Ruml

Veselý i jímavý příběh o lásce, beznaději i víře v lepší dny je doplněn příjemnou hudbou v bluesovém rytmu, která dokonale uvádí i odděluje jednotlivé kapitoly.

ZDE si můžete poslechnout ukázku.

Hvězdy jim sice nepřály strávit spolu celý život, přesto však Hazel Grace a Augustus plně využili všech prchavých okamžiků, jež jim byly dány. Následujte jejich příkladu, žijte dneškem a tak, abyste večer mohli zkonstatovat, že vše bylo DOBŘE. Nejprve si však poslechněte jejich milostný příběh.

HVĚZDY NÁM NEPŘÁLY, John Green
Vydalo vydavatelství OneHotBook, v roce 2015
www.onehotbook.cz

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words’]

Share
error: Obsah je chráněný autorskými právy