Share

Neposkvrněné laponské pláně vydávají strašlivé tajemství, prastaré tragédie velmi aktuálně ožívají, aby zamotaly hlavy vyšetřovatelům i čtenářům. Poslední Laponec, cenami ověnčený beletristický debut francouzského spisovatele a novináře Oliviera Truca, nyní přichází v podobě audioknihy.

Vzácný šamanský buben – ukraden, pastevec sobů – brutálně zavražděn. Sympatičtí vyšetřovatelé jsou notně zmateni, jelikož nemají ponětí, zda spolu oba zločiny souvisejí. Aby toho nebylo málo, pátrání jim hatí podplacený kolega. Krádež sámského bubnu rozjede nebezpečný kolotoč událostí, díky nimž zjistíme, jaké tragické události, křivdy a zrady jsou ukryté pod věčně zasněženými pláněmi divokého Laponska.

Olivier Truc ve svém detektivním příběhu Poslední Laponec mistně snoubí napínavý děj s krásnými pohledy na svéráznou divočiny. Plně využil toho, že Laponsko osobně navštívil, dokonce zde žil, a může tím pádem opravdu podmanivě a osobitě představit nejen široširé bílé pláně, ale především místní obyvatele a celkovou tajemnou atmosféru.

Nakladatelství One Hot Book přináší Posledního Laponce v originální podobě audioknihy načtené třemi rozličnými hlasy, které spolu dokonale souzní a herecky rezonují. Jana Stryková si se všemi svými hrdinkami pohrává s křehkou a přesto naléhavou ženskostí, Igoru Barešovi byli na míru svěřeni veskrze kladní hrdinové a Pavel Rimský si užil všechny méně sympatické a záporné role. Jejich trojhlas příběhu vskutku prospívá a utváří celistvý obraz velké detektivky. Chlad polární krajiny a naléhavost zvuku šamanských bubnů velmi umně do hudebního doprovodu vtělil skladatel Benoit Bories.

Interpreti Jana Stryková, Igor Bareš a Pavel Rimský

Tíseň, chlad a touhu dopadnout vrahy spolu se skvělou ústřední dvojicí, to vše pocítíte při poslechu francouzské detektivky. Takže se teple oblečte, nalijte si sklenku něčeho pro uklidnění a nechte se unést kamsi za polární kruh. Legendy ožívají a šamani rozeznívají své posvátné bubny.

 

POSLEDNÍ LAPONEC, Olivier Truc
vydalo nakl. One Hot Book, v roce 2014
www.onehotbook.cz

 

Nejnovější příspěvky na webu:

[srp srp srp_number_post_option=’2′ srp_thumbnail_wdg_width=’120′ srp_thumbnail_wdg_height=’120′ srp_wdg_excerpt_length_mode=’words‘]