Share

Již od konce minulého roku vzniká na Žižkově nová inscenace Smích zakázán z pera chorvatského dramatika Miro Gavrana. V Žižkovském divadle Járy Cimrmana zkouší tuto komedii diváky oblíbený divadelní soubor 3D company.

Helena Karochová a Diana Šoltýsová (foto ze zkoušek Martin Vokoun)

I když název říká, že smích je zakázán, věřte mi, že se u svěží, konverzační komedie rozhodně zasmějete. Smích zakázán je komedie plná výborně vystavěných a vypointovaných situací, v nichž se nejeden divák možná (ač třeba nerad) najde.

Miro Gavran, oblíbený a v poslední době hojně inscenovaný chorvatský autor, s radostí a takřka škodolibým potěšením uvádí své hrdiny do často absurdních situací. Pak se společně s divákem od srdce baví nad jejich touhou vybruslit bez újmy. Nejinak je tomu také ve hře Smích zakázán.

Diana Šoltýsová a Petr Stach (foto ze zkoušek Martin Vokoun)

Je to staré jako sám svět. Žena, muž a jeho milenka. Na tom byste už asi ani moc humoru nenašli. Nebyl by to však Miro Gavran, aby klasický milostný trojúhelník řádně neopepřil. Tušíte totiž, jak to dopadne, když se z podvádějícího manžela stane oběť ženských intrik? Kam až dokáže manželka zajít, aby si muže udržela a přitom ji přehnaně neobtěžoval péčí? Vše se dozvíte od 28. únoraŽižkovském divadle Járy Cimrmana.

V inscenaci, kterou připravuje 3D company, se v roli manžela Borise představí Petr Stach, milenku Ninu mu bude hrát Diana Šoltýsová. Tito dva se v podobných úlohách sešli již v inscenaci Central Park West (sehráli zde manžele), a tak se na jejich dokonalou souhru opět těšíme. V roli podváděné, rozhodně ne však bezmocné, manželky Mii se objeví výborná Helena Karochová, členka souboru Divadla A. Dvořáka v Příbrami.

Tvůrčí tým, doplněný o dramaturgyni Kristýnu Čepkovou, scénografku Agnieszku Pátou-Oldak a režiséra Martina Vokouna, v současné době pilně zkouší a zároveň srdečně zve na premiéru 28. února 2015.

Přijďte a nebojte se smát, i když je Smích zakázán!

SMÍCH ZAKÁZÁN, Miro Gavran
Hrají: Diana Šoltýsová, Helena Karochová, Petr Stach
Výprava: Agnieszka Pátá-Oldak
Dramaturgie: Kristýna Čepková
Režie: Martin Vokoun

www.zdjc.cz
www.martinvokoun.cz
Více informací o dění v souboru na FB stránce.

 

Nejnovější příspěvky na webu:

Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc

Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc

16. Červen 2018

Famózní úspěch této knihy v zahraničí lze podle mě přičítat dvěma věcem: nádherně a jímavě, leč velmi překvapivě rozbalovaným charakterům postav. A potom příběhu, ve kterém si čtenář každého věku i založení najde to svoje. Od mystiky k akčnosti, od jemných linií příběhu, až po chvíle, kdy jednotlivé řádky zazní jako osudové volání do boje. Dívka, která upíjela měsíc je jednou z obětovaných holčiček, které se každoročně nechávají napospas v černém lese pro zlou čarodějnici. Ne, nikdo se neptá, co se s dětmi stane... Ale jedno je jisté. Z druhé strany lesa je už na cestě čarodějnice, obyčejně má nějakou tu ptačí podobu, aby se jí rychleji cestovalo,

Hans Rath: A Bůh pravil: Musíme si promluvit

Hans Rath: A Bůh pravil: Musíme si promluvit

16. Červen 2018

Odpočinek sladký jako nadýchaná šlehačka. Mozek odpočívá, duše se usmívá a od jemného vtipu a plné chuti vám radostí poskakuje každá buňka v těle. Jo, tak takové čtivo je vážně na jedničku. A Hans Rath to skutečně umí. Když Bůh praví, že si musíte promluvit, nedá se to odmítnout. Za prvé by to byla škoda, za druhé by to vůbec nešlo, protože vás ten člověk bude neustále pronásledovat. No jo, když jste psychoterapeut, tak je to první volba. Protože možná to je skutečně tak, Bůh šest dní tvořil lidstvo, sedmý den odpočíval a osmý vyhledal psychologa. A volba padla na Jakoba Jakobiho v Berlíně. Jednu