Share

Dvacáté století v dějinách naší republiky přineslo mnoho událostí, ovlivnilo osudy všech a zanechalo nesmazatelnou stopu v našich životech. Ceněná spisovatelka Kateřina Tučková předkládá ve své historické fikci Vyhnání Gerty Schnirch čtenářům jeden z mnohých příběhů, jež se jistě staly nebo minimálně stát mohly. Nyní máte možnost vychutnat si autorčinu krásnou češtinu a velmi jímavý děj také v podobě audioknihy.

Vyhnání Gerty Schnirch zachycuje dramatické osudy brněnské Němky, dcery české matky a německého otce, jež byla v posledních květnových dnech roku 1945 odsunuta spolu s tisíci dalších Němců. Na rozdíl od jiných proviněných, jedinou chybou Gertina života bylo, že se narodila do nesprávné doby, špatnému otci.

Napínavé osudy Gerty a dalších podobně vyhnaných brněnských žen se rozvíjejí ve velký román, který nás prakticky provede druhou polovinou dvacátého století. Je fantastické a zároveň nervy drásající sledovat životní vzlety, a především pády, žen i celých rodin, jimž se jednoho dne absolutně přetočil svět. Nedovolím si hodnotit konání tehdejších lidí, protože nedokážu odhadnout, jak velká byla jejich nenávist vůči Němcům (bez rozdílu) po právě skončené válce. Kateřina Tučková však napsala vše popisuje tak skvěle, že to i neznalému člověku dává možnost nahlédnout do této neklidné doby.

Kateřina Tučková a Vilma Cibulková

Příběh Gerty Schnirch v podobě nezkrácené audioknihy vypráví herečka Vilma Cibulková a vydalo jej nakladatelství One Hot Book. Cibulková je dokonalou Gertou. Dává svému přednesu přesnou míru syrovosti, chladného nadhledu, ale zároveň něhy a velkého citu. Román tak díky ní ještě získává na kvalitě, jelikož Cibulková dokáže posluchače doslova uchvátit. Jste-li zvyklí poslouchat audioknihy před spaním, buďte si skoro jisti, že u Vyhnání Gerty Schnirch jen tak neusnete.

Gerta Schnirch se se svým osudem popasovala velmi statečně a díky Kateřině Tučkové a nyní i Vilmě Cibulkové máme možnost trochu poodkrýt roušku jedné kapitoly z našich dějin.

 

VYHNÁNÍ GERTY SCHNIRCH, Kateřina Tučková
čte: Vilma Cibulková
vydalo nakl. One Hot Book, v roce 2014
www.onehotbook.cz

 

Nejnovější příspěvky na webu:

Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc

Kelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc

16. Červen 2018

Famózní úspěch této knihy v zahraničí lze podle mě přičítat dvěma věcem: nádherně a jímavě, leč velmi překvapivě rozbalovaným charakterům postav. A potom příběhu, ve kterém si čtenář každého věku i založení najde to svoje. Od mystiky k akčnosti, od jemných linií příběhu, až po chvíle, kdy jednotlivé řádky zazní jako osudové volání do boje. Dívka, která upíjela měsíc je jednou z obětovaných holčiček, které se každoročně nechávají napospas v černém lese pro zlou čarodějnici. Ne, nikdo se neptá, co se s dětmi stane... Ale jedno je jisté. Z druhé strany lesa je už na cestě čarodějnice, obyčejně má nějakou tu ptačí podobu, aby se jí rychleji cestovalo,

Hans Rath: A Bůh pravil: Musíme si promluvit

Hans Rath: A Bůh pravil: Musíme si promluvit

16. Červen 2018

Odpočinek sladký jako nadýchaná šlehačka. Mozek odpočívá, duše se usmívá a od jemného vtipu a plné chuti vám radostí poskakuje každá buňka v těle. Jo, tak takové čtivo je vážně na jedničku. A Hans Rath to skutečně umí. Když Bůh praví, že si musíte promluvit, nedá se to odmítnout. Za prvé by to byla škoda, za druhé by to vůbec nešlo, protože vás ten člověk bude neustále pronásledovat. No jo, když jste psychoterapeut, tak je to první volba. Protože možná to je skutečně tak, Bůh šest dní tvořil lidstvo, sedmý den odpočíval a osmý vyhledal psychologa. A volba padla na Jakoba Jakobiho v Berlíně. Jednu