Share

Něžná jevištní báseň o rozbíjení hlavy. Ve starobylém podzemí zanedbatelného maloměsta sedí člověk a píše dopis sám sobě. Po několika desetiletích na stejném místě jiný člověk tento dopis čte. Dva lidé hrající své mnohé role psané dobou a okolnostmi. Jsou to tedy opravdu lidé? Nejsou to jen postavy, které může zahrát kdokoli? Kdo píše scénář pro postavu, kterou nazývám „já“? Chodím vždy po osvětlených vyznačených cestách, nebo se odvážím zabočit do tmy, v níž jsou kostýmy zbytečné, a mé repliky už nemá, kdo by slyšel kromě mě samého? V pražském Divadle D21 připravují pro své diváky opravdovou lahůdku.

Pozvánka na premiéru

Divadlo D21 v současné době připravuje premiéru ojedinělé inscenace Průvodce, která vznikla jako spojení dvou projektů Otevřená kniha a Velký třesk na malé scéně. S projektem „Otevřené knihy“ v divadle začali už na podzim roku 2014. Účelem je objevit nové potencionální autory, kteří zatím neměli šanci se prosadit na profesionální scéně. Výběr těch nejlepších povídek představili v rámci několika hudebně-literárních večerů. Vítězem finálového večera se stal Jakub Haubert, autor povídky Průvodce, která se stala předlohou pro stejnojmennou inscenaci.

Druhý projekt, který Divadlo D21 spustilo, je „Velký třesk na malé scéně“. V rámci tohoto dlouhodobého projektu chtějí formou světové premiéry a maximálně dvou repríz prezentovat původní tvorbu českých umělců. Mají ambice nejen oživit Malou scénu svého divadla, ale také obohatit kulturní nabídku v Praze o původní a nekonvenční divadelní události. Díla, která v rámci Velkého třesku uvedou, budou buď vytvořena přímo pro Divadlo D21 nebo půjde o díla vůbec či dosud minimálně uváděna na veřejnosti.

Autor Průvodce a vítěz soutěže Jakub Haubert pochází z Jihlavy a prvním rokem studuje v Praze na Filozofické fakultě UK religionistiku a starořečtinu. Tereza Karpianus, režisérka nově vznikající inscenace, pochází z Prahy a léta studovala divadlo a etnomuzikologii.

Na premiéru Průvodce se do Divadla D21 můžete vydat již tento pátek, tedy 23. ledna a dvě jedinečné reprízy se uskuteční 29. ledna a 5. února 2015.

PRŮVODCE, Jakub Haubert
Divadlo D21
www.divadlod21.cz

 

Nejnovější příspěvky na webu:

Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc

Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc

16. Červen 2018

Famózní úspěch této knihy v zahraničí lze podle mě přičítat dvěma věcem: nádherně a jímavě, leč velmi překvapivě rozbalovaným charakterům postav. A potom příběhu, ve kterém si čtenář každého věku i založení najde to svoje. Od mystiky k akčnosti, od jemných linií příběhu, až po chvíle, kdy jednotlivé řádky zazní jako osudové volání do boje. Dívka, která upíjela měsíc je jednou z obětovaných holčiček, které se každoročně nechávají napospas v černém lese pro zlou čarodějnici. Ne, nikdo se neptá, co se s dětmi stane... Ale jedno je jisté. Z druhé strany lesa je už na cestě čarodějnice, obyčejně má nějakou tu ptačí podobu, aby se jí rychleji cestovalo,

Hans Rath: A Bůh pravil: Musíme si promluvit

Hans Rath: A Bůh pravil: Musíme si promluvit

16. Červen 2018

Odpočinek sladký jako nadýchaná šlehačka. Mozek odpočívá, duše se usmívá a od jemného vtipu a plné chuti vám radostí poskakuje každá buňka v těle. Jo, tak takové čtivo je vážně na jedničku. A Hans Rath to skutečně umí. Když Bůh praví, že si musíte promluvit, nedá se to odmítnout. Za prvé by to byla škoda, za druhé by to vůbec nešlo, protože vás ten člověk bude neustále pronásledovat. No jo, když jste psychoterapeut, tak je to první volba. Protože možná to je skutečně tak, Bůh šest dní tvořil lidstvo, sedmý den odpočíval a osmý vyhledal psychologa. A volba padla na Jakoba Jakobiho v Berlíně. Jednu